Wina z Burgundii

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Winnicaprofesora proponuje dwa, dobre wina z Burgundii  – regionalne wino czerwone z odmiany Gamay, ocenione przez miłośników i znawców wina – Bractwo Kawalerów Testevin oraz białe z charakterystycznej dla regionu odmiany Chardonnay. Obydwa wina mają bardzo dobrą relację jakości do ceny i są dostępne w Lidlu.

AOP Bourgogne, Gamay 2015

Ocena:

3,5

Cena w Lidlu 34,99 PLN

 

Czerwone wino wytrawne z odmiany Gamay, której uprawa zajmuje niewielką część regionu winiarskiego Burgundii, jest natomiast podstawą winiarstwa w sąsiednim regionie Beajoulais.

Wino ma klarowny kolor delikatnej purpury. Przebijają się aromaty kwiatowe i czerwonych owoców. W smaku wino jest zrównoważone, lekkie i delikatne o łagodnych taninach i kwasowości, z nieznaczną nutą goryczki na finiszu, charakterystyczną dla tej odmiany winogron.

Świetne do dań z drobiu, delikatnych mięs czerwonych, np. kaczki, wędlin, a także do sałat warzywnych z mięsem, np. grillowanym kurczakiem.

Wino oznaczone jest symbolem Testevin, Bractwa Kawalerów Testevin. Członkowie bractwa propagują wino z Burgundii i oceniając jakość win różnych producentów z regionu nadają im znak organizacji.

 

Testevin,fot.wikipedia, to tradycyjne naczynie do testowania wina. Dzisiaj już się go nie używa, gdyż otwarta forma naczynia powoduje zbyt duże napowietrzenie wina i zakłóca prawidłowość oceny.

Więcej o regionie w: Regiony winiarskie Francji – Burgundia

 

Mâcon Village, Chardonnay, 2016

Ocena:

3,5

Cena w Lidlu 24,99 PLN

 

Białe wino wytrawne z Mâcon, południowego podregionu Burgundii. Wino wytwarzane z tradycyjnej, francuskiej odmiany Chardonnay charakteryzuje się zdecydowanym, owocowym smakiem, dobrą kwasowością, zapachami białych kwiatów. Dobrze pasuje do dań z drobiu i delikatnych ryb, owoców morza, do dań kuchni azjatyckiej a także do wielu serów.

Więcej o regionie w: Regiony winiarskie Francji – Burgundia

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.