Na wino w Lizbonie – Lizbona

Lizbona ma wiele atrakcji - nie tylko zabytków lecz także doznań kulinarnych. Jakie wino warto spróbować w stolicy Portugalii?

Centrum wakacyjnym Portugalii jest Algarve, region położony na południu kraju. Wypoczywającym oferuje wspaniałe plaże nad brzegiem Atlantyku oraz bogatą sieć hoteli i innych usług turystycznych. Dla tych, którzy podczas wakacyjnego pobytu chcieliby także poznać bogactwo zabytków, historycznych miejsc kultury Portugalii zdecydowanie polecam wybrzeże zachodnie – zwłaszcza w okolicach Lizbony. Sama stolica kraju – Lizbona – ma wiele atrakcji, nie tylko w postaci wspaniałych zabytków lecz także doznań kulinarnych, jakie oferuje portugalska kuchnia w licznych restauracjach i barach.

Na wino w Lizbonie – Lizbona

Panorama Lizbony, wikimedia

Amatorzy wina maja okazję poznać wyjątkowe, portugalskie wina. O ich charakterystycznych aromatach i smakach decydują w dużej mierze miejscowe odmiany winogron.  Odwiedzając portugalskie bary należy koniecznie spróbować wyśmienitych białych i czerwonych win z takich odmian winogron jak…

Wina białe:

 • Fernao Pirez;
 • Antao Vaz;
 • Arinto;
 • Laurelio – podstawa słynnego Vinho Verde.

Wina czerwone:

 • Touriga Franca;
 • Touriga Nacional;
 • Trincadeira;
 • Aragonez.

Lizbona – jakie bary odwiedzić?

Wine Bar do Castelo:

Wybierając się na zwiedzanie górującego nad Lizboną Castello de Sao Jorge mijamy po drodze typowy bar z winem.

Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie | Wikipedia.

Po wizycie na zamku Świętego Jerzego warto zajrzeć do Wine Bar do Castelo i skosztować wyśmienitych serów, do których najlepszym towarzyszem będzie kieliszek starego Porto lub Madery.

Bar z winem do Castelo.

Warto zatrzymać się tutaj i spróbować wyśmienitych serów i wędlin, oczywiście w towarzystwie kieliszka czerwonego wina. Zwłaszcza bardzo starych – rocznikowych – Porto i Madera. Bar otwarty codziennie od 13 do 22.

By the Wine – Chiado (Lizbona):

Bar należy do grupy winiarskiej Jose Maria da Fonseca. Znajduje się w dzielnicy Chiado, historycznym centrum Lizbony – na Rua das Flores 41-43.

Bar By the Wine w Chiado

Obok dużego wyboru wina znajdziemy tam pyszne zakąski i typowe tapas. Na uwagę zasługują domowej roboty chleb z Algarve, szynka Iberico i kiełbaski Guijuelo. Do których to potraw znajdziemy wino z różnych regionów Portugalii, serwowane na kieliszki po rozsądnych cenach. Bar otwarty od czwartku do niedzieli, od 12:00 w południe do 00:00.

Miejsc nie jest wiele – warto zarezerwować stolik!

Solar do Vinho do Porto – Barrio Alto (Lizbona):

Nie trzeba jechać do Porto, aby posmakować najlepszego… Porto. Bogaty wybór win znajdziemy w Lizbonie, w barze Vinho do Porto, w artystycznej dzielnicy Barrio Alto. Zabytkowe kamienice ozdobione są barwnymi muralami. Wieczorem, tłumy przesiadują w licznych barach, a w tradycyjnych restauracjach można posłuchać muzykę fado.

Pałac Ludovice, gdzie mieści się bar Vinho do Porto.

Bar Solar do Vinho do Porto mieści się w historycznym – XVIII wiecznym – pałacu Ludovice. Jest jednym z najstarszych barów w Lizbonie, założonym w 1946 roku.

Bar Solar Vinho do Porto - Lizbona.
Bar Solar Vinho do Porto.

Bar słynie z bogatego wyboru ponad 300 win Porto, pochodzących od 60 producentów, do których podaje się sery i  wędliny. Otwarty od poniedziałku do soboty.

 • Adres: Rua de Sao Pedro de Alcantara 45, tel (351) 21 347 5707.

Garrafeira Alfaia – Barrio Alto:

Innym, typowym barem portugalskim – zlokalizowanym w dzielnicy Barrio Alto – jest Garrafeira Alfaia.

Azulehos dekorują wejście do baru Garraferia Alfaia - Lizbona.
Azulehos dekorują wejście do baru Garraferia Alfaia.

Ściany przy wejściu udekorowane są azulehos, charakterystycznymi niebieskimi płytkami. Obsługa serwuje – na kieliszki – całą gamę portugalskich win, które towarzyszą świetnym zakąskom – petiscos. Ceny kieliszka wina rozpoczynają się od 3,5 Eur i sięgają 24 Eur. Koniecznie spróbować Morcela de Arroz com Cominhos, ośmiornicy oraz dorsza w cieście.

Warto rezerwować stolik. Otwarte od  godziny 15:00 do 01:00 w nocy, w soboty i niedziele od 16:00 do 01:00.

 • Adres: Rua do Diario de Noticias 125. Tel: (351) 21 343 3079.

Atira-te ao Rio – Almada:

Bar Atira te ao Rio, po drugiej stroni Tagu - Lizbona.
Bar Atira te ao Rio, po drugiej stroni Tagu.

Promem możemy wybrać się na druga stronę Tagu do dzielnicy Almada, gdzie znajdziemy bar Atira-te ao Rio. Siedząc przy stoliku będziemy podziwiać panoramę miasta. Lista win nie jest duża – lecz dobrze dobrana – a dania obfite. Do wina warto spróbować grillowanych ryb.

 • Adres: Rua de Ginjal 69, Almeda, tel (351) 21 275 1380.

Natomiast wybierający się na Kretę…

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY