Szparagi lubią białe wino

Teraz kolej na inną wiosenna nowalijkę – szparagi. Jakie wino polecam do szparagów jeżeli chodzi o odmianę i konkretne butelki?

O truskawkach i winie już było. Teraz kolej na inną wiosenna nowalijkę – szparagi. Polska jest dużym producentem tego warzywa. Szparagi uprawia się głównie w Wielkopolsce, lecz sezon trwa krótko – od kwietnia do czerwca. Kolor biały szparagi zawdzięczają dojrzewaniu w ciemności, wewnątrz usypanych z ziemi wałów.

Zbiera się je, zanim przebiją się na powierzchnię ziemi. Nadaje to szparagom  delikatny smak i  miękką budowę. Z kolei szparagi zielone są delikatne, o wyraźnym  roślinnym smaku. Rosną na wolnym powietrzu, światło słoneczne nadaje im zielony kolor.

Szparagi białe.

Białe i zielona szparagi, fot. Winnica Profesora.

Jakie wino do szparagów, jakie szparagi do wina?

Do szparagów należy wykluczyć wino czerwone, którego taniny wzmocnią goryczkę warzywa i zepsują jego delikatny smak. Pozostajemy więc przy młodych, wytrawnych winach białych, aromatycznych o dobrej kwasowości, mineralnych nutach i trwałym finiszu. Wprawdzie znawcy będą dobierać wino do każdego rodzaju szparag, jednak aby nie komplikować zadania pozostaniemy przy wine z jednej odmiany, lecz pochodzącym z różnych krajów i regionów winiarskich.

Do szparagów proponuję wytrawne wina białe, które omawiam i oceniam na blogu w Winnicy Konesera – Sauvignion Blanc, Riesling, Grüner Veltliner.

autor.

Pouilly Fumé Les Vieilles Vignes – szparagi

Kraj i region: Francja, Dolina Loary – AOC Pouilly-Fumé.

Producent: Maison Foucher.

Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne,  Sauvignon Blanc.

Ocena: 4,7/5.

Pouilly Fume - szparagi polubią to wino!

Ma czysty kolor bladej zieleni, charakterystyczny dla odmiany Sauvignon Blanc zapach zielonego jabłka i limonki, w smaku bardzo dobrze zrównoważone, dobra kwasowość, nieco silniej zaakcentowana na finiszu, nuty mineralne, wino eleganckie, wysokiej jakości.

Lawson’ s Dry Hills

Kraj i region: Nowa  Zelandia, region Malborough.

Rodzaj i odmiana: białe wytrawne, Sauvignon Blanc.

Producent: Lawson’ s Dry Hill

Ocena:  4,8/5.

Lawsons Dry Hills - szpalagi lubią to wino!

W smaku świeże z wyważona kwasowością o długim finiszu. Wino eleganckie, doskonale odzwierciedla charakter odmiany Sauvignon Blanc i wyjątkowy terroir Malborough.

Dr. Loosen, Riesling Trocken, Blauschiefer

Kraj i region: Niemcy, region Mozeli.

Producent: Dr. Loosen Weingut.

Rodzaj i odmiana: wytrawne, Riesling.

Ocena: 4,5/5.

W smaku łagodna kwasowość dobrze zrównoważona cukrem resztkowym dodającym słodkie elementy. W rezultacie wino ma cechy półwytrawnego. Także łupkowa gleba (Blauschiefer), na której dojrzewały winogrona pozostawia swój ślad w postaci mineralnych nut.

Schloss Gobelsburg Ried Grub, 1 ÖTW – szparagi

Kraj i region: Austria, region Kamptal DAC.

Producent: Schloss Gobelsburg.

Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne, odmiana Gruner Veltliner.

Ocena: 4,8/5.

Przejrzysty, zielonkawy kolor, bogaty, owocowy bukiet aromatów z dominacją jabłka, w ustach dobrze zrównoważone, łagodna kwasowość, na finiszu posmak jabłka oraz nieznaczne nuty mineralne, dające wrażenie delikatnych bąbelków, wino świeże, eleganckie, jedno z najlepszych z tej odmiany.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY