Wino dla konesera – Zweigelt z Austrii

Recenzowany Zweigelt - doskonałe, czerwone wino dla zwolenników łagodnych tanin. Opisuję pochodzenie, region i sprawdzam samo wino. Zapraszam!

W porównaniu do Włoch, Francji czy Hiszpanii – winiarstwo Austrii jest niewielkie. Chociaż jego tradycja sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego. Obszar winnic zajmuje 49 000 hektarów, z których austriaccy winiarze wytwarzają rocznie około 2,8 mln.hl (17. miejsce na świecie), z czego 86% (2,4 miliona hektolitra) jest konsumowane w kraju. Eksport wina jest nieznaczny. Austriackie wina wyróżniają się spośród innych oryginalnymi odmianami, z których powstają – białą Grüner Veltliner i czerwoną Zweigelt.

W Austrii są trzy główne regiony winiarskie:

 • Niederoesterreich (Dolna Austria),
 • Burgenland;
 • Steiermask (Styria), w ramach których wyróżnia się jeszcze 16 mniejszych regionów – w tym Wiedeń.

Burgenland – kraina czerwonych win

O ile najlepsze białe wina Gruner Veltliner pochodzą z regionu Wachau – to regionem słynącym z doskonałych win czerwonych jest Burgenland.

Zweigelt z Austrii - wino dla konesera
Krajobraz winnic w Burgenland.

Burgenland należy do największych regionów winiarskich Austrii, obejmujący prawie 13 859 hektarów winnic. Położony we wschodniej części kraju, przy granicy z Węgrami, na terenie słynnej Niziny Panońskiej, odznacza się oryginalnymi cechami, kształtującymi charakter powstającego tam wina. Dzięki takiej lokalizacji w regionie panuje klimat kontynentalny – słoneczny i ciepły. W regionie powstają wina białe z rożnych odmian, jednak jest on znany z  win czerwonych. Czyli tych wytwarzanych z dwóch, dominujących odmian – Zweigelt oraz  Blaufränkisch.

Burgenland podzielony jest na cztery obszary winnic, z których wina mają własne oznaczenie  regionalnego wina jakościowego DAC Districtus Austriae Controllatus (Controlled District of Austria)

 • Eisneberg DAC  
 • Leithaber DAC
 •  Mittelburenland DAC
 • Neusiedlersee DAC

Zweigelt – austriacka hybryda

Zweigelt jest odmianą hybrydową, którą  z krzyżówki szczepów Blaufränkisch i St. Laurent. stworzył w latach 1920 Profesor Fritz Zweigelt:

 • Blaufränkisch daje wino owocowe, kwaskowate z wyczuwalnymi garbnikami.
 • St Laurent – spokrewniony z Pinot Noir – dodaje do wina cechy łagodności.
Zweigelt z Austrii winogrona.
Winogrono Zweigelt.

Obecnie Zweigelt jest najbardziej popularną odmianą czerwoną w Austrii, uprawianą w wielu regionach winiarskich kraju.  Z odmiany wytwarza się całe spektrum win. Od młodych do dojrzewających w beczce, po te także kupażowane z innymi odmianami. Odmiana daje wysokie plony dlatego często winiarze ograniczają wydajność, aby zachować wysoką jakość winogron.

Neusiedlersee  DAC – królestwo Zweigelt

Region winiarski Neusiedlersee – położony na wschód od jeziora Neusiedler See  (Jezioro Nezyderskie) – obejmuje obszar około 6700 hektarów winnic. W tym 1800 hektarów obsadzonych odmianą Zweigelt. W roku 2012 uzyskał status DAC.

Jest to doskonałe miejsce dla winorośli. Winogrona dojrzewają na łagodnie nachylonych brzegach jeziora. Przeważają gleby piaszczyste, gliniaste z fragmentami żwiru. Klimat charakteryzują cieple i suche lato z małymi opadami oraz chłodne zimy, bez śniegu

Jezioro Neusiedl tworzy specyficzny mikroklimat . Latem duża powierzchnia wody nagrzewa się – uwalniając nocą nagromadzone ciepło na okolicę. Powolna redukcja temperatury pozwala utrzymywać potrzebną kwasowość winogron.

Powstają tutaj wina białe i czerwone z różnych odmian Pinot Blanc, Chardonnay, Blaufränkisch, St. Laurent, Pinot Noir. Jednak główną odmianą jest Zweigelt.

Zweigelt z Austrii - wino dla konesera.
Winnice w sąsiedztwie jeziora Neusiedlersee.

