Flawonoidy to niezwykle interesująca substancja, decydująca o kolorze, smaku i innych cechach wina. Większość konsumentów niewiele wie o roli jaką flawonoidy odgrywają w winie.
fot. tecnovino
Na początku musimy jednak rozpocząć od fenoli, czyli naturalnych molekuł charakteryzujących się właściwościami przeciwutleniającymi. Ich struktura chemiczna przypomina pierścienie, co nadaje im zdolność do łączenia się z pierścieniami innych fenoli tworzących polifenole, lub inne substancje.
Dlatego w winie można spotkać wiele rodzajów polifenoli lub związków fenolowych, takich jak kwas benzoesowy, kwas cynamonowy, antocjany, resweratrol, flawanoidy i wiele innych.
Flawanoidy znajdują się głównie w skórce winogron i w mniejszej ilości w pestkach i łodydze. Z kolei w pulpie znajdują się inne flawanoidy, zwłaszcza kwas cynamonowy i galusowy.
Zawartość polifenoli w skórce zależy od odmiany i stopnia dojrzałości winogron. W przypadku odmian białych flawanoidy są odpowiedzialne za kolor żółty, natomiast w odmianach czerwonych główną rolę w nadaniu koloru czerwieni i purpury odgrywają antocyjany.
Flawanoidy dostają się do wina podczas winifikacji – maceracji skórek winogron w wyciśniętym soku. Dlatego koncentracja flawonoidów w winie jest większa, aniżeli w jakimkolwiek innym owocu.
Flawonoidy były przedmiotem licznych badan naukowych, w których podkreślano ich rolę jako przeciwutleniaczy oraz substancji przeciwdziałających rakowi. Ich właściwości przeciwutleniające są znacznie większe aniżeli witamin. Działają przeciwzapalnie, korzystnie dla serca, ograniczają zły cholesterol i opóźniają starzenie organizmu, przeciwdziałając uszkadzaniu komórek, przeciwdziałają próchnicy zębów, zapaleniom, cukrzycy 2, alergiom.W przypadku raka flawonoidy wytwarzają pewien rodzaj enzymów, które mają zdolności niszczenia komórek rakowych.
Co to są antocyjany i jaką rolę spełnianą?
Antocyjany są związkami należącymi do flawonoidów, są pigmentami rozpuszczalnymi w wodzie. Znajdują się w komórkach roślinnych i zabarwiają liście, kwiaty i owoce na kolor czerwony, purpurowy lub niebieski. W roślinach spełniają różne funkcje, od ochrony prze promieniowaniem ultrafioletowym, aż do wabienia owadów zapylających kwiaty. Termin antocyjanina został po raz pierwszy użyty przez niemieckiego farmaceutę T. Lewandoskiego (1804-1881) dla opisania niebieskiego pigmentu w czerwonej kapuście.
W przypadku winogron są to pigmenty czerwone, purpurowe lub fioletowe zawarte w skórce winogrona. Ponadto antocjany mogą przynosić korzyści dla zdrowia, głownie jako przeciwutleniacze.
Więcej na temat wpływu polifenoli w winie na zdrowie znajdziesz w:
Książkę możesz nabyć w partnerskim sklepie online Lifetasty.eu, >>PRZEJDŹ DO SKLEPU<<
Ten post ma jeden komentarz
to są flawonoidy a nie flawanoidy