Wino dla konesera – Pago Florentino

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Klasyfikacja win hiszpańskich ma kilka poziomów. Wina jakościowe pochodzące z określonych regionów winiarskich oznaczane są jako DO Denominación de Origen/DOP lub DOC Denominación de Origen Calificada (Oznaczenie Pochodzenia lub Kwalifikowane Oznaczenie Pochodzenia). Ten ostatni, najwyższy poziom jakościowy mają wina tylko z dwóch regionów – Rioja i Priorat. Niezależnie od tego, oryginalne wina najwyższej jakości,  powstające w wyodrębnionych winnicach, mają oznaczenie  jako Vino de Pago. W całym kraju jest ich zaledwie 17. Jednym z takich win jest Pago Florentino.

Wino powstało w Bodegas Arzuaga Navarro, który obok Vega Sicilia i Pesquera jest zaliczany do czołowych producentów z regionu Ribera del Duero.

Arzuaga Navarro beczki z winem

Winiarnia Bodegas Arzuaga Navarro, fickr.com

Winnica La Solana, gdzie powstaje Pago Florentino położona jest w Castilla la Mancha, niedaleko miejscowości Ciudad Real. W uprawie dominuje odmiana Tempranillo. Przy małej gęstości , 1300 – 3000 krzewów na hektar, wydajność winogron jest ograniczona.

Winnice położone są u podnóża doliny. Klimat cechują chłodne zimy i gorące lato oraz minimalne opady. Gleba pokryta jest otoczakami, pod spodem gliniasto kredowa.

Winogrona zbiera się ręcznie i dokładnie selekcjonuje. Maceracja odbywa się na zimno (15 C) i trwa około pięć dni. Z kolei fermentacja alkoholowa trwa tydzień. Część wina poddaje się fermentacji mlekowej w beczce, natomiast starzenie w beczkach z dębu francuskiego i amerykańskiego trwa 12 miesięcy. W produkcji wina nie używa się chemicznych stabilizatorów.

Wino: Pago Florentino DOP

Kraj i region: Hiszpania, Ribera del Duero,

Producent: Bodegas Arzuaga Navarro

Rodzaj i odmiana: czerwone, wytrawne, dojrzewające rok w dębowej beczce, 100% Tempranillo

Ocena:Ocena wina 4,7

Pago Florentino

fot. winnicaprofesora

Wino powstało w całości z winogron Tempranillo, co nadaje mu charakterystyczne cechy: rubinowy kolor, bogaty bukiet zapachowy z dominacją czarnej porzeczki, w smaku solidnie zbudowane, dobrze zrównoważone z posmakiem czarnej porzeczki i czekolady o długim finiszu z mineralnymi nutami.

Doskonałe do dań z wołowiny, dziczyzny, jagnięciny, twardych serów dojrzewających

Ocena winnicyprofesora 4,7/5

Wino Pago Florentino dostępne w sklepach  www.Vininova.pl

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.