Złodzieje win, które wycenia się na miliony euro

O fałszerzach wina pisałem już na blogu, złodzieje win jeszcze się tutaj nie pojawili. Temat jest ciekawy, a metody kradzieży iście filmowe.

O fałszerzach wina pisałem już na blogu… złodzieje win jeszcze się tutaj nie pojawili. Okazuje się, że najlepsze – drogie wina – są nie tylko podrabiane. Stanowią przedmiot zainteresowania złodziejskich gangów.

Złodzieje win – kradzież o wartości ponad 5 milionów euro

Niedawno francuska policja nakryła siatkę złodziei wielkich win, czyli takich wartych miliony euro. Operacja pod kryptonimem “Magnum” doprowadziła do aresztowania 20 osób zamieszanych w kradzież luksusowych win o wartości ponad 5 mln euro.

Po roku dochodzenia, policja odkryła w kilku miejscach we Francji ponad 900 skradzionych butelek wina i aresztowała 25 podejrzanych. Okazało się, że kradzieży dokonywała ta sama  grupa osób. Byli to profesjonaliści, którzy potrafili obejść wszelkie zabezpieczenia, od kamer, alarmów po detektory ruchu.

Jakie wina kradną złodzieje win?

Wśród skradzionych win były takie rarytasy jak:

  • DRC Domanie de la Romanée Conti z Burgundii;
  • Cheval Blanc – Pierwsze Wielkie Wino z Saint Emilion;
  • Petrus z Pomerol;
  • Château d’ Yquem z Sauternes.

Złodzieje win i lider ich gangu

Wśród zatrzymanych jest prawdopodobnie lider gangu. 55 letni mężczyzna pochodzenia azjatyckiego, zamieszkały w Bordeaux – który znany był policji. Skradzione wina pochodziły z licznych restauracji, hurtowni i sklepów w całej Francji – szczególnie z regionu Bordeaux i Paryża.

Przypuszcza się, że gang jest także odpowiedzialny za spektakularny skok na luksusowy sklep z winem w Paryżu – Caves de Taillevent – w październiku ubiegłego roku. Złodzieje, nie wchodząc do sklepu, przy pomocy wędki ukradli ponad 20 butelek Wielkich Win o wartości 50 000 EUR.

Złodzieje win okradli luksusowy sklep.
Caves de Taillevent – sklep luksusowych win w Paryżu.

Metody kradzieży złodziei win… są iście filmowe

Metody zuchwałych kradzieży, jakie oglądamy na filmach, nie są wymysłem scenarzystów i reżyserów – lecz odwzorowuję rzeczywistość złodziejskiego świata.

Złodzieje win działali profesjonalnie. Z sąsiedniego budynku wykuli 50- centymetrową dziurę w ścianie pomiędzy budynkami i posługując się specjalną wędką wyciągnęli butelki. W ten sposób ominęli zabezpieczenia, alarm, kamery i nie zostawili śladów w sklepie. Okazuje się, że jest to znana technika kradzieży cennych przedmiotów. W podobny sposób skradziono ekskluzywną odzież, o wartości 60 000 EUR ze sklepu w Tuluzie. Podobnie, drążąc tunel w paryskich podziemiach, złodzieje obrabowali prywatną kolekcje wina  o wartości około 250 000 EUR.

O fałszywych winach czytaj na blogu:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY