Jak założyć własną piwniczkę?

Zastanawiamy się czasem nad własną piwniczką na wino. Oto kilka wskazówek jak do tego się zabrać. Jak założyć własną piwniczkę?

Zastanawiamy się czasem nad własną piwniczką na wino. Oto kilka wskazówek jak do tego się zabrać. Jak założyć własną piwniczkę?

Jak założyć własną piwniczkę – działaj ekonomicznie i systematycznie

Wyznacz sobie budżet wydatków na wino (miesięczny, roczny). Nie kupuj od razu 10 butelek wina, które piłeś ostatnio z przyjaciółmi. Postępuj systematycznie w nabywaniu win do piwniczki.

Kupuj przynajmniej 3 butelki wina. Jedną dla spróbowania , drugą dla konsumpcji, a trzecią odłożyć. Jest to oczywiście zasada podstawowa, przynajmniej na początku. Jeśli możesz kupić więcej butelek i nie wypić ich od razu, tym lepiej.

Opieraj się na własnych gustach

Kiedy usłyszysz, że to wino jest doskonałe, lecz Tobie niezbyt smakuje, nie podążaj za opinią innych. Opieraj się na własnym guście i ocenie wina. Twoja piwniczka to nie jest wystawa sklepowa do oglądania, to są wina które mają sprawić przyjemność Tobie i współbiesiadnikom.

Bądź ciekaw i szukaj win z mniej znanych krajów, regionów, odmian winogron, korzystnych cen. Poszukuj informacji na specjalistycznych stronach, także bezpośrednio u producentów, zaglądaj do opinii uznanych ekspertów, zwracaj uwagę na specjalne serie win czy stare roczniki. Zawsze bierz pod uwagę relację ceny do jakości i prestiżu wina.

W piwniczce warto mieć wina białe, czerwone, musujące i deserowe – na wszystkie okazje, choć nieco więcej tych, które preferujesz. Rozdziel wina przeznaczone do bieżącej konsumpcji i do dłuższego leżakowania, te które otworzysz za kilka, kilkanaście lat.

Jak założyć własną piwniczkę – warunki konieczne

Piwniczka to pomieszczenie, w którym przechowujemy wina do bieżącej konsumpcji oraz dłuższego leżakowania. Aby wino zachowywało swoje właściwości – piwniczka musi spełniać określone wymagania:

  • utrzymywać stałą temperaturę, najlepiej około 14C;
  • wilgotność powinna być w przedziale 60-70%;
  • butelki z winem powinny leżeć, oddalone nieco od siebie, aby zapewnić swobodną cyrkulacją powietrza.
Jak założyć własną winniczkę, jakie wina trzymać?
Prawidłowo ułożone butelki z winem, Con de Paris.

Niestety, nie w każdych warunkach mieszkaniowych jest możliwe spełnienie takich wymagań. Szczególnie trudne jest to w mieszkaniach, gdzie temperatura i wilgotność w pomieszczeniach zmieniają się w zależności od pory roku i pogody. O ile dla win przeznaczonych do bieżącej konsumpcji temperatura i wilgotność miejsca gdzie spoczywają mają mniejsze znaczenie, to dla leżakujących długi czas wskazane warunki powinny być w piwniczce spełnione.

Jak założyć własną piwniczkę – a może winiarka?

Rozwiązaniem, niestety związanym z dodatkowym kosztem, jest chłodziarka do wina, nazywana potocznie winiarką. Wprawdzie jest to jednorazowo większy wydatek, lecz winiarka służyć nam będzie przez długie lata. Na rynku jest duży wybór winiarek o rożnych wielkościach, parametrach i cenach. Moje wina przechowuję w winiarce Leibherr Vinothek.

Przy wyborze winiarki warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • winiarka jedno, czy dwustrefowa;
  • czy zapewnia stałą, zadaną temperaturę i wilgotność;
  • czy ma system tłumiący drgania agregatu chłodniczego;
  • czy jest ciacha i energooszczędna podczas pracy;
  • jaką ma pojemność oraz ile i jakich ma półek;
  • czy jest estetyczna.

Winiarka jedno i dwustrefowa

W winiarce z jedną strefą chłodzenia zadana temperatura jest utrzymywana w całej winiarce. Należy pamiętać, że wino czerwone wymaga innej temperatury składowania aniżeli wino białe. Dlatego jeżeli chcemy przechowywać w winiarce obydwa rodzaje wina, najlepiej zda egzamin urządzenie z dwiema strefami regulacji temperatury – w jednej dla wina czerwonego ustawimy temperaturę 14-15C, w drugiej dla białego, różowego czy musującego temperaturę 9-10C. Oczywiście wszystkie rodzaje wina możemy umieścić w winiarce jednostrefowej. Wówczas nastawiając niską temperaturę, bardziej w kierunku wina białego, wino czerwone, jakie chcemy przeznaczyć do wypicia, musimy odpowiednio wcześniej wyjąć z winiarki, aby doszło do pożądanej dla niego temperatury.

Poziom temperatury w winiarce zależy także od tego, czy wino jest przeznaczone do bieżącej konsumpcji, czy też do długiego leżakowania. Na przykład młode Barolo, burgundzkie czy bordoskie Grand Cru i wiele win dojrzewających nabiera wartości po wielu latach dojrzewania. Dla takich win najlepsza będzie winiarka jednostrefowa, gdzie nastawiamy temperaturę na 12-13C. Ostatecznie w winiarce dwustrefowej możemy jedną strefę przeznaczyć na wina dojrzewające, drugą do bieżącej konsumpcji.

Stała temperatura i wilgotność

Dla jakości wina ważna jest nie tylko stała temperatura w jakiej leżakuje. Innym, istotnym parametrem jest wilgotność. W mieszkaniu wilgotność jest zmienna, zależna od pogody, pory roku ( w zimie ogrzewanie zmniejsza wilgotność). Wino, zwłaszcza to dłużej leżakujące wymaga utrzymania stałej wilgotności na poziomie 60-70% – dobra winiarka powinna to zapewnić. Przy małej wilgotności powietrza korek w butelce wina szybciej wysycha, przepuszcza więcej powietrza (tlenu) do wina i może pęknąć. Ma to mniejsze znaczenie dla win przeznaczonych do bieżącej konsumpcji. Ponadto wiele win młodych, zwłaszcza markowych, produkowanych przez globalne firmy winiarskie jest zamykanych korkiem plastikowym lub metalową nakrętką.

Eliminacja drgań

Pracujący agregat chłodniczy powoduje mniejsze lub większe drgania przenoszone na obudowę i wnętrze winiarki. Systematyczne drgania, nawet niewielkie, są dla wina szkodliwe – destabilizują, naruszają proporcje składników, zakłócają dojrzewanie, co ma swoje konsekwencje dla jakości wina. Dlatego dobra winiarka powinna mieć system amortyzacji drgań.

Cicha i energooszczędna

Winiarka, podobnie jak każda inna chłodziarka pracuje bez przerwy zużywając prąd, który jest coraz droższy. Dlatego powinien być to sprzęt wysokiej klasy energetycznej. Podobnie jej praca nie może być hałaśliwa, najlepiej poniżej 50 decybeli.

Pojemność winiarki

Producenci określają ile butelek wina zmieści się do winiarki. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy to butelek standardowych. W praktyce butelki do wina maja rożne kształty, a niekiedy także wymiary. Najbardziej rozpowszechnione są butelki typu bordoskiego oraz burgundzkiego. Najczęściej będziemy umieszczać w winiarce wina w różnych butelkach. Dlatego w praktyce pomieścimy w niej nieco mniej butelek aniżeli wskazuje producent. Ważna jest również ilość półek, gdyż to pozwala układać butelki według różnych kryteriów, np. krajów pochodzenia. Najczęściej półki są drewniane lub ze stalowej siatki.

Więcej o rodzajach butelek do wina znajdziesz w książce “Przewodnik po Świecie Wina”.

Estetyka

Jak założyć własną winniczkę? A może skusić się na winiarkę? Tutaj wygląda bardzo dobrze.
Winiarka może doskonale uzupełniać wystrój pokoju, Magazine Belles de Meures.

Winiarki mają dzisiaj estetyczny wygląd. Zazwyczaj mają czarną obudowę i szklane drzwi, najlepiej kiedy można je przestawiać na prawo lub lewoskrętne, co w razie potrzeby ułatwia ustawienie winiarki w odpowiednim miejscu. Odpowiednio ustawiona, winiarka może z powodzeniem stanowić ciekawy wystrój pokoju.

Promocja specjalnie dla czytelników

Zamawiając podajcie w komentarzu hasło “Winnica Profesora”, a otrzymacie 5% rabatu na wymarzoną i najlepszej jakości lodówkę do wina. Marka piwniczkanawina.pl to oficjalny przedstawiciel francuskiej firmy EuroCave. Showroomy w Warszawie i Poznaniu to miejsca które wprowadzą Państwa do świata produktów najwyższej jakości, wykorzystujących najbardziej zaawansowane technologie, wiedzę i ponad 40-sto letnie doświadczenie francuskich rzemieślników.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY