Jakie wino do truskawek w roku 2023?

Wraz z wiosną pojawiają się na naszych stołach nowalijki! Jakie wino do truskawek w roku 2023? Sprawdźcie, co polecam.

Wraz z wiosną pojawiają się na naszych stołach nowalijki. Wśród owoców prym wiodą truskawki. Początkowo, bo już w kwietniu, przyjeżdżają z południa Hiszpanii. Zwłaszcza z zagłębia truskawkowego jakim jest prowincja Huelva. W maju pojawiają się truskawki krajowe, najpierw uprawiane pod folią, a później te z otwartego pola. Jakie wino do truskawek?

Największymi producentami truskawek są USA, Hiszpania i Turcja. Także Polska zaliczana jest do ważnych producentów truskawki  – uprawiana na około 50 000 hektarów osiąga średnią produkcję 200 000 ton rocznie.

Oprócz walorów smakowych truskawki mają wiele składników korzystnych dla zdrowia, fot. Winnica Profesora.

Dlaczego warto jeść truskawki?

Truskawki jemy w różnych postaciach – świeże, całe owoce, dodawane do owocowej sałatki, w postaci lodów i sorbetów, wypiekamy ciasta, tarty z truskawkami, itp. Oprócz charakterystycznego smaku truskawki mają wiele składników korzystnych dla zdrowia:

  • truskawka doskonale nawadnia, gdyż zawiera 90% wody;
  • truskawki mają niewiele kalorii: w 100 gramach tylko 33 kalorie. Ponadto zawierają dużo błonnika regulującego trawienie;
  • dzięki zawartości polifenoli działają jako antyoksydanty i przeciwzapalnie;
  • zawierają wiele witamin z grupy B (B6, B3, B2), kwasy – pantotenowy ( przyczynia się do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów, tłuszczów), foliowy oraz witaminę C zwalczającą wolne rodniki;
  • mają dużą koncentrację potasu, magnezu i witaminy K, co korzystnie wzmacnia kości.

Jakie wino do truskawek?

Ze względu właściwości truskawek – zwłaszcza ich kwasowość – wino powinno równoważyć ich smaki. Szukamy więc wina na zasadzie kontrastu smakowego, czyli wino półsłodkie lub słodkie.

Wykluczmy wino czerwone. Zawarte w nim taniny stworzyłyby z truskawkami mieszankę smakową trudną do zaakceptowania przez nasze kubki smakowe. Dlatego do truskawek wybieramy „partnera” spośród win białych oraz różowych, głownie tych o jasnym odcieniu, świadczącym o niewielkim udziale garbników w winie. Preferowane będą zapachowe wina białe, lekkie, raczej młode gdyż ich prostota dobrze dopełnia intensywny zapach truskawek.

Różowe z Anjou i Muscat doskonałe do truskawek, fot. Winnica Profesora.

Doskonale dopasowane do truskawek będą wina Muscat, wytwarzane z odmiany o tej samej nazwie, oraz Riesling z Niemiec.

autor.

Wino do truskawek – Muscat

Wino Muscat powstaje w winnicach Włoch, Hiszpanii, Francji, Grecji i wielu innych krajów. We Włoszech, w regionie Piemontu, z odmiany Muscat powstają doskonałe wina białe Moscato Bianco, musujące Asti Spumante i frizzante Moscato d’Asti – wina o intensywnych zapachach róży, mandarynek i owocu liczi. O niskiej zawartości alkoholu i umiarkowanym poziomie cukru, doskonale dopełniają zapach i delikatny, kwaskowaty smak truskawek i truskawkowych ciast.

Wino do truskawek – Riesling z Niemiec

Dobierając wino do truskawek warto zwrócić uwagę na niemieckie Rieslingi. Klasyfikacja niemieckich win opiera się na zawartości cukru w moszczu. Dlatego wina jakościowe – Qualitätswein – kolejnej klasy są coraz słodsze.

Do wyboru są m.in. półwytrawne Spätlese lub słodsze Auslese.

Spätlese – oznacza wino powstałe ze zbiorów nieco opóźnionych, wino półwytrawne, które z powodzeniem może dojrzewać 5-10 lat.

Auslese  – to wino produkowane ze specjalnych winogron, o wyraźnej strukturze, łagodności i długiej trwałości. Otrzymuje się je poprzez sukcesywne tłoczenie dojrzałych winogron (pokrytych lub nie szlachetna pleśnią). Wina te można przechowywać nawet do 20 lat.

Do sałatki z truskawkami polecam:

  • Rosé d’ Anjou półwytrawne wino różowe z Doliny Loary;
  • Corail czy Bon Vivant z Château de Roquefort z Prowansji (zajrzyj do “Winnicy Konesera” na blogu);

 

Do truskawkowych lodów wyśmienite będą:  

  • Różowy szampan – półwytrawny (sec) lub półsłodki (demi-sec),
  • Cava – hiszpańskie wino musujące ( seco lub semi seco);
  • Prosecco z Włoch – znane chyba wszystkim(dry).

Więcej o winach słodkich dowiesz się z filmu!

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.