Pouilly-Fumé czy Pouilly-Fuissé: podobne nazwy, różne wina

Pouilly–Fumé czy Pouilly-Fuissé, czy to to samo? Podobieństwo nazw może zmylić niejednego amatora wina. Tymczasem...

Pouilly–Fumé (czyt. pui fume) czy Pouilly-Fuissé (czyt.pui fuise) – podobieństwo nazw może zmylić niejednego amatora wina. Tymczasem obydwa wina mają tylko tyle wspólnego, że pochodzą z Francji, są białe i… wytrawne. Wszystko inne je różni – region gdzie powstają, odmiana winogron oraz charakterystyczne cechy: kolor, aromat i smak.

Dwa regiony, różne odmiany winogron

Regiony skąd pochodzą obydwa wina są oddalone od siebie o ponad 200 kilometrów:

  • Pouilly – Fumé powstaje w regionie Doliny Loary (Vallee de la Loire), niedaleko Sancerre, z odmiany Sauvignon Blanc;
  • natomiast Pouilly – Fuissé powstaje w południowej części Burgundii, w regionie Mâconnais, z winogron Chardonnay.

Pouilly – Fumé: eleganckie, mineralne białe wino z Doliny Loary

Dolina Loary (Vallée de la Loire) jest jednym z największych regionów winiarskich we Francji. Winnice, położone po obydwu stronach rzeki Loary odsadzone są głównie białymi odmianami – Sauvignon Blanc oraz Melon B. Właśnie z których powstają znakomite wina białe, takie jak Muscadet (zielony kolor na mapce), Sancerre i cenione na całym świecie Pouilly – Fumé (czerwony kolor na mapce).

Tutaj powstaje - między innymi - Pouilly - Fumé.
Dolina Loary – regiony winiarskie, en. wikipedia.org | Fotografia wykorzystana wyłącznie na do polemiki.

Winnice, gdzie powstaje wino AOC Pouilly – Fumé położone są na prawym brzegu Loary. Dokładnie w gminie Pouilly sur Loire. Obejmują około 1300 hektarów. Wino z tego regionu było ulubionym  króla Ludwika XI, a sławę i jakość zawdzięcza benedyktynom.

Tutaj powstaje Pouilly - Fumé.
Winnice Pouilly – Fumé, fr. wikipedia.org | Zdjęcie wykorzystane jako cytat.

Odmiana Sauvignon Blanc, z której powstaje wino, jest nazywana przez miejscowych „blanc fumé” (białe okopcone). Dojrzałe jagody winogrona pokrywa szary, woskowy nalot nadając im okopcony kolor. W trakcie winobrania nad winnicami unosi się delikatna mgiełka. Wina te mają subtelne aromaty, charakterystyczne dla kompozycji gleby poszczególnych terroir: margle, niedaleko Sancerre, krzemień oraz wapienne kamienie w innych miejscach.

Pouilly Fumé Les Vieilles Vignes 2020

Kraj i region: Francja, Dolina Loary – AOC Pouilly-Fumé.

Producent: Maison Foucher.

Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne,  Sauvignon Blanc.

Ocena: 4,7/5.

Wysoka ocena!

Wino powstało ze parceli starych winorośli – Les Vieilles Vignes. Ma czysty kolor bladej zieleni, charakterystyczny dla odmiany Sauvignon Blanc zapach zielonego jabłka i limonki, w smaku bardzo dobrze zrównoważone, dobra kwasowość, nieco silniej zaakcentowana na finiszu, nuty mineralne, wino eleganckie, wysokiej jakości. Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,7/5.

autor.

Wielkie wino z burgundzkiego regionu Mâconnais

Winiarski region Burgundii to nie tylko Côte de Nuits i Côte de Beaune czy – bardziej na północy – Chablis. Do Burgundii należą także winnice położona w południowej części regionu:

  • Côte Chalonnaise znane z owocowych win czerwonych, zwłaszcza ze znakomitych Mercurey;
  • oraz regionu Mâconnais, gdzie z odmiany Chardonnay powstają wyśmienite wina białe.
Regiony winiarskie Burgundii., zdjęcie wykorzystane wyłącznie na prawie cytatu.

Mâconnais to podregion Burgundii położony najbardziej na południu, w kierunku miasta Mâcon. W uprawie winorośli dominuje odmiana Chardonnay, zajmująca ponad 80% obszaru winnic. Region słynie z doskonałych win białych, takich jak Saint – Véran, Pouilly – Loché oraz Pouilly – Fuissé.

Winnice te obsadzone są wyłącznie odmianą Chardonnay. Położone na wysokości 200-300 m.n.p.m, zajmują 800 hektarów w gminach Chaintré, Fuissé, Vergisson i Solutré – Pouilly.

Tutaj rodzi się Pouilly - Fuissé.
Miasteczko Pouilly – Fuissé otoczone winnicami, en.wikipedia.org | Zdjęcie wykorzystane na prawie cytatu.

Ponad 190 hektarów całego obszaru AOC, położonych w centrum regionu, zajmują winnice (climats), z których wino ma klasę Premier Cru . Szczególnym miejscem są winnice położone na łagodnych pagórkach wokół emblematycznej, wapiennej skały Solutré.

Tutaj rodzi się Pouilly - Fuissé.
Winnice położone na łagodnych pagórkach wapiennej skały Solutré, wikimedia.org | Zdjęcie wykorzystane na prawie cytatu.

Opisywane białe wina z odmiany Chardonnay mają zielonkawo złocisty kolor i bogaty, finezyjny aromat. W smaku delikatne, o nutach orzechowych i prażonych migdałów – trochę bardziej słodkie i maślane aniżeli ich odpowiedniki z Chablis. Żywe i soczyste, bogate i pyszne.

Pouilly – Fuissé 2020

Kraj i region: Francja, Burgundia- Mâconnais- AOC Pouilly-Fuissé.

Producent: Maison Louis Latour.

Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne, Chardonnay.

Ocena: 4,7/5.

Wysoka ocena!

Piękny, przejrzysty kolor ze złocistymi odblaskami. Bogaty, owocowy bukiet aromatów z nutami jabłka i brzoskwini, w smaku żywe, dobrze zrównoważone. Łagodna kwasowość z nutami słodyczy w posmaku, delikatna mineralność na finiszu – wino doskonałe do owoców morza, białych ryb, miękkich serów.

Wysoka ocena Winnicy Profesora: 4,7/5.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY