Sauvignon Blanc do szparagów – idealny dobór?

Wśród wiosennych nowalijek niepodzielnie królują białe i zielone szparagi. Jak dobrać do nich wino?

Spis Treści:

Wiosna to długo wyczekiwany i radosny sezon na pełne smaku świeże owoce i warzywa. Wśród wiosennych nowalijek niepodzielnie królują białe i zielone szparagi, kuszące swymi charakterystycznymi zapachami i smakiem. Ich specyfika kulinarna sprawia, że dobranie odpowiedniego wina jest zadaniem wymagającym namysłu. Jakie wino zatem będzie je dopełniało lub równoważyło? Wybór nie jest łatwy, więc… jakie wino do szparagów?

Dlaczego właściwie lubimy szparagi?

Szparagi to warzywo uprawiane w wielu regionach świata, gdzie cieszą się dużą popularnością jako symbol wiosny. Polska jest dużym producentem tego warzywa, mając ugruntowaną pozycję na rynku europejskim. Szczególnie dużym zagłębiem szparagowym jest Wielkopolska, region słynący z jakościowych upraw, często białych odmian. Niestety, sezon na świeże szparagi jest bardzo krótki – trwa zazwyczaj od kwietnia do czerwca – co czyni je wyczekiwanym i cenionym, sezonowym przysmakiem.

Białe i zielona szparagi, fot. Winnica Profesora.

Kolor biały szparagi zawdzięczają dojrzewaniu w ciemności, wewnątrz usypanych z ziemi wałów. Zbiera się je zanim przebiją się na powierzchnię ziemi. Nadaje to szparagom delikatny smak i miękką budowę. Z kolei szparagi zielone są delikatne, o wyraźnym roślinnym smaku. Rosną na wolnym powietrzu, a światło słoneczne nadaje im zielony kolor.

Do szparagów polecam przede wszystkim wytrawne wina białe, charakteryzujące się dobrą, orzeźwiającą kwasowością, subtelnymi nutami mineralnymi lub ziołowymi oraz czystym, trwałym finiszem. Taka struktura i profil aromatyczny świetnie kontrastują ze specyficznym smakiem szparagów, nie dominując go. Dobrym, często wskazywanym wyborem będzie Sauvignon Blanc, ale doskonale sprawdzi się również na przykład austriacki Grüner Veltliner czy wytrawny Riesling.

Sauvignon Blanc – wino do szparagów!

Odmiana Sauvignon Blanc jest uprawiana w winnicach na całym świecie na obszarze ponad 121 000 hektarów. Jak wiele szlachetnych odmian – Sauvignon Blanc pochodzi z Francji. Konkretnie z regionów Bordeaux i Doliny Loary (Val de Loire). Poza Francją odmiana znalazła dogodne warunki do rozwoju w krajach Nowego Świata, m.in. w Nowej Zelandii – zwłaszcza w regionie Malborough, w chłodnym regionie Valle de Colchagua w Chile oraz w Kalifornii.

Z winogron Sauvignon Blanc powstają wina zawsze wytrawne, charakteryzujące się dobrą, rześką kwasowością oraz bogatym, często bardzo aromatycznym bukietem zapachowym i smakowym. W zależności od klimatu i stylu produkcji, mogą dominować w nim nuty cytrusów (grejpfrut, limonka), agrestu, owoców tropikalnych (marakuja), ale także akcenty mineralne czy ziołowe (liść czarnej porzeczki).

Marek Rekowski, Przewodnik po Świecie Wina – główne odmiany winogron.

Polecam bardzo dobre wina Sauvignon Blanc!

  • Pouilly Fumee AOC, Francja Dolina Loary
  • Sancerre AOC, Francja Dolina Loary
  • Lawson’s Dry Hill, Nowa Zelandia, Malborough
  • Louis Felipe Edwards, Sauvignon Blanc Gran Reserva, Chile

Oprócz Sauvignon Blanc, do szparagów można śmiało dobrać białe wina z innych odmian, które również cechuje pożądana w tym parowaniu wysoka kwasowość i świeżość. Świetnie sprawdzi się Gruner Veltliner z Austrii, często charakteryzujący się mineralnością i lekko pieprzną nutą, czy wytrawny Riesling z Niemiec, znany z orzeźwiającej kwasowości.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

Wesprzyj moją pracę!

Zapisz się do newslettera!

Partnerzy bloga

Kim jest autor bloga?

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

Książka dla miłośników wina!

Winnica Profesora - książka.

Wina dla konesera...

Szukasz czegoś?