Ostatnio w restauracji Tusieje próbowaliśmy cztery doskonałe wina czerwone z piwniczki winncyprofesora , dwa z bordoskiego regionu Médoc, jedno z Chile z posiadłości winiarskich Barona Rotschilda oraz wino dojrzewające z hiszpańskiego regionu Rioja.
Niewątpliwym hitem było Pavillion Rouge z 2010 roku, drugie wino słynnego Château Margaux, Wielkiego Wina Pierwszej Klasy, według klasyfikacji z 1855 roku. Z Médoc pochodziło także wino Château Saint-Saturnin 2005 z klasy Cru Bourgeois. Kolejnymi winami były Los Vascos Cabernet Sauvignon 2010 z chilijskiego regionu Colchagua Valley, z winnicy Barona Rotschilda (Lafite) oraz Antologia Crianza 2005 z bodegas Ontañon z regionu DOC Rioja, oryginalny kupaż Tempranillo, Garnacha i Graciano.
Z wyjątkiem hiszpańskiego, pozostałe wina miały po kilkanaście lat. Padło więc pytanie, czy wina należy dekantować, czyli najpierw przelać z butelki do karafki, a dopiero z niej do kieliszków?
Na czym polega dekantacja i jak ją wykonać?
Wino żyje – powstaje, wzrasta, rozwija się i umiera. Dlatego w butelce możemy mieć wino, które zanim osiągnęło swój etap finalny było zamknięte długi czas w beczce lub w butelce.
Cały okres życia wina może trwać wiele lat, podczas których zmienia się budowa wina, pojawiają się rzadkie zapachy, osady, które zakłócają degustację wina. Nie są to zmiany szkodliwe dla samego wina, czy dla zdrowia konsumenta, lecz sprawiają, że wino staje się mniej atrakcyjne.
Aby zaradzić temu problemowi możemy poddać wino dekantacji, polegającej na przelaniu wina z butelki do odpowiedniej karafki. Celem dekantacji jest pozbycie się osadów w starych winach oraz napowietrzenie win zamkniętych, o dużej zawartości tanin i krzepkich po to, aby uwolnić zamknięte zapachy i złagodziły smaki.
Wina Los Vascos i Pavillion Rouge w karafkach, fot.winnicaprofesora
Dekantując wino warto przestrzegać następujących zasad:
Czynności związane z dekantacją wina starego muszą być przeprowadzane ostrożnie, gdyż zbyt duże napowietrzenie może wywołać efekty niekorzystne.
Najpierw należy nalać wino do kieliszka – powąchać, posmakować i stwierdzić, czy faktycznie wino należy dekantować. Następnie, powoli wlewamy wino z butelki do karafki ( po ściankach) tak, aby je dobrze napowietrzyć. Obserwujemy, czy w przelewanej butelce pojawiają się jakieś osady lub zmiana koloru.
Dekantację wykonujemy tuż przed serwowanie wina, nigdy z dużym wyprzedzeniem. Wino po dekantacji należy konsumować na bieżąco, gdyż dalsze napowietrzenie nie poprawi jego jakości.
Nowoczesne techniki produkcji sprawiają, że w przypadku większości win dekantacja nie jest potrzebna. Jednak wina dojrzewające wiele lat uzyskują lepszą jakość po napowietrzeniu. Dekantacji z pewnością wymagają wina bardzo stare.
Karafka do dekantacji wina, fot. winnicaprofesora
Ważna jest karafka do dekantacji. Powinna mieć szeroką szyjkę oraz podstawę. Powinna być elegancka i zdobić nasz stół.
Więcej informacji o napowietrzaniu i dekantacji wina znajdziesz w książce:
Książkę możesz nabyć w partnerskim sklepie online Lifetasty.eu, >>PRZEJDŹ DO SKLEPU<<
Ten post ma 3 komentarzy
A które wino było najlepsze? ijak smakował Château Saint-Saturnin 2005?
Pozdrawiam
Malik
Zdecydowanie najlepsze było Pavillion Rouge z Margaux, potem Saint Saturnin, choć na to wino już najwyższy czas aby je wypić, o ile ktoś ma jeszcze schowane w piwniczce.
Pozdrawiam
Marek Rekowski
Mam kilka butelek Ribery del Duero z 2016 np Hacienda Monasterio czy tez Aalto.. czy te wina wymagaja dekantacji w 2024.
Pozdrawiam pana Profesora.