Butelka do wina 2E – ekonomiczna i ekologiczna

Brytyjska firma opakowań Frugalpac wyprodukowała papierową butelkę do wina z 94% odzyskanej tektury. Butelka do wina 2E - ekologiczna rewolucja?

Brytyjska firma opakowań Frugalpac wyprodukowała papierową butelkę do wina z 94% odzyskanej tektury – butelka do wina 2E. Jej ślad węglowy jest o 84% mniejszy w porównaniu do butelki szklanej.

Butelka do wina 2E - nalewanie wina.
fot.Frugalpac

Butelka Frugal jest zrobiona głównie z recyklingu tektury, natomiast w środku jest wyłożona tworzywem. Dozwolonym do kontaktu z produktami spożywczymi – w tym z winem i napojami alkoholowymi.

Butelka do wina 2E

Butelka jest ekonomiczna i ekologiczna. Jest prawie pięć razy lżejsza od butelki szklanej – co zmniejsza koszty transportu. Z kolei jej ślad węglowy jest o około 33% mniejszy w porównaniu do butelki plastikowej i cztery razy mniejszy od butelki ze szkła.

Butelkę można trzymać w lodowce i nadaje się do recyklingu, gdyż wewnętrzną wkładkę można z łatwością oddzielić od kartonowej powłoki.

Koszt produkcji butelki papierowej jest porównywalny do kosztu butelki szklanej. Ważną  zaletą butelki jest możliwość jej produkowania w winiarni oraz indywidualnego projektowania modelu i napisów. Do wyprodukowania butelki wykorzystuje się tylko 15 g plastiku. 77% mniej aniżeli w przypadku butelki plastikowej z recyklingu.

Butelka do wina 2E – kto z niej korzysta?

Butelka jest obecnie wykorzystywana przez Cantina Goccia,  włoskiego winiarza z Umbrii, dla wina 3Q – kupażu Sangiovese, Merlot i Cabernet Sauvignon.

Butelka do wina 2E.

Papierowa butelka Frugalpac jest także w Anglii, Danii i Holandii. Firma oferuje  producentom wina i opakowań maszyny do produkowania papierowych butelek na miejscu – co dodatkowo ogranicza emisję CO2.

Rewolucja?

Czy papierowa butelka zrewolucjonizuje rynek wina, tak jak dawniej butelka szklana?

Jest taka szansa, choć wymagać to będzie m.in. zapewniania ogromnych ilości kartonu z recyklingu, a także przekonania konsumentów do nowego opakowania wina. Z pewnością jako pierwsi po ekologiczną butelkę sięgną mniejsze winnice, wytwarzające wina BIO i naturalne.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY