Saint-Emilion – nowa klasyfikacja Grands Crus, Château Figeac w najwyższej klasie

8 września 2022 roku ogłoszono aktualną listę Grands Crus regionu Saint-Emilion.

O ile słynna klasyfikacja Grands Crus (Wielkich Win) z 1855 roku obejmująca châteaux z regionu Médoc jest niezmienna, to klasyfikacja win z Saint-Emilion od 1955 roku ulega aktualizacji co dziesięć lat. Co można powiedzieć o nowej klasyfikacji Saint-Emilion?

Region Saint-Emilion, co warto wiedzieć?

Bordoski region winiarski AOC Saint-Emilion, położony na prawym brzegu rzeki Garonny. Obejmuje 5400 hektarów winnic, gdzie wino wytwarza ponad 500 winiarzy. Wina są podzielone na trzy klasy:

  • Premier Grands Crus A – Pierwsze Wielkie Wina A;
  • Premiers Grands Crus B – Pierwsze Wielkie Wina B;
  • Grands Crus – Wielkie Wina.

Po wycofaniu się z klasyfikacji przez dotychczasowych liderów – Château Cheval Blanc, Château Angelus i Château Ausone – powstaje nowa sytuacja. 8 września 2022 roku ogłoszono aktualną listę Grands Crus regionu Saint-Emilion. Komisja klasyfikacyjna składała się z 43 ekspertów, którzy testowali 1343 próbki wina w czasie czerech miesięcy.

Premier Grand Cru Classé A otrzymało dwóch producentów, 12 Premier Grand Cru Classé B oraz 71 Grands Crus Classé.

Do najwyższej klasy Premier Grand Cru A, elity win regionu Saint-Emilion należą:

  • Château Figeac;
  • Château Pavie.

12 Premier Grands Crus Classé (B) :

  • Château Beau-Séjour Bécot;
  • Château Beauséjour Héritiers Duffau-Lagarrosse;
  • Château Bélair Monange;
  • Château Canon;
  • Château Canon-la-Gaffelière;
  • Château Larcis Ducasse;
  • Château Pavie Macquin;
  • Château Troplong Mondot;
  • Château Trottevieille;
  • Château Valandraud;
  • Clos Fourtet;
  • La Mondotte.

Château Figeac – Premier Grand Crus Classé A

Château Figeac to winnica w regionie Saint-Emilion, gdzie powstają oryginalne, najwyższej jakości czerwone wina klasy Premier Grand Cru – Pierwsze Wielkie Wino. Poszczególne roczniki wina osiągają bardzo wysokie oceny ekspertów, często 99/100 punktów, a ceny wina wzrosły w ostatnich trzech latach o ponad 50%.

Posiadłość należy do rodziny Manoncourt. Po śmierci Thierrego Manoncourt, winnicami zarządzają jego żona Hortense i córki. Dwa lata temu otworzono nową winiarnię, która kosztowała 15 milionów eur.

Château Figeac otoczony winnicami.

„Brakowało nam miejsca dla winifikacji, jakiej chcieliśmy, czyli możliwości oddzielnej winifikacji winogron z poszczególnych działek, tak aby dokładna nasza praca w winnicy znalazła wyraz w winiarni. W tym celu musieliśmy potroić powierzchnie instalacji. Wszystko po to, aby podkreślić charakter naszego wina”

wyjaśnia Hortense Idione-Manoncourt.
Winnice Château Figeac.

41 hektarów winnicy jest obsadzone w równych częściach trzema, typowymi dla regionu Saint-Emilion odmianami: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Merlot. W kompozycji wina przeważa Cabernet nadając winu wyjątkowy smak, budowę i zdolność długiego leżakowania. W winie dominują nuty czarnych owoców i pieprzu. Z kolei Marlot dodaje łagodność i okrągłość.

Château- Figeac z doskonałego rocznika 2010, z Winnicy Profesora.

Zdecydowana przewaga w winie Cabernet Sauvignon sprawia, że Figeac przypomina bardziej wielkie wina z Médoc, aniżeli z Saint Emilion, gdzie w kompozycji win najczęściej przeważa Merlot. Na oryginalne cechy wina ma także wpływ żwirowa gleba, na której rosną winorośle Château Figeac, co odróżnia je od większości winnic Saint-Emilion, posadowionych na glebach o podłożu wapiennym.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY