Wino dla konesera – Quinta do Crasto z regionu Douro w Portugalii

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Portugalia produkuje ponad 6 milionów hektolitrów wina rocznie, co plasuje ją na piątym miejscu wśród winiarskich krajów w Europie, po Włoszech, Francji, Hiszpanii i Niemczech. Wino w Portugalii ma ponad tysiącletnią tradycję. Regiony winiarskie, których winnice rozciągają się na długości setek kilometrów, od Alentejo na południu do Douro i Vinho Verde na północy kraju, różnią się warunkami klimatycznymi, rodzajem gleby oraz miejscowymi szczepami winorośli, z których powstają czerwone i białe wina o niepowtarzalnych smakach i aromatach.

Douro winnice, wikimedia

Winnica w Douro, fot. Wikimedia

Najlepsze wina portugalskie pochodzą z regionu Douro

Na stromych zboczach , w dolinie rzeki Douro, która bieg swój rozpoczyna w Hiszpanii i wpada do Atlantyku w słynnym mieście Porto, łupkowe, ubogie ziemie goszczą winnice gdzie powstają dwa różne gatunki win – Porto i czerwone Duero DOCDenominaçao de Origem Controlada (Kontrolowane Oznaczenie Pochodzenia). Z racji niepowtarzalnych walorów krajobrazowych i przyrodniczych region Douro wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wyjątkowe odmiany winogron

Oryginalne cechy win pochodzą z miejscowych, niespotykanych gdzie indziej odmian winogron, takich jak Touriga Franca, Tinat Barroca, Touriga Nacional , Tinto Cao czy Tinta Roriz. Wina są często kupażem tych odmian, a każda z nich wnosi własne cechy – Barroca daje moc, Tinto Cao kwiatowe aromaty i elegancję, Touriga Franca  intensywny kolor i owocowe nuty, Touriga Nacional zdecydowane, eleganckie taniny.

Quinta do Crasto

Niektóre winorośle mają kilkadziesiąt lat, a powstające z nich wina cieszą się międzynarodowym prestiżem i są poszukiwane przez amatorów wina. Takie wina powstają  w rodzinnej winnicy i winiarni Quinta do Crasto, o której pierwsze wzmianki pojawiają się już na początku XVII wieku. Winnice położone są na prawym brzegu rzeki Douro, a wina stamtąd pochodzące odznaczają się oryginalną jakością.

Douro winnice Quinta do Castro, inmobiliaria.pt

Posiadłość i winnice Quinta do Crasto, fot.inmobiliario.pt

 Wino: Quinta do Crasto Reserva Old Vines, 2016

Kraj i region: Portugalia, Duoro DOC

Winnica i winiarnia: Quinta do Crasto

Rodzaj: czerwone, wytrawne, kupaż kilku miejscowych odmian

OcenaOcena wina 5

hdr

hdr

fot. winnicaprofesora

Wino Quinta do Crasto Reserva Old Vines pochodzi z 40 hektarowej winnicy, gdzie średni wiek winorośli wynosi 70 lat. Winnica podzielona jest na 42 działki obsadzone różnymi odmianami. Wytwarza się średnio 3000 litrów z hektara, a roczna produkcja wina sięga 80000-90000 butelek.

Wino dojrzewa 18 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego. W efekcie powstaje  wino o kolorze ciemniej czerwienie, złożonych aromatach owocowych, nutach beczki i przypraw. W smaku jest skoncentrowane, zrównoważone w budowie tanin i kwasowości, o długim finiszu. Ponieważ wino napełnia się do butelek niefiltrowane mogą pojawiać się osady tworzące się podczas dłuższego starzenia wina. Wino z 2016 ma trzy lata i już można je próbować, choć jeśli poleży 2-3 lata w piwniczce będzie jeszcze lepsze.

Quinta do Crasto Reserva Old Vines 2016 otrzymuje od winnicyprofesora wysoką ocenę 5/6.

Wina Quinta do Crasto są dostępne w sklepach specjalistycznych, m.in.w Sobiesław Zasada Import Win.

Chcesz dowiedzieć się więcej o historii wina,o tym jaką drogę przebywa zanim trafi do kieliszka i skąd pochodzą jego aromaty i smaki, zajrzyj do książki:

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina

 Z kodem GRECJA2019 dostaniesz 10% zniżki na swój egzemplarz  >>KUP TUTAJ<< 

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. francopilot

    a ja pamiętam Sobiesława Zasadę z czasów mojej młodosci, z zupełnie innej,sportowej branży

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY