Czerwone wino do gęsiny, słodkie do rogali świętomarcińskich

W całym kraju dzień 11 listopada wiąże się z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości.

W całym kraju dzień 11 listopada wiąże się z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości. W Poznaniu obchody mają zdecydowanie radośniejszy przebieg, bo są połączone ze Świętym Marcinem i imieninami najważniejszej (choć obecnie trochę rozkopanej) ulicy w mieście. Która to nosi właśnie jego imię. Po mszy świętej, z kościoła wyrusza barwny korowód pod zamek cesarski, gdzie prezydent Poznania przekazuje klucze do miasta Świętemu Marcinowi. Aż do wieczora odbywają się różnorodne pokazy i występy, w których biorą udział mieszkańcy miasta i wielu gości, którzy ściągają do Poznania, aby wziąć udział w świętomarcińskiej zabawie – jedząc rogale, czy gęsinę. Jakie wino do gęsiny, jakie do rogali?

Świętowaniu towarzyszą atrakcje kulinarne – gęsina oraz świętomarcińskie rogale.

autor.

Specjalnością świątecznego dania głównego, serwowanego w poznańskich restauracjach oraz spożywanego w domach jest gęsina. Gęsie mięso jest delikatne w smaku i zdrowe. Ma wiele białka i minerałów, takich jak:

  • fosfor,
  • magnez,
  • żelazo.

Wprawdzie ma także sporo tłuszczu, lecz są to zdrowsze kwasy jedno i wielonasycone. Gęsi nie są hodowane przemysłowo, jak kurczaki czy indyki. Są wypasane na świeżym powietrzu i często karmione owsem, stąd nazywa się je „owsianymi”.

Wino do gęsiny – najlepiej czerwone

Takie o dobrej budowie, zapachach czerwonych owoców z nutami przypraw, o wyczuwalnych delikatnych taninach i umiarkowanej kwasowość. Może to być wino młode z dobrej winiarni lub dojrzewające.

Najlepiej do gęsiny nadają się wina z takich odmian jak:

  • Pinot Noir;
  • Gamay;
  • Mencia;
  • Zweigelt;
  • Merlot.

Wino do gęsiny – kilka konkretnych propozycji:

Baltos, Mencia, Bierzo – Hiszpania:

Czerwone wino do gęsiny.

Tamada Red Qvevri – Gruzja:

Czerwone wino do gęsiny.

Catena Malbec, Mendoza – Argentyna:

Czerwone wino do gęsiny.

Dafnios, Liatiko z Krety:

Czerwone wino do gęsiny.

Do rogali wino słodkie

W roku 1891 pomysł marcińskich rogali podsunął swojemu szefowi Józef Mezler, jeden z poznańskich piekarzy. Rogale były rozdawane ubogim po mszy świętej odpustowej 11 listopada. Obecnie rogale są wypiekane według specjalnej receptury (m.in. ciasto półfrancuskie, biały mak, rodzynki, orzechy) tylko w tych cukierniach, które posiadają specjalny certyfikat. Co roku poznaniacy zjadają około 300 ton tego przysmaku.

Do świętomarcińskich rogali warto dobrać wino na zasadzie komplementarności smaków, czyli wino słodkie. Proponuję dwa rodzaje takich win – wina z odmiany Muscat oraz z winogron pokrytych szlachetna pleśnią. Wina znajdziemy w sklepach specjalistycznych, a także w niektórych sieciowych.

Wina z odmiany Muscat/ Moscato/Moscatel

Vin doux naturel Muscat de Rivesaltes z Langwedocji we Francji:

Moscato d’ Asti z Piemontu we Włoszech:

Moscatel z Hiszpanii lub Portugalii:

Wina z winogron pokrytych szlachetną pleśnią

Tokaj Aszu lub Tokaj Szamorodni z Węgier:

Sauternes z Bordeaux we Francji:

Opisywaneina znajdziecie też w Winnicy Konesera, czyli tutaj: https://winnicaprofesora.pl/winnica-konesera/ >

O winach słodkich dowiesz się więcej z filmiku:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

  1. cezary

    w tym roku do rogali u nas wino Lodowe od Turnaua …równie drogie jak drogie są w tym roku rogale marcinskie …

    1. Marek

      Wino lodowe będzie z pewnością świetne. Niestety, staje się coraz bardziej rzadkim ( i drogim) rarytasem.Ocieplenie klimatu, m.in w Europie, powoduje,że tradycyjni producenci wina lodowego – Niemcy, Austriacy- mają coraz więcej kłopotów z uzyskaniem naturalnie zmrożonych winogron. Niekiedy uciekają się do mrożenia sztucznego, w zamrażalkach. Pewnie pozostanie nam wino lodowe z Kanady. Możliwe,że za jakiś czas pojawi się wino lodowe z Patagonii, południowych obszarów Chile lub Argentyny , gdzie zakłada się coraz więcej winnic.

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY