Czy po upalnym i suchym lecie wino będzie dobre?

Winiarze przewidują, że zbiory winogron i produkcja wina będą mniejsze. Jak zapowiadają się zbiory wina 2022?

W Europie, u największych producentów wina trwają zbiory winogron. W tym roku rozpoczęły się o dwa, trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Wszystkiemu winne jest nadzwyczaj upalne i suche lato. Winiarze przewidują, że zbiory winogron 2022 i produkcja wina będą mniejsze. Jak zapowiadają się zbiory wina?

Czy bardzo wysokie temperatury i susza tegorocznego lata będą mieć wpływ na ilość i jakość winogron i wina? Jak będą wyglądać zbiory winogron 2022?

W wielu regionach Hiszpanii winobranie rozpoczęło się już w sierpniu. Stres wodny i oparzenia winogron powodują, że produkcja wina w Hiszpanii będzie mniejsza o 10% i osiągnie około 36-36,5 milionów hektolitrów. W Andaluzji, gdzie winobranie już się skończyło, zbiory są mniejsze o 25%.

”Zbiory będą trwały krótko, a ich wielkość będzie o 15% mniejsza w porównaniu do roku poprzedniego i o 33% w stosunku do okresu sprzed dwóch lat”

ocenia Francisco Martinez Arroyo, Minister Rolnictwa regionu Castilla – La Mancha.
Zbiory winogron 2022 mogą być trudne.
Winobranie w pełnym słońcu, Wine Institut.

Suszą i temperaturami przekraczającymi 40C dotknięte są winnice Włoch, co zmniejszy produkcję wina w niektórych regionach o 20-30%, a w kraju do 45,5 milionów hektolitrów. Dodatkowo brakuje pracowników sezonowych do zbiorów winogron. Podobnie w Portugalii – produkcja wina osiągnie około 6,7 milionów hektolitrów czyli 9% mniej w porównaniu do 2021 roku, choć w regionie Douro/Porto i Lizbony spadek sięgnie ponad 20%.

Upalne i suche lato nie jest korzystne dla winogron i wina – zbiory winogron 2022

Słońce i ciepło są potrzebne dla dojrzewania winogron. Kiedy słońca jest zbyt mało, wówczas winogrona nie dojrzeją i będą zawierać dużo kwasów i mało cukru, co rzutuje na cały proces fermentacji i produkcji wina. Ze złej jakości winogron trudno jest zrobić dobre wino.

Zmiany klimatu sprawiają, że w lecie temperatury są coraz wyższe – niekiedy na południu Europy przekraczają 40C. Pozornie mogłoby się wydawać, że dużo słońca i ciepła sprzyja rozwojowi i jakości winogron i wina...

Po gorących i suchych okresach niektórzy spodziewają się bardzo dobrego wina – czy tak jest faktycznie?

Często jest odwrotnie – gorące lato powoduje, że wino jest średniej jakości. Tak było choćby we Francji, kiedy w latach 1976 i 2003 okres letni był nadzwyczaj upalny, natomiast wino z rocznika 1976 było złe, a z roku 2003 przeciętne – zwłaszcza wino białe, z nielicznymi wyjątkami wina czerwonego.

Stres wodny jest dla winogron niekorzystny

Nadmierne ciepło nie tylko nie sprzyja osiągnięciu przez winogrona optymalnej dojrzałości, lecz może powodować, że winogrona będą niedojrzałe. W warunkach wysokich temperatur i suszy winorośl walczy o przeżycie i mniej zajmuje się winogronami – nie dostarcza im wszystkich potrzebnych składników. Jest to tak zwany – stres wodny.

Zbiory winogron 2022 cechuje susza.
Winogrona potrzebują słońca, lecz jego nadmiar może być szkodliwy.

W konsekwencji, w okresie zbiorów jagody winogron mogą okazać się trochę zwiędnięte, a w środku nie do końca dojrzałe. Rezultat znajdziemy w butelce: wino czerwone z dużą zawartością alkoholu o smaku ugotowanych śliwek i suchych taninach. Ponadto, niektóre jagody mogą być dosłownie przypalone gorącem i nie nadają się do produkcji wina, zmniejszając jej wielkość. Oczywiście chodzi o długotrwałe upały i susze, bowiem sporadyczne, wysokie temperatury nie zaszkodzą winogronom.

Więcej alkoholu i mniej kwasów – zbiory winogron 2022

O ile ciepłe i suche lato zapobiega zbytniemu rozwodnieniu winogron, jakie pojawia się w okresie silnych opadów deszczu – to każdy wie, że słoneczne ciepło podnosi zawartość cukru w winogronach i automatycznie poziom alkoholu lub cukru resztkowego w winie.

Bardzo czuły na temperaturę jest także zawarty w winogronach kwas jabłkowy – spada wraz z jej wzrostem powyżej 30C. Może to zmniejszyć odczucie świeżości wina, zakłócić jego równowagę. Wzrost poziomu alkoholu, spadek kwasowości sprawiają, że równowaga składników wina jest trudniejsza do osiągnięcia. Ponadto kwasowość jest ważna dla dłuższego leżakowania wina.

Problemy z winifikacją?

Wysokie temperatury mogą komplikować proces winifikacji. Zwłaszcza, kiedy zbiorniki nie mają regulacji temperatury. Powstaje ryzyko rozwoju bakterii octowych, które doprowadzają do wysokiej kwasowości lotnej czy nawet przekształcenia wina w ocet.

Najlepsze warunki dla powstania dobrego wina?

Winiarze czekają na optymalne warunki pogodowe, lecz takie pojawiają się wyjątkowo. Najczęściej jest zbyt zimno, lub gorąco, zbyt mało lub za dużo deszczu i tak dalej… Najlepsza dla optymalnego rozwoju winogron i powstania dobrego wina jest równowaga klimatyczna:

  • chłodna i deszczowa zima,
  • łagodna wiosna, niewielkie opady w czasie kwitnienia winorośli,
  • lato ciepłe w lipcu i sierpniu (okres decydujący o dojrzewaniu winogron),
  • wrzesień – październik (w okresie zbiorów) bez opadów i wilgoci.

Więcej o warunkach decydujących o powstaniu dobrego wina dowiesz się z książki Przewodnik po Świecie Wina:

Zbiory winogron 2022 i inne są opisane w mojej książce.
prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY