Kartka z historii wina – w Chinach odkryto ślady wina w dzbanie sprzed 7000 lat

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Dotychczas uważano, że najstarsze ślady wina sprzed 6000 lat odnaleziono w Gruzji. Teraz okazuje się, że produkcję wina znano już 1000-2000 lat wcześniej w Chinach, o czym donosi profesor Johannes Gutenberg z Uniwersytetu w Moguncji . Ślady napoju o cechach wina odkryto podczas wykopalisk w Jiahu – w prowincji Henan.

Wino sprzed 7000 lat?
Uprawa winogron i wytwarzanie wina – rycina w Materia Dietetica(Shiwu Bencao) okres Dynastii MIng 1368-1644, wikipedia.

Wino sprzed 7000 lat

W odkrytym grobie szamana znajdował się gliniany dzban sprzed 7000 lat p.n.e zawierający ślady wina. Badania laboratoryjne wykazały, że w dzbanie znajduje się mieszanka sfermentowanego napoju z ryżu, miodu, winogron lub owocu głogu.

Przedtem sądzono, że początki winiarstwa sięgają około 6000 lat p.n.e i rozpoczęły się w Gruzji. Być może były w tamtych czasach jakieś powiązania między Gruzją i centralnymi Chinami. Alkohol wytwarzany z winogron odgrywał od tysięcy lat ważna rolę w społeczeństwach Euroazji, początkowo jako napój magiczny, potem także w obrzędach religijnych.

Chiny były obszarem różnorodnych odmian winorośli, które w okresie zlodowaceń przemieszczały się do południowych obszarów kraju. Do dziś zachowało się około 30  miejscowych odmian.

Najstarsza firma winiarska w Chinach ma prawie 130 lat

Pod koniec XIX wieku chińskie winiarstwo zaczęło wyrównywać dystans dzielący je od tradycyjnych krajów winiarskich importując odmiany winogron i technologię produkcji wina z USA i Europy. Szczególne zasługi w rozwoju winiarstwa ma Changyu Pioneeer, dzisiaj jedna z największych firm winiarskich w Chinach.

Changyu Pioneer Wine, z siedzibą w mieście Yantai  na półwyspie Shandong w północno-wschodnich Chinach, jest najstarszą firmą winiarską, założoną w 1892 roku przez Zhang Bishi.

Zhang sprowadził sadzonki winorośli z USA oraz z Europy, lecz w nowych warunkach klimatycznych i glebowych winogrona dobrze nie dojrzewały, nie zawierały dostatecznego dla winifikacji poziomu cukru. Przedsięwzięcie uratowało wykorzystanie miejscowych winorośli z północno-zachodnich Chin i zaszczepienie ich na winoroślach zagranicznych. Hybrydowa odmiana dawała winogrona bogate w cukier i odporne na choroby i niskie temperatury. Odmiana nasi w Chinach nazwę Cabernet Gernischt i cechami zbliżona jest do Cabernet Franc.

Wino w Chinach.
Chateau Changyu, Yantai, prowincja Shandong, wikipedia.

Wizytówką firmy jest 135 hektarowa winnica i wybudowany na wzór bordoski, eklektyczny pałac Chateau Changyu Castel, zaprojektowany przez francuskiego architekta Marcela Mirnade.

Chiny światową potęgą winiarstwa

Dzisiaj winiarstwo chińskie jest światową potęgą – z powierzchnią winnic  875 000 hektarów zajmuje drugie miejsce na świecie (po Hiszpanii), pierwsze w produkcji winogron konsumpcyjnych, piąte pod względem produkcji wina ( ponad 11 mln. hl rocznie) i konsumpcji (około 18 mln hektolitrów rocznie).

Zainteresowało Cię wino sprzed 7000 lat? Więcej o regionach i wine w Chinach czytaj na blogu:

https://winnicaprofesora.pl/regiony-winiarskie/cabernet-sauvignon-ukryty-za-wielkim-murem/

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.