Polskie wino, tradycja uprawy winorośli i wytwarzania wina w Polsce sięga średniowiecza. Przyjęcie chrześcijaństwa sprowadziło do Polski mnichów, którzy wokół klasztorów zakładali winnice i produkowali wino (głównie dla celów liturgicznych). Szczególny rozwój winnic przypada na wiek XIV, kiedy ich obszar osiągnął kilkaset hektarów – głównie na Śląsku oraz w dolinach Wisły i Odry. Jednak ulubionym napojem było nadal piwo i rożnego rodzaju pitne miody. Później, w XVII i XVIII wieku, zaczęły do Polski napływać wina z Węgier, czyli słynne węgrzyny. W wieku XIX winiarstwo koncentrowało się wokół Zielonej Góry (wówczas Grünberg), gdzie wytwórnia wina Gremplera gospodarowała na około 700 hektarach winnic.
Polskie wino po zakończeniu II WŚ
Po zakończeniu II Wojny Światowej wszystkie prywatne winnice i wytwornie win oraz innych alkoholi zostały znacjonalizowane. Państwowe firmy i gospodarstwa rolne (PGR) z braku winogron wykorzystywały inne owoce, głównie jabłka. Produkowano ogromne ilości taniego „wina owocowego”, nazywanego potocznie:
- Jabol,
- Patykiem Pisane,
- Czar PGRu,
- Mamrot.
Mamrotem zapijali się mieszkańcy Wilkowyj w kultowym serialu Ranczo. Wino owocowe uzupełniano importem prawdziwego wina gronowego z bratnich krajów socjalistycznych. Cenione przez ówczesnych smakoszy wina były: Egri Bicaver i Kadarka z Węgier, Sofia z Bułgarii, Cotnari z Rumunii czy Fatima i Gellala z Algerii.
Współczesne, polskie winiarstwo zaczęło odradzać się w dopiero na przełomie XX/XXI wieku. Wprawdzie dynamika wzrostu obszaru winnic jest imponująca, to nadal w całym kraju jest tylko około 600 hektarów obsadzonych winoroślą. Ponad 320 winnic rozrzuconych jest po całym kraju, lecz większość skoncentrowana jest w na południu, południowym – wschodzie i zachodzie (Małopolska, Świętokrzyskie, Podkarpacie, Dolnośląskie, Lubuskie). Większość winnic jest niewielka – kilka hektarów – choć są także większe, których obszar przekracza 30 hektarów, np. Winnica Turnau czy Winnica Samorządowa w Zaborze. Produkcja wina przekracza 14000 hektolitrów rocznie, w większości białego. W wielu winnicach uprawia się charakterystyczne odmiany, takie jak Solaris, Rondo czy Regent. Stopniowo wzrasta udział odmian szlachetnych – Riesling, Chardonnay, Pinot Gris czy austriacka hybryda Zweigelt.
Oto dwie polskie winnice i ich wina, pochodzące z różnych regionów kraju i różnych odmian winogron:
- Winnica Saint Vincent;
- Winnica Drzewce.
Winnica Saint Vincent
Winnica Saint Vincent położona jest w Borowie Wielkim, kilkadziesiąt kilometrów na południe od Zielonej Góry. W regionie historycznie związanym z winiarstwem. W 2009 roku założył ją Francuz Jean Mulot, który znalazł tutaj doskonałe miejsce – terroir – dla winnicy i produkcji wina. W wyborze lokalizacji terenu na winnicę Jean Mulot korzystał z wiedzy i doświadczeń winiarzy z Bordeaux i Burgundii.
Obecnie winnica ma 10,5 hektara i obsadzona jest kilkoma odmianami winogron: Riesling, Pinot Gris, Muscat Ottonel, Gewurztraminer czy Pinot Noir. Sadzonki winorośli szlachetnej zostały sprowadzone z Alzacji. Dodatkowo w winnicy uprawiane są dwie odmiany hybrydowe – Rondo i Regent. Szlachetne odmiany pozwalają tworzyć wina wysokiej jakości. W ciągu roku produkuje się ponad 40 000 butelek wina.
Jedno z czerwonych win z winnicy Saint Vincent powstaje z odmiany Regent
Odmianę Regent stworzył w 1967 roku niemiecki Profesor Garhardt Alleweldt z połączenia odmian Diana i Chambourcin. Jego nazwa pochodzi od słynnego diamentu Regent znajdującego się w Luwrze – uważanego za kamień o idealnym szlifie.
Odmiana jest odporna na niskie temperatury oraz choroby. W roku 1996 została zarejestrowana jako vitis vinifera – winorośl właściwa. Uprawiana jest głównie w Niemczech, skąd trafiła m.in. do Polski.
Regent daje wino o intensywnym, czerwonym kolorze i umiarkowanej kwasowości. Ma sporo tanin, aromaty wiśni i czarnej porzeczki. Niekiedy dojrzewa w beczce. Wino jest zbliżone swoim owocowym smakiem do tego, jakie otrzymuje się z winogron odmiany Pinot Noir. Zawiera jednak mniej tanin, dlatego jest łagodniejsze od win burgundzkich.
Polskie Wino: Regent Saint Vincent 2018
Kraj i region: Polska, Lubuskie.
Producent: winnica Saint Vincent.
Rodzaj i odmiana: czerwone, wytrawne, odmiana Regent.
Ocena : 4/5.
Czysty kolor głębokiej, ciemnej czerwieni. Zapachy czerwonych owoców, w smaku wino pełne, dobrze zrównoważone o niezbyt wysokim poziomie tanin z nutami ciemnych owoców, z dobrą kwasowością na finiszu. Wino do dań mięsnych, z dziczyzny a także gęsiny.
Wysoka ocena Winnicy Profesora – 4/5.
autor.
Polskie wino – Winnica Drzewce
Majątek Drzewce powstał w XIX wieku. Dzisiaj obejmuje także kilkanaście hektarów winnicy, która sukcesywnie powiększa swój obszar. W Winnicy Drzewce uprawia się kilka odmian winogron – głównie białych, takich jak:
- Riesling,
- Solaris,
- Muscaris,
oraz czerwonych:
- Regent,
- Rondo.
Część winnicy zajmują odmiany klasyczne – Chardonnay oraz Pinot Noir. Docelowo Riesling będzie stanowił około 50%. Roczna produkcja sięga kilkudziesięciu tysięcy butelek wina. Wina czerwone dojrzewają minimum 6 miesięcy w dużych – 500 do 600 litrowych -beczkach z dębu francuskiego, natomiast wino białe z odmiany Chardonnay dojrzewa w beczce 3 miesiące.
Posiadłość Majątek Drzewce wraz z winnicą położony jest w regionie Małopolskiego Przełomu Wisły. Niedaleko Nałęczowa, powszechnie znanego uzdrowiska. Parcele winnicy położone powyżej 200 m.n.p.m mają dobre nasłonecznienie. Dominują tutaj gleby gliniasto – lessowe. Winogrona zbiera się ręcznie dokonując dokładnej selekcji winogron, a winifikacja odbywa się w zbiornikach ze stali szlachetnej z regulowaną temperaturą. Powstają wina o różnorodnych, oryginalnych aromatach i smakach – mineralne Rieslingi, delikatne Solaris, aromatyczne Muscaris czy owocowy kupaż Regenta i Rondo.
Jednym z białych win wytwarzanych w Winnicy Drzewce jest Muscaris
Muscaris to niemiecka, hybrydowa odmiana winogron. W 1987 roku stworzył ją Norbert Becker. Powstała ze skrzyżowania dwóch odmian – Solaris i Muskat Biały.
Winogrona Muscaris cechuje wysoki poziom cukru oraz kwasowości, żółty kolor i przyjemny aromat gałki muszkatołowej. Wino w smaku jest owocowe z nutami cytrusów (cytryny, pomarańczy, mandarynki) i szczyptą piżma i wyraźnej, świeżej kwasowości.
Polskie Wino: Majątek Drzewce Muscaris 2020
Kraj i region: Polska, Płaskowyż Nałęczowski.
Producent: Majątek Drzewce.
Rodzaj i odmiana: białe, półwytrawne, odmiana Muscaris.
Ocena: 4,5/5.
Kolor bladej zieleni – aromat łagodny, zdominowany przez owoce cytrusowe, zwłaszcza limonkę. Wino dojrzewało wiele miesięcy w butelce nabierając zrównoważonej budowy. Dobra kwasowość – na finiszu charakterystyczna, delikatna goryczka nut mineralnych. Związana ze składnikami lessowej ziemi, gdzie dojrzewały winogrona.
Wino doskonałe do potraw z drobiu. Próbowałem także do potrawy kuchni azjatyckiej na bazie sosów sojowego i słodko-kwaśnego – bardzo dobry mariaż. Wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,5/5.
autor.
Ten post ma 2 komentarzy
A gdzie winnice Mazowsza? Dwórzno, Biały Kruk, Mazovia!
Faktycznie, w Polsce winnice wyrastają prawie wszędzie – na Mazowszu czy Pomorzu. W materiale skupiłem się na najważniejszych regionach.Zajrzę na strony win nic Dwórzno, Biały Kruk i Mazovia, aby dowiedzieć się o nich więcej.