Polskie wino

Polskie wino, tradycja uprawy winorośli i wytwarzania wina w Polsce sięga średniowiecza. Nie zawsze wszystko jednak szło, jak powinno...

Polskie wino, tradycja uprawy winorośli i wytwarzania wina w Polsce sięga średniowiecza. Przyjęcie chrześcijaństwa sprowadziło do Polski mnichów, którzy wokół klasztorów zakładali winnice i produkowali wino (głównie dla celów liturgicznych). Szczególny rozwój winnic przypada na wiek XIV, kiedy ich obszar osiągnął kilkaset hektarów – głównie na Śląsku oraz w dolinach Wisły i Odry. Jednak ulubionym napojem było nadal piwo i rożnego rodzaju pitne miody. Później, w XVII i XVIII wieku, zaczęły do Polski napływać wina z Węgier, czyli słynne węgrzyny. W wieku XIX winiarstwo koncentrowało się wokół Zielonej Góry (wówczas Grünberg), gdzie wytwórnia wina Gremplera gospodarowała na około 700 hektarach winnic.

Polskie wino ma ciekawą historię.
Winnice w Zielonej Górze, fot.Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Polskie wino po zakończeniu II WŚ

Po zakończeniu II Wojny Światowej wszystkie prywatne winnice i wytwornie win oraz innych alkoholi zostały znacjonalizowane. Państwowe firmy i gospodarstwa rolne (PGR) z braku winogron wykorzystywały inne owoce, głównie jabłka. Produkowano ogromne ilości taniego „wina owocowego”, nazywanego potocznie:

  • Jabol,
  • Patykiem Pisane,
  • Czar PGRu,
  • Mamrot.

Mamrotem zapijali się mieszkańcy Wilkowyj w kultowym serialu Ranczo. Wino owocowe uzupełniano importem prawdziwego wina gronowego z bratnich krajów socjalistycznych. Cenione przez ówczesnych smakoszy wina były: Egri Bicaver i Kadarka z Węgier, Sofia z Bułgarii, Cotnari z Rumunii czy Fatima i Gellala z Algerii.

Współczesne, polskie winiarstwo zaczęło odradzać się w dopiero na przełomie XX/XXI wieku. Wprawdzie dynamika wzrostu obszaru winnic jest imponująca, to nadal w całym kraju jest tylko około 600 hektarów obsadzonych winoroślą. Ponad 320 winnic rozrzuconych jest po całym kraju, lecz większość skoncentrowana jest w na południu, południowym – wschodzie i zachodzie (Małopolska, Świętokrzyskie, Podkarpacie, Dolnośląskie, Lubuskie). Większość winnic jest niewielka – kilka hektarów – choć są także większe, których obszar przekracza 30 hektarów, np. Winnica Turnau czy Winnica Samorządowa w Zaborze. Produkcja wina przekracza 14000 hektolitrów rocznie, w większości białego. W wielu winnicach uprawia się charakterystyczne odmiany, takie jak Solaris, Rondo czy Regent. Stopniowo wzrasta udział odmian szlachetnych – Riesling, Chardonnay, Pinot Gris czy austriacka hybryda Zweigelt.

Mapa polskiego wina i polskich winnic.
Winnice w Polsce, Polityka.pl.

Oto dwie polskie winnice i ich wina, pochodzące z różnych regionów kraju i różnych odmian winogron:

  • Winnica Saint Vincent;
  • Winnica Drzewce.

Winnica Saint Vincent

Winnica Saint Vincent położona jest w Borowie Wielkim, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Zielonej Góry. W regionie historycznie związanym z winiarstwem. W 2009 roku założył ją Francuz Jean Mulot, który znalazł tutaj doskonałe miejsce – terroir – dla winnicy i produkcji wina. W wyborze lokalizacji terenu na winnicę Jean Mulot korzystał z wiedzy i doświadczeń winiarzy z Bordeaux i Burgundii.

Zdjęcie winnicy, w której powstaje polskie wino.
Winnica Saint Vincent, fotografia autorstwa firmy.

Obecnie winnica ma 10,5 hektara i obsadzona jest kilkoma odmianami winogron: Riesling, Pinot Gris, Muscat Ottonel, Gewurztraminer czy Pinot Noir. Sadzonki winorośli szlachetnej zostały sprowadzone z Alzacji. Dodatkowo w winnicy uprawiane są dwie odmiany hybrydowe – Rondo i Regent. Szlachetne odmiany pozwalają tworzyć wina wysokiej jakości. W ciągu roku produkuje się ponad 40 000 butelek wina.

Jedno z czerwonych win z winnicy Saint Vincent powstaje z odmiany Regent

Odmianę Regent stworzył w 1967 roku niemiecki Profesor Garhardt Alleweldt z połączenia odmian Diana i Chambourcin. Jego nazwa pochodzi od słynnego diamentu Regent znajdującego się w Luwrze – uważanego za kamień o idealnym szlifie.

Z winogron Regent powstaje polskie wino.
Winogrono Regent, Wikipedia.

Odmiana jest odporna na niskie temperatury oraz choroby. W roku 1996 została zarejestrowana jako vitis vinifera – winorośl właściwa. Uprawiana jest głównie w Niemczech, skąd trafiła m.in. do Polski.

Regent daje wino o intensywnym, czerwonym kolorze i umiarkowanej kwasowości. Ma sporo tanin, aromaty wiśni i czarnej porzeczki. Niekiedy dojrzewa w beczce. Wino jest zbliżone swoim owocowym smakiem do tego, jakie otrzymuje się z winogron odmiany Pinot Noir. Zawiera jednak mniej tanin, dlatego jest  łagodniejsze od win burgundzkich.

Polskie Wino: Regent Saint Vincent 2018

Kraj i region: Polska, Lubuskie.

Producent: winnica Saint Vincent.

Rodzaj i odmiana: czerwone, wytrawne, odmiana Regent.

Ocena : 4/5.

Polskie wino Regent dostało ocenę 4 na 5.

Czysty kolor głębokiej, ciemnej czerwieni. Zapachy czerwonych owoców, w smaku wino pełne, dobrze zrównoważone o niezbyt wysokim poziomie tanin z nutami ciemnych owoców, z dobrą kwasowością na finiszu. Wino do dań mięsnych, z dziczyzny a także gęsiny.

Wysoka ocena Winnicy Profesora – 4/5.

autor.

Polskie wino – Winnica Drzewce

Majątek Drzewce powstał w XIX wieku. Dzisiaj obejmuje także kilkanaście hektarów winnicy, która sukcesywnie powiększa swój obszar. W Winnicy Drzewce uprawia się kilka odmian winogron – głównie białych, takich jak:

  • Riesling,
  • Solaris,
  • Muscaris,

oraz czerwonych:

  • Regent,
  • Rondo.

Część winnicy zajmują odmiany klasyczne – Chardonnay oraz Pinot Noir. Docelowo Riesling będzie stanowił około 50%. Roczna produkcja sięga kilkudziesięciu tysięcy butelek wina. Wina czerwone dojrzewają minimum 6 miesięcy w dużych – 500 do 600 litrowych -beczkach z dębu francuskiego, natomiast wino białe z odmiany Chardonnay dojrzewa w beczce 3 miesiące.

Winnica Drzewce dojrzewa polskie wino w takich dębowych beczkach.
Winnica Drzewce – wino dojrzewa w dębowych beczkach. Zdjęcia winnicy.

Posiadłość Majątek Drzewce wraz z winnicą położony jest w regionie Małopolskiego Przełomu Wisły. Niedaleko Nałęczowa, powszechnie znanego uzdrowiska. Parcele winnicy położone powyżej 200 m.n.p.m mają dobre nasłonecznienie. Dominują tutaj gleby gliniasto – lessowe. Winogrona zbiera się ręcznie dokonując dokładnej selekcji winogron, a winifikacja odbywa się w zbiornikach ze stali szlachetnej z regulowaną temperaturą. Powstają wina o różnorodnych, oryginalnych aromatach i smakach – mineralne Rieslingi, delikatne Solaris, aromatyczne Muscaris czy owocowy kupaż Regenta i Rondo.

Jednym z białych win wytwarzanych w Winnicy Drzewce jest Muscaris

Muscaris to niemiecka, hybrydowa odmiana winogron. W 1987 roku stworzył ją Norbert Becker. Powstała ze skrzyżowania dwóch odmian – Solaris i Muskat Biały.

Muscaris, z tych winogron powstaje polskie wino.
Winogrono Muscaris, wikimedia.com

Winogrona Muscaris cechuje wysoki poziom cukru oraz kwasowości, żółty kolor i przyjemny aromat gałki muszkatołowej. Wino w smaku jest owocowe z nutami cytrusów (cytryny, pomarańczy, mandarynki) i szczyptą piżma i wyraźnej, świeżej kwasowości.

Polskie Wino: Majątek Drzewce Muscaris 2020

Kraj i region: Polska, Płaskowyż Nałęczowski.

Producent: Majątek Drzewce.

Rodzaj i odmiana: białe, półwytrawne, odmiana Muscaris.

Ocena: 4,5/5.

Polskie wino Muscaris dostaje ocenę 4,5 na 5.

Kolor bladej zieleni – aromat łagodny, zdominowany przez owoce cytrusowe, zwłaszcza limonkę. Wino dojrzewało wiele miesięcy w butelce nabierając zrównoważonej budowy. Dobra kwasowość – na finiszu charakterystyczna, delikatna goryczka nut mineralnych. Związana ze składnikami lessowej ziemi, gdzie dojrzewały winogrona.

Wino doskonałe do potraw z drobiu. Próbowałem także do potrawy kuchni azjatyckiej na bazie sosów sojowego i słodko-kwaśnego – bardzo dobry mariaż. Wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,5/5.

autor.
Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Maciej

    A gdzie winnice Mazowsza? Dwórzno, Biały Kruk, Mazovia!

    1. Marek

      Faktycznie, w Polsce winnice wyrastają prawie wszędzie – na Mazowszu czy Pomorzu. W materiale skupiłem się na najważniejszych regionach.Zajrzę na strony win nic Dwórzno, Biały Kruk i Mazovia, aby dowiedzieć się o nich więcej.

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY