Wino dla konesera – Grüner Veltliner z Austrii

W porównaniu do Włoch, Francji czy Hiszpanii - winiarstwo Austrii jest niewielkie. Austriackie wina wyróżniają się spośród innych oryginalnymi odmianami, z których powstają – białą Grüner Veltliner i czerwoną Zweigelt.

W porównaniu do Włoch, Francji czy Hiszpanii – winiarstwo Austrii jest niewielkie. Chociaż jego tradycja sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Obszar winnic zajmuje 49 000 hektarów, z których austriaccy winiarze wytwarzają rocznie około 2,8 mln.hl (17. miejsce na świecie), z czego 86% (2,4 miliona hektolitra) jest konsumowane w kraju. Eksport wina jest nieznaczny. Austriackie wina wyróżniają się spośród innych oryginalnymi odmianami, z których powstają – białą Grüner Veltliner i czerwoną Zweigelt.

W Austrii są trzy główne regiony winiarskie:

  • Niederoesterreich (Dolna Austria),
  • Burgenland;
  • Steiermask (Styria), w ramach których wyróżnia się jeszcze 16 mniejszych regionów – w tym Wiedeń.
Grüner Veltliner - regiony winiarskie Austrii.
Regiony winiarskie Austrii, Wine Folley.

Niederoesterreich największy region winiarski Austrii

Niederoesterreich (Dolna Austria)  jest największym regionem winiarskim Austrii. Obejmuje obszar ponad 27 000 hektarów winnic i składa się z ośmiu mniejszych regionów. Klimat jest zróżnicowany, od zimnego na północy, wzdłuż Dunaju, do ciepłego na południowym- wschodzie. Znaczna obszaru winnic obsadzonych jest białą odmianą Grüner Veltliner. Popularny jest także Riesling. Spotykamy tutaj także wino czerwone i deserowe.

Dolna Austria – winnice nad brzegiem Dunaju, Welt.de.

Grüner Veltliner – austriacka specjalność

Grüner Veltliner to odmiana winogron pochodząca z Austrii, gdzie zajmuje ponad 30% winnic. Powstają z niej wytrawne wina białe, młode, popularne, jak i pełne o zdolności do leżakowania przez wiele lat.

Grüner Veltliner - z tych winnych gron powstaje.
Grüner Veltliner, Wikipedia.

Odmiana daje wysokie plony. Dlatego, dla uzyskanie wina wysokiej jakości winiarze ograniczają wydajność zbiorów. Za najlepsze wina uważa się te z regionu Wachau. Mają dobrą kwasowość i smak z nutami przypraw, są świeże, owocowe z nutami jabłka, cytrusowo – mineralne.

Najbardziej znanym, prestiżowym regionem Dolnej Austrii jest Wachau

Z racji niepowtarzalnych walorów krajobrazowych, region Wachau został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Winnice, o łącznej powierzchni 1350 hektarów wspinają się tarasowo na wzgórzach doliny Dunaju. Gliniaste i lessowe gleby sprzyjają uprawie winorośli. Powstają tutaj wytrawne wina białe, klasyfikowane w zależności od zawartości alkoholu. Główne odmiany to Grüner Veltliner i Riesling. Produkcja wina regionu Wachau jest stosunkowo niewielka, stanowi zaledwie 3% całej produkcji w Austrii.

Podobnie do niemieckiego, system klasyfikacji win w Austrii opiera się na stopniu dojrzałości winogron i zawartości cukru w moszczu.

Wina z Wachau mają własną klasyfikację

Grüner Veltliner i inne winnice w regionie.
Winnice w regionie Wachau, Wikipedia.

Steinfeder

Najlżejsze wino, niekiedy lekko musujące, nie może być dosładzane. Zgodnie z systemem Klosterneuburger Mostwaage winogrona do produkcji Steinfeder muszą osiągać przynajmniej 15-17 KWM i nie więcej niż 11,5% alkoholu. Steinfeder wytwarzany jest tylko w Wachau. Większość wina jest konsumowana w Austrii jako wino popularne – m.in. w słynnej, wiedeńskiej dzielnicy winiarni Grinzing – a eksport jest wyjątkowy. Symbolem tej klasy wina jest stipa pennata lub European fearther grass, kwitnąca trawa, porastająca tereny Wachau.

Federspiel

Tak oznaczane jest klasyczne wino z dojrzałych winogron o zawartości alkoholu od 11,5 do 12,5%. Są to wina o średniej budowie i bogatym aromacie i charakterze. Ich symbolem jest sokół. Federspiel  jest terminem odnoszącym się do polowań z sokołem, które było ulubionym sportem i rozrywką austriackiej arystokracji. Austria jest do dzisiaj centrum światowego sokolnictwa.

Smaragd

Najbardziej dojrzałe, krzepkie wino zawierające minimum 12,5% alkoholu oraz maksymalnie 9 g/l cukru resztkowego. Winogrona na wino muszą  osiągnąć przynajmniej 18,5 KMW. Po ostatnich zbiorach wino dojrzewa w butelce i ma potencjał leżakowania do 20 lat. Nazwa Smaragd (szmaragd) nawiązuje do małej jaszczurki spotykanej często w winnicach Wachau.

W 1983 roku powstało stowarzyszenie Vinea Wachau Nobilis Districtus, którego celem jest ochrona jakości i reputacji regionalnych win. Do stowarzyszenia należy prawie 90% producentów wina z regionu, którzy spełniają standardy organizacji i przepisy ogólnokrajowe.

Podobnie jak inne, wina z Wachau mają na etykiecie nazwę odmiany winogron, a wino musi zawierać przynajmniej 85% tej odmiany z roku zbioru wskazanego na etykiecie.

Winiarnia Ernsthofer – Grüner Veltliner

Jednym z najlepszych producentów wina z regionu Wachau jest Winegut Ernsthofer. Winnica jest położona  tarasowo nad Dunajem, w sercu regionu. Powstają tutaj dwa – typowe dla Wachau – wina jakościowe z odmiany Grüner Veltliner:  Federspiel Hinter der Burg oraz Federspiel Weissenkirchein.

Grüner Veltliner i okolice powstawania wina.
Winiarnia Ernsthofer, Vinea.

Winogrona, z których powstaje Grüner Veltliner Federspiel Hinter der Burg pochodzą z najlepszych – pojedynczych – działek winnic w Dolinie Wachau. Rozłożone na łagodnych zboczach, powyżej miasteczka Weissenkirchen określane są mianem Hinter der Burg. Stare, ponad 60-letnie winorośle rosną na lessowo-gliniastych glebach, które nadają winu typowy, korzenny i pieprzny aromat i umiarkowaną kwasowość.  Ręczne zbiory winogron rozpoczynają się na początku października. Wina dojrzewają w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Z kolei wino Grüner Veltliner Federspiel Weissenkirchen powstaje z winogron pochodzących z różnych winnic położonych w gminie Weissenkirchen.

Winnice Hinter der Burg w Weissenkirschien.

Wino: Ernsthofer, Grüner Veltliner, Federspiel, Hinter der Burg 2018.

Kraj i region: Austria, region winiarski Wachau.

Producent: Winegut Ernsthofer.

Rodzaj: białe wytrawne z odmiany Grüner Veltliner.

Ocena:

Wino o zielonkawym, przejrzystym kolorze, w zapachu owocowe z nutami można jabłka i owoców cytrusowych, w smaku wyraźna – lecz stonowana kwasowość – charakterystyczna dla tej odmiany winogron, w końcówce delikatnie mineralne. Świetne do dań z ryb, białego mięsa oraz owoców morza.

Wysoka ocena gości restauracji Tusieje – Grüner Veltliner – 4,5/5.

Wino dostępne w “winnica.pl” specjalistycznym sklepie winiarskim.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY