Czy faktycznie jest to związane z pogodą, a może z naszym samopoczuciem, na które zmienne fronty atmosferyczne mogą wywierać spory wpływ?
Flicker.com
Należy zwrócić uwagę na sposób w jak wino zostało wyprodukowane. W przypadku wina wytworzonego metodą przemysłową, z udziałem środków chemicznych, manipulacji i filtrowania, zmiany otoczenia nie mają wpływu na degustację. Niezależnie czy pada deszcz, wieje wiatr, wino będzie mieć te same cechy.
Jednak im bardziej wino jest wytwarzane w sposób naturalny, tym bardziej w dniu degustacji będzie czułe na warunki atmosferyczne, pory roku a nawet, jak twierdzą niektórzy, na oddziaływanie księżyca i gwiazd.
Warunki atmosferyczne
Okazuje się, że wino smakuje lepiej kiedy miejsce (miejscowość, region) gdzie je degustujemy znajduje się pod wpływem wyżu aniżeli wówczas, kiedy pojawiają się silne wahania pogody, niż i wiatry. Niekorzystne warunki pogodowe wpływają głównie na odczuwanie zapachów, mniej na smak wina w ustach. Ponadto, znaczenia ma to, czy wino wypijamy wewnątrz budynku (mieszkania, restauracji), czy na zewnątrz, na wolnym powietrzu. Inaczej ulatniają się zapachy, inaczej zmienia się temperatura wina w kieliszku.
Pory roku
Winiarze często mówią, że na wiosnę wino nie smakuje dobrze, podobnie jak krótko po zbiorach. Czy przekonanie to jest wynikiem obserwacji i doświadczenia, czy może ma uzasadnienie naukowe? Trudno powiedzieć. Jednak często wino młode, we wrześniu czy październiku nie jest jeszcze w najlepszej formie, zachowuje w pamięci niedawną fermentację, podobnie jak w kwietniu/maju pamięta w swoim DNA puszczanie wiosennych soków w winorośli. Może się to przejawiać w nieznacznym musowaniu wina, fragmentarycznych zapachach, lekkim rozwodnieniu, podczas gdy ta sama butelka degustowana kilka miesięcy później nie będzie miała tych niedogodności.
Wpływ gwiazd
Są tacy, którzy wierzą, że gwiazdy mają wpływ na wino. Gwiazdy wytwarzają pole magnetyczne oraz promieniowanie, które może docierać do Ziemi. Niektórzy winiarzy zwracają uwagę na fazy księżyca przy pracach w winnicy, np. przycinaniu winorośli, oraz na datę nalewania wina do butelek, najczęściej rankiem przy zachodzącym księżycu. Jednak wyznawcy czystej biodynamiki idą jeszcze dalej twierdząc, że układ gwiazd wywiera każdego dnia wpływ na różne dziedziny życia i działalności człowieka, m.in. na uprawę winorośli i produkcję wina, a w konsekwencji także na degustację.
Droga Mleczna widziana z Ziemi, wikipedia
Kalendarz biodynamiczny
Siły wpływające na rozwój roślin pochodzą ze słońca, księżyca, planet i gwiazd. Słońce to światło i ciepło. Księżyc za pośrednictwem sił przyciągania wpływa na soki roślinne i wodę, a poprzez światło działa na liście. Podobnie działają siły gwiazdozbiorów. Ponieważ działania sił mają charakter cykliczny, prace rolnicze,m.in. uprawa winorośli, przebiegają zgodnie z pozycją księżyca i gwiazd, zgodnie z kalendarzem biodynamicznym. Księżyc może pobudzać lub hamować wzrost roślin.
Słynny kalendarz Marii Thun dzieli rok na dni „owoców”(owocowania), „kwiatów”(kwitnienia), dni „korzeni”(wypuszczania korzeni) oraz „liści”. Wyznawcy tej teorii uważają, że degustacja w dniu „owocu” daje wino otwarte i bardziej owocowe. W dniu „liści” wino wydaje się bardziej warzywne i gorzkie.
Winefolley.com
Wina, zwłaszcza czerwonego, nie powinno się pić w momencie węzła. W czasie obiegu wokół ziemi księżyc przecina dwa razy płaszczyznę ekliptyki, obrotu ziemi wokół słońca, raz w fazie wschodu, raz zachodu, co wyznacza dwa punkty węzłowe. Okazuje się, że organizując degustacje poważni handlowcy i producenci biorą te zjawiska pod uwagę.
Ciekawe, czy butelki Super Tuscan Ornellaia były napełniane podczas różnych faz księżyca, tak jak to sugerują etykiety zaprojektowane przez Tomasa Saraceno?