Na Walentynki Saint-Amour czyli Święta Miłość

Saint Amour (Święta Miłość) - jest jednym z najlepszych win z francuskiego regionu Beaujolais i... idealnie pasuje na Walentynki.

Saint Amour (Święta Miłość) jest jednym z najlepszych win z francuskiego regionu Beaujolais. Należy do Crus de Beaujolais i idealnie pasuje na Walentynki.

Tutaj powstaje idealne wino na Walentynki.
Region winiarski Beaujolais.

Saint-Amour – wino na Walentynki

Wino powstaje wyłącznie z odmiany winogron Gamay podczas specjalnego procesu winifikacji węglowej. Gliniasto-krzemowe gleby przyczyniają się do powstawania wina delikatnego i eleganckiego, o aromatach czerwonych owoców i kwiatów piwonii. Wino pije się jako młode, lekko schłodzone.

Tutaj powstaje idealne wino na Walentynki.
Winnice Saint Amour | Disco du Vin

Wino Saint Amour znajdziecie w sklepach specjalistycznych i – najprawdopodobniej – we francuskich supermarketach Auchan, Carrefour czy Intermarche.

Historia Walentynek

Święto zakochanych – Walentynki – obchodzone jest 14 lutego w wielu krajach. Jednak niewielu wie jaka jest historia powstania święta. Aby ją bliżej poznać musimy cofnąć się do starożytnego Rzymu.

W latach 492-496 papieżem i biskupem Rzymu był Gelazjusz I, który usiłował wyeliminować pogańskie święta i zastąpić je katolickimi. Jednym z takich świąt – obchodzonych w Rzymie w dniu 15 lutego – było Lupercales. Święto na cześć wilczycy (Luperca), która zgodnie z legendą karmiła Remusa i Romulusa, założycieli i pierwszych władców Rzymu.

Protoplaści Walentynek

Papież Gelazjusz postanowił aby w przeddzień  Lupercales obchodzić święto na cześć Świętego Walentego

Biskup Walenty żył w III wieku w Rzymie za panowania Klaudiusza II. Cesarz  zabronił młodym żołnierzom żenić się. Uważał, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin, a miłość i spotkania z kobietami osłabiają zdolność do walki. Walenty nie respektował cesarskiego rozporządzenia i potajemnie udzielał ślubu zakochanym, młodym legionistom. Został za to wtrącony do więzienia, a później – 14 lutego 269 roku – stracony. Kościół uznał go za męczennika i ogłosił świętym. Dwa wieki później papież Gelazjusz II wykorzystał ten historyczny fakt w celu pozbycia się pogańskiego święta Lupercales

W Stanach Zjednoczonych, Anglii i wielu innych krajach – także w Polsce, Walenty jest uznawany za patrona zakochanych, a  dzień 14 lutego – decyzją papieża Gelazjusza z roku 496 obchodzony jest  jako Dzień św. Walentego (Walentynki).

Symbolem miłości, umieszczanym na kartkach z walentynkowymi życzeniami jest aniołek z łukiem i kołczanem pełnym strzał. W mitologii rzymskiej jest to Kupidyn lub Amor – bóg miłości, syn Wenus – natomiast w mitologii greckiej nosi nazwę Erosa – syna bogini Afrodyty. Ugodzony strzałą aniołka zakochiwał się. Amor stał się symbolem walentynek.

Skąd pochodzi obyczaj wysyłania życzeń i upominków na Walentynki?

Zwyczajem Walentynek jest wysyłanie listów z miłosnymi wyznaniami, a także obdarowywania drobnymi upominkami.

Obchody Walentynek rozpoczęły się w XIX wieku w miejscowości Worcester w Massachusettes w USA. Mieszkająca tam Esther A. Howland wpadła na pomysł drukowania kartek z dedykacją i obrazkami serca na dzień Świętego Walentego. Które to później sprzedawała w księgarni swojego ojca. Pomysł okazał się wielkim sukcesem i przetrwał do dnia dzisiejszego.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY