Najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie

Kim są najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie? Przedstawiam 10 liderów światowej produkcji wina. Będą zaskoczenia?

Produkcja wina w krajach Starego Świata (Francja, Włochy, Hiszpania, Portugalia) stanowi prawe 50% produkcji światowej. Jednak największe na świecie firmy winiarskie – najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie – pochodzą głównie z krajów Nowego Świata: z USA, Australii, Chile i Argentyny. Wśród dziesięciu liderów światowej produkcji i sprzedaży wina – tylko dwie firmy pochodzą z Europy, konkretnie z Francji.

Najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie

Strategia handlowa wielkich firm winiarskich polega na kreowaniu marek wina dostosowanych do poszczególnych rynków i segmentów konsumentów. Dlatego każda z firm posiada wiele marek, niektóre nawet kilkadziesiąt. Produkcja setek milionów butelek  wina o jednolitym i stałym standardzie pozwala uzyskiwać efekty skali i oferować wino po stosunkowo niskich cenach. Wina markowe znajdziemy głównie na półkach sklepów sieci handlowych. Kim są najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie?

Oto pierwsza dziesiątka firm winiarskich na świecie oraz niektóre ich marki:

  1. E&J Gallo, USA –  Alamos, Gallo Family, Gallo, Barefoot. 
  2. Constellation Brands, USA – Robert Mondavi Winery, Woodbridge.
  3. The Wine Group, USA – Franzia, Trapiche.
  4. Tresaury Wine Estate, Australia – Beringer, Penfolds Grange.
  5. Viña Concha y Toro, Chile – Casillero del Diablo, Frontera, Cono Sur.
  6. Castel Frères, Francja –  Baron de Listrac, Famille Castel.
  7. Accolade Wines, Australia –  Hardys, Echo Falls.
  8. Pernod Ricard, Francja – Jackob ’s Creek, Campo Viejo, Muum.
  9. Grupo Peñaflor, Argentyna – Santa Ana, Las Moras.
  10. Fe CoVitA Coop., Argentyna – Toro, Puente Piedra.

Najlepiej sprzedające się wina markowe na świecie w 2019 roku

1 i 2. Gallo

Największa na świecie, amerykańska firma winiarska E&J Gallo Winery ma wiele marek wina. Dwie spośród nich zajmują w wielkości sprzedaży pierwsze i drugie miejsce na świecie.  Wina marki Barefoot osiągnęły w 2019 roku sprzedaż  22,5 mln skrzynek, natomiast marki Gallo Family Vineyards ponad 15 mln skrzynek.

Najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie - Gallo.
Gallo.
Najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie - Gallo.
Gallo.

W winnicach o powierzchni prawie 10 000 hektarów firma E&J Gallo wytwarza około 40% produkcji wina w Kalifornii. Firma dominuje w segmencie cenowym win tanich. Osiągane efekty skali pozwalają produkować  rocznie 15 mln butelek wina marki Gallo Family Vineyards, najbardziej dochodowej spośród setki innych marek. Z kolei marka Barefoot obejmuje wino czerwone, białe i różowe i jest najlepiej sprzedającym się winem firmy. W sumie pod marką Barefoot kryje się ponad 70 różnych win, z różnych odmian, sangria, wino lekko musujące i inne.

3.Yellow Tail

Wino z różnych odmian czerwonych i białych winogron wytwarzane jest w australijskiej firmie rodzinnej Casella Wines. Marka z symbolem małego kangurka podbiła w 2011 roku rynek amerykański, a następnie rynki w innych krajach. Mały kangurek wallaby, umieszczony na etykiecie wina jest klasycznym przykładem globalnego sukcesu marki wina. W 2019 roku sprzedano około 11,5 mln skrzynek wina marki Yellow Tail na rynkach wielu krajów, także w Polsce.

Najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie - Yellow Tail.
Yellow Tail.

4.Changyu

Changyu Pioneer Wine Corporation jest najstarszą i największą, chińską firmą winiarską, założoną w 1819 roku. Firma jest właścicielem kilku marek wina, m.in. Noble Dragon, Château Changyu, Moser XV, Baron Balboa. W 2019 sprzedaż osiągnęła 10,7 mln skrzynek wina.

Najwięksi producenci i sprzedawcy wina na świecie - Changyu.
Changyu.

5. Robert Mondavi

Spośród kilku mark win firmowanych jako Robert Mondavi, trzy należą do amerykańskiej, globalnej firmy winiarskiej Constellation Brands – Robert Mondavi Winery, Robert Mondavi Private Selection i Robert Mondavi Woodbridge. W roku 2019 sprzedaż win tej marki przekroczyła 10,5 mln skrzynek. Główne rynki zbytu to USA, Kanada, Japonii. Także w Polsce spotkamy wina firmowane marką Robert Mondavi.

Robert Mondavi.

6. Sutter Home

Sutter Home jest wiodącą marką amerykańskiej firmy winiarskiej Trinchero Family Estates. W jej skład której wchodzą czerwone, jedno i kupażowe wina wytrawne oraz czerwone i białe wina słodkie, a także Sangria. W 2019 roku sprzedaż wina Sutter Home przekroczyła 10 mln skrzynek. Tradycja firmy sięga 1890 roku. Dzisiaj firma jest jedną z największych na świecie, sprzedaje swoje wina nie tylko w USA, lecz także za granicą, m.in. w Polsce.

Sutter Home.

7. Hardys

Hardys to kolejna, globalna marka wina należącą do australijskiego producenta Accolade Wines. Marka obejmuje takie nazwy jak Eileen Hardy, Thomas Hardy czy Nottage Hill. W 2019 roku sprzedaż win marki Hardys osiągnęła prawie 9 mln skrzynek, m.in. dzięki wzrostowi sprzedaży na rynku chińskim.

Hardys.

8. GreatWall

Czerwone  wino  GreatWall, nawiązujące nazwą do słynnego, chińskiego Wielkiego Muru jest produktem jednej z największych, chińskich firm winiarskich – China Food Ltd, należącego do państwowego konglomeratu spożywczego COFCO. Jest to wino jednoodmianowe, głównie z odmiany Cabernet Sauvignon. W 2019 roku sprzedano 7 mln. skrzynek wina, przede wszystkim w Chinach.

GreatWall.

Więcej o winie i regionach winiarskich Chin znajdziesz na blogu: Cabernet Sauvignon ukryty za Wielkim Murem >

9. Casillero del Diablo

Casillero del Diablo (Piwniczka Diabła) to popularne wino jakościowe chilijskiego potentata winiarskiego Concha y Toro. Pod marką ukrywają się czerwone i białe wina jednoodmianowe z  takich odmian jak m.in. Cabernet Sauvignon, Merlot, Carmenère, Chardonnay, Sauvignon Blanc. Wina pochodzą głównie z Valle de Maipo, prestiżowego regionu winiarskiego Chile. W roku 2019 sprzedano 5,8 mln. skrzynek tej marki wina.

Casillero del Diablo.

Więcej o Concha y Toro oraz winie Casillero del Diablo znajdziesz na blogu: Casillero del Diablo – wino z Piwnicy Diabła >

10. Echo Falls

Marka wina należy do australijskiej firmy Accolade Wines. Obejmuje wina czerwone, białe i różowe z różnych odmian, jednoodmianowe i kupaże, a także wina o zapachach i smakach owoców. W 2019 roku sprzedano ponad 3 miliony skrzynek. W 2018 firmę Accolade kupił fundusz inwestycyjny Carlyle Group za 1 mld USD, który dla wina utworzył Amphora Group Ltd. Większość win, to wina tanie przeznaczone dla masowego konsumenta. W 2018 roku firma rozpoczęła lansować markę MalbEcho Falls, wino typu premium z odmiany Malbec.

Echo Falls.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY