Brytyjska firma opakowań Frugalpac wyprodukowała papierową butelkę do wina z 94% odzyskanej tektury – butelka do wina 2E. Jej ślad węglowy jest o 84% mniejszy w porównaniu do butelki szklanej.
Butelka Frugal jest zrobiona głównie z recyklingu tektury, natomiast w środku jest wyłożona tworzywem. Dozwolonym do kontaktu z produktami spożywczymi – w tym z winem i napojami alkoholowymi.
Butelka do wina 2E
Butelka jest ekonomiczna i ekologiczna. Jest prawie pięć razy lżejsza od butelki szklanej – co zmniejsza koszty transportu. Z kolei jej ślad węglowy jest o około 33% mniejszy w porównaniu do butelki plastikowej i cztery razy mniejszy od butelki ze szkła.
Butelkę można trzymać w lodowce i nadaje się do recyklingu, gdyż wewnętrzną wkładkę można z łatwością oddzielić od kartonowej powłoki.
Koszt produkcji butelki papierowej jest porównywalny do kosztu butelki szklanej. Ważną zaletą butelki jest możliwość jej produkowania w winiarni oraz indywidualnego projektowania modelu i napisów. Do wyprodukowania butelki wykorzystuje się tylko 15 g plastiku. 77% mniej aniżeli w przypadku butelki plastikowej z recyklingu.
Butelka do wina 2E – kto z niej korzysta?
Butelka jest obecnie wykorzystywana przez Cantina Goccia, włoskiego winiarza z Umbrii, dla wina 3Q – kupażu Sangiovese, Merlot i Cabernet Sauvignon.
Papierowa butelka Frugalpac jest także w Anglii, Danii i Holandii. Firma oferuje producentom wina i opakowań maszyny do produkowania papierowych butelek na miejscu – co dodatkowo ogranicza emisję CO2.
Rewolucja?
Czy papierowa butelka zrewolucjonizuje rynek wina, tak jak dawniej butelka szklana?
Jest taka szansa, choć wymagać to będzie m.in. zapewniania ogromnych ilości kartonu z recyklingu, a także przekonania konsumentów do nowego opakowania wina. Z pewnością jako pierwsi po ekologiczną butelkę sięgną mniejsze winnice, wytwarzające wina BIO i naturalne.