Butelka do wina 2E – ekonomiczna i ekologiczna

Brytyjska firma opakowań Frugalpac wyprodukowała papierową butelkę do wina z 94% odzyskanej tektury. Butelka do wina 2E - ekologiczna rewolucja?

Brytyjska firma opakowań Frugalpac wyprodukowała papierową butelkę do wina z 94% odzyskanej tektury – butelka do wina 2E. Jej ślad węglowy jest o 84% mniejszy w porównaniu do butelki szklanej.

Butelka do wina 2E - nalewanie wina.
fot.Frugalpac

Butelka Frugal jest zrobiona głównie z recyklingu tektury, natomiast w środku jest wyłożona tworzywem. Dozwolonym do kontaktu z produktami spożywczymi – w tym z winem i napojami alkoholowymi.

Butelka do wina 2E

Butelka jest ekonomiczna i ekologiczna. Jest prawie pięć razy lżejsza od butelki szklanej – co zmniejsza koszty transportu. Z kolei jej ślad węglowy jest o około 33% mniejszy w porównaniu do butelki plastikowej i cztery razy mniejszy od butelki ze szkła.

Butelkę można trzymać w lodowce i nadaje się do recyklingu, gdyż wewnętrzną wkładkę można z łatwością oddzielić od kartonowej powłoki.

Koszt produkcji butelki papierowej jest porównywalny do kosztu butelki szklanej. Ważną  zaletą butelki jest możliwość jej produkowania w winiarni oraz indywidualnego projektowania modelu i napisów. Do wyprodukowania butelki wykorzystuje się tylko 15 g plastiku. 77% mniej aniżeli w przypadku butelki plastikowej z recyklingu.

Butelka do wina 2E – kto z niej korzysta?

Butelka jest obecnie wykorzystywana przez Cantina Goccia,  włoskiego winiarza z Umbrii, dla wina 3Q – kupażu Sangiovese, Merlot i Cabernet Sauvignon.

Butelka do wina 2E.

Papierowa butelka Frugalpac jest także w Anglii, Danii i Holandii. Firma oferuje  producentom wina i opakowań maszyny do produkowania papierowych butelek na miejscu – co dodatkowo ogranicza emisję CO2.

Rewolucja?

Czy papierowa butelka zrewolucjonizuje rynek wina, tak jak dawniej butelka szklana?

Jest taka szansa, choć wymagać to będzie m.in. zapewniania ogromnych ilości kartonu z recyklingu, a także przekonania konsumentów do nowego opakowania wina. Z pewnością jako pierwsi po ekologiczną butelkę sięgną mniejsze winnice, wytwarzające wina BIO i naturalne.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.