Wino Zweigelt z regionu Neusiedlersee

Wino Zweigelt z tego regionu jest owocowe, z nutami przypraw. Jest również winem z typowym bukietem zapachów czarnych owoców, wiśni, ciemnych jagód i delikatnymi nutami ziół. W budowie wino jest zrównoważone, delikatne z łagodnymi taninami. Wino oznaczone jako Reserva dojrzewa ponad rok w stalowych zbiornikach, w dębowych kadziach lub beczkach. Ma duży potencjał starzenia – jest bardzo aromatyczne: wiśnia, czarna porzeczka, czarny bez, nuty przypraw i mineralne, delikatne taniny, dobra budowa i owocowość.

Weingut Salzl

Weingut Salzl jest firmą rodzinną, której tradycja sięga pierwszej połowy XIX wieku. Obecnie winiarnie prowadzi trzecia generacja rodziny Salzl. Położenie winnic jest wyjątkowe.  Otoczone są jeziorami i niziną Narodowego Parku Seewinkel.

Własne winnice obejmują obszar 25 hektarów. Ponadto – w zależności od potrzeb – winogrona są kontraktowane z innych winnic, łącznie z 75 hektarów. Roczna produkcja osiąga średnio 600 000 butelek wina.

Zweigelt z Austrii - wino dla konesera. Winnica.
Winiarnia Salzl.

Wina wytwarzane w Salzl cechuje łagodny smak – odzwierciedlający mikroklimat Seewinkel.  Dodatkowo gości przyjmuje czterogwiazdkowy hotel, gdzie na miejscu można degustować doskonałe wina. W winnicy, winogrona są selekcjonowane, kontroluje się wydajność. Zgodnie z przekonaniem, że mniej winogron to lepsza ich jakość.

Zweigelt z Austrii - wino dla konesera. Winogrona.
Zalzl – winnica obsadzona odmiana Zweigelt.

Klimat Seewinkel – suche i ciepłe lato, chłodna zima, wpływ Niziny Panońskiej i jeziora Neusiedler See, wiele stawów ze słoną wodą oraz piaszczyste i żwirowe gleby – tworzą oryginalny terroir nadający winu elegancję, świeżość i mineralne nuty. Fermentacja przebiega w zbiornikach ze stali nierdzewnej, a wybrane roczniki dojrzewają wiele miesięcy w małych, dębowych beczkach.

Wino: Salzl, Seewinkelhof, Zweigelt, Reserve, 2017.

Kraj i region: Austria, Burgenland.

Dystrykt : Neusiedlersee DAC.

Producent: Weingut Salzl.

Rodzaj i odmiana: czerwone, wytrawne, Zweigelt.

Ocena

Wino oznaczone jako Reserve dojrzewało rok w dębowych zbiornikach. Wino ma charakterystyczny kolor jasnej czerwieni z fioletowymi refleksami na dysku. Pełen aromat czerwonych owoców, wiśni z delikatnymi nutami przypraw i mineralną końcówką. W smaku delikatne, dobrze zrównoważone, prawie niewyczuwalne taniny. Doskonałe, czerwone wino dla zwolenników łagodnych tanin.

Wysoka ocena konsumentów restauracji Tusieje – 4,6/5.

Wino dostępne w sklepach specjalistycznych winnica.pl – kupując je tam, macie pewność ich jakości.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Robert

  W Burgenlandzie jest również wyodrębniona apelacja DAC Rosalia 🙂 Powstała bodajże rok-dwa lata temu.

  1. Panie Robercie,
   Ma Pan rację DAC Rosalia jest od 2017 roku, W sumie w Austrii jest chyba 17 DAC. Niestety w wielu krajach powstają ciągle nowe regiony winiarskie oznaczane pochodzeniem, we Francji jest już ich prawie 500, W USA są nowe AVA, w Hiszpanii – w Rioja wprowadza się nowe kategorie win, itp Nie jest łatwo wychwytywać te wszystkie zmiany.
   Pozdrawiam
   Marek

 2. cezary

  po kilku dniach pobytu w Dornbirn i okolicach jeziora bodenskiego po austriackiej stronie …zweigelt króluje ….nawet do dan włoskich …a ciag dalszy na kolejnej imprezie domu wina w sierakowie k/krakowa w ten weekend ….moze dobrze że tak mało popularne w Polsce …bo i smak zostaje na dłuzej ..pozdrawiam autora tego zacnego blogu , były student AE pan profesora …

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.