Czy wiesz, że… regularne picie wina zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę?

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Duńscy naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, że picie trzech – czterech lampek wina w tygodniu zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego.

wine winr

Badanie obejmowało 70 000 ludzi w okresie pięciu lat. Badano ile i jak często dana osoba piła wino.  Wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym Diabetologia wskazują, że umiarkowane picie wina zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 32% wśród kobiet i o 27% wśród mężczyzn. Znaczenie posiada zwłaszcza wino czerwone, zawierające polifenole wspomagające utrzymywanie się odpowiedniego poziomu cukru we krwi.

Stwierdzono także, że niezależnie od ilości wpływ ma także częstotliwość picia wina. Lepiej pić wino w porcjach aniżeli od razu całość butelki. Dodatkowo potwierdzono, że umiarkowane picie wina obniża ryzyko zaburzeń krążenia, takich jak zawał serca i udar.

Eksperci ostrzegają, aby wyników badań nie traktować jako przyzwolenie na picie ilości przekraczających 14 jednostek alkoholu w tygodniu.

Wskazówka: jednostka alkoholu = 8 gramów (10ml) czystego spirytusu = mały kieliszek wina (125 ml). Wino może mieć różną moc, czyli zawartość alkoholu. Jeśli standardowa butelka  750 mililitrów (0,75) zawiera np.13,5% alkoholu, wtedy ilość jednostek obliczamy mnożąc objętość przez moc (0,75 x 13,5), co daje 10 jednostek alkoholu.

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.