Jak wybrać dobre wino?

Wino jest czymś znacznie większym niż alkohol. Dlatego - w zależności od okoliczności - powinniśmy wybrać odpowiednie wino. Jak wybrać dobre wino?

Wino to znacznie więcej niż napój z zawartością alkoholu – to historia sięgająca 6000 lat i nieodłączny składnik wielu cywilizacji i kultur. Wino jest napojem społecznym, łączącym ludzi i umilającym czas podczas wspólnych posiłków, dlatego też ważne jest aby w jego wyborze kierować się paroma zasadami, które znajdziecie w tym wpisie. Zapraszam do odkrycia paru podstawowych reguł, które pomogą Wam dobrać dobre wino.

Jak wybrać dobre wino – zasady ogólne

Dlatego – w zależności od okoliczności – powinniśmy wybrać odpowiednie wino. Zazwyczaj wino czerwone kojarzymy z daniami mięsnymi, a białe z daniami z ryb. To ogólne przekonanie jest w zasadzie poprawne, lecz nie do końca wyczerpuje możliwości wyboru wina.

Dobry dobór wina polega na poszukiwaniu – często subiektywnych -przyjemności z doznań smakowych na podniebieniu. Są jednak pewne elementy obiektywne, które mogą pomóc w wyborze wina.

Ważna jest odmiana winogron

Wino jest doskonałym towarzyszem dobrego jedzenia, lecz nie wszystkie odmiany winogron, z których powstało wino – nadają się do każdego dania. Do dań treściwych najlepiej dobierać wina pełne, z zawartością tanin, przyjemne w ustach lecz silne. Takie wino będzie wzmacniać smaki posiłku.

Z pewnością odpowiednie będzie Cabernet Sauvignon lub Merlot – choć tutaj wino będzie bardziej łagodne – lub kupaż tych odmian. Każda odmiana dostosowuje się lepiej do konkretnego dania, stąd umiejętność wyboru wina jest istotna. Niestety, różnorodność odmian sprawia, że wybór  najlepiej dopasowanego wina jest trudny.

jak wybrać dobre wino, gdy oferta jest tak bogata?
Bogaty wybór win w supermarkecie. Fot. winnicaprofesora.

Jakie wino smakuje ludziom najbardziej?

Powszechne jest przekonanie, że wina najczęściej konsumowane mają najlepszą jakość – co prowadzi do wniosku, że najlepsze są wina tanie. Podobnie, że wysoka cena wina gwarantuje jego wysoką jakość. Nie zawsze tak jest. Wśród początkujących konsumentów powodzenie mają głównie wina białe o owocowych aromatach, które łatwo się pije. Popularne są też bardziej przyjemne wino półsłodkie czy deserowe. W miarę poznawania wina i przyzwyczajenia się do jego zapachu i smaku, coraz śmielej sięgamy po wino czerwone. Takie, które – w odróżnieniu od białego – ma więcej garbników czyli tanin.

Na początku najważniejsze jest to, aby odnajdować przyjemność z wina.

– Marek Rekowski.

Dopiero kiedy dobrze poznamy cechy jakościowe różnych win, co wymaga czasu i doświadczenia – będziemy mogli dobrze dobrać wino do różnych dań i odpowiedzieć na pytanie “jakie wybrać dobre wino”. Tymczasem warto korzystać z pomocy poradników, gdzie znajdziemy propozycje jak komponować wino do określonej potrawy.

Czas zbioru i dojrzewania

Wina dobrej jakości często dojrzewają w dębowych beczkach. Czas dojrzewania jest różny. Zależy m.in. od przyjętych regulacji lub od decyzji indywidualnych winiarza. Czerwone  wina wysokiej jakości z Bordeaux dojrzewają w beczkach około 18 miesięcy. Hiszpańskie wina dojrzewające oznaczane są jako crianza, reserva i gran reserva. Cena wina dojrzewającego jest wyższa w stosunku do wina młodego. Jednak nie ma uniwersalnej zasady, że wino które dojrzewało kilka miesięcy jest lepsze do tego, które spoczywało w beczce 2-3 lata. Wiele zależy od procesu dojrzewania oraz gustów konsumenta.

O jakości wina świadczą jego cechy – kolor, budowa, zapach i smak

Sklepy oferują nam różne wina, z różnych odmian, roczników, czasu i sposobu dojrzewania. Dlatego powinniśmy uważnie czytać etykietę wina, szukać odmiany winogron, regionu pochodzenia wina, rocznika oraz nauczyć się jak rozpoznawać kolor, budowę i aromaty wina.

Jak wybrać dobre wino czerwone?
Wino czerwone.

W kolorze ważne są jego intensywność, przejrzystość i odblask

Wina czerwone w dobrym stanie utrzymują odcienie czerwieni, jasne w winie młodym i ciemniejsze w starszym. Kolor bardzo ciemny może wskazywać, że wino przekroczyło już optimum jakości i należy je wypić. Dobre wino białe cechuje kolor złocisty, żywy i intensywny. Warto jednak pamiętać, że odcień koloru i intensywność zależą od winogrona, które w zależności do odmiany i warunków dojrzewania, ma pigmenty barwiące wino.

O mocy wina decyduje zawartość alkoholu

Za wina lekkie uważa się te, w których alkohol nie przekracza 10,5%. Wina o średniej mocy zawierają około 12,5%, natomiast wyższy procent alkoholu cechuje wina mocne. Z reguły wino słodkie ma większą zawartość alkoholu niż wytrawne. Najwięcej alkoholu, 16-18% mają wina wzmocnione, takie jak Sherry czy Porto. Gęsta z wyglądu konsystencja wina wskazuje na wysoką zawartość alkoholu.

Jak wybrać dobre wino? Zapach wina jest ważny

Istotną cechą wina jest zapach. Choć jego ocena jest subiektywna, zależy od indywidualnych zdolności rozpoznawania zapachów każdego z nas. Ważne jest wąchanie ulatniających się zapachów wina w pewnym oddaleniu od nosa, kiedy wpływ alkoholu na aromaty jest mniejszy.

Smak to kolejna ważna cecha wina, świadcząca o jego jakości

Niekiedy na etykiecie wina, tej mniejszej z tyłu butelki, znajdziemy informacje o smaku wina, owocowym, korzennym, mineralnym, itp., lecz nie jest to powszechne. Dlatego najważniejsze jest smakowanie wina podczas konsumpcji. Wino dobrej jakości powinno być zrównoważone, czyli główne elementy – alkohol, kwasy, cukier i taniny powinny mieć  udział proporcjonalny, tak aby nie wybijał się nadmiernie jeden z nich. Na przykład – nadmiar tanin daje w ustach odczucie suchości, cierpkości. Zaś zbyt wysoki alkohol „pali” kubki smakowe.

Jak wybrać dobre wino?

Poszukując wino warto eksperymentować, próbować i zdobywać wiedzę i doświadczenie. Wprawdzie będzie to trwać bardzo długo, a i tak za każdym razem będziemy zaskakiwani, odkrywali w winie coś nowego.

Więcej o kolorach, zapachach i smakach wina dowiesz się z książki. Jak wybrać dobre wino?

Jak wybrać dobre wino? Można kupić przewodnik.
Przewodnik po Świecie Wina.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY