Burgundia – obok Bordeaux – to najbardziej prestiżowy region winiarski na świecie, gdzie powstają znakomite Grands Crus (Wielkie Wina). Warto poznać niektóre z nich i oczywiście spróbować. Z mojej piwniczki wybrałem trzy z nich – przedstawię je w kolejnych wpisach. Zacznę od wina z Domaine Chandon de Briailles, następnie:
- Vigne de l’ Enfant Jesus;
- na końcu Romanée Saint Vivant Les Quatre Journaux.
Domaine Chandon de Briailles
Domaine Chandon de Briailles to wyjątkowa winnica w burgundzkim regionie Côte de Beaune. Położona w Savigny-Lès-Beaune, jest w całości uprawiana metodą biodynamiczną. Powstają tu doskonałe wina, głownie czerwone, zdobywające wysokie uznanie wśród ekspertów i konsumentów w wielu krajach – także w Polsce.
Rodzinna tradycja
Domaine Chandon de Briailles – położona w Savigny-Lès-Beaune, kilka kilometrów na północ od Beaune – od 1834 roku należy do tej samej rodziny, obecnie do Hrabiego i Hrabiny Aymard-Claude de Nicolay. Od roku 2001 posiadłością zarządzają ich dzieci, Claude i François.
Za sprawy handlowe i personalne odpowiada Francois, który skończył szkołą handlową i zajmował się w Paryżu dystrybucją wina. Natomiast Claude, z wykształcenia enolog, zajmuje się głownie produkcją wina.
„(ponadto…) mamy dobrą ekipę dwunastu pracowników, osób współpracujących z zaangażowaniem ze sobą, niektórzy od ponad 20 lat.”
wyjaśnia François de Nicolay.
Winnica BIO
Winnice posiadłości, położone w gminach Savigny-Lès-Beaune, Pernand-Vergelesses i Aloxe-Corton, liczą obecnie 14 hektarów. Już w 2005 roku rozpoczęto uprawę biodynamiczną, choć certyfikat uzyskano dopiero w 2011 roku.
„To pozwoliło odnaleźć oryginalność każdego terroir podczas winifikacji. Biodynamika uwydatnia to, co zawarte jest w winogronach/”
mówi François de Nicolay.
80% winnic obrabianych jest przy pomocy czerech koni. W winnicy nie używa się siarki, jedynie niewielkich ilości miedzi – średnio 1-2 kg/ha rocznie. Jako dodatek wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego. Oryginalnym składnikiem, który zamiast siarki spełnia rolę ochronną przed chorobami, jest rozpuszczone w wodzie tłuste mleko, którym spryskuje się winorośle. Jest to jednak pracochłonne, bowiem opryski trzeba robić po każdym opadzie deszczu.
Naturalna winifikacja
Wprawdzie w procesie winifikacji używa się siarki – SO2 – lecz w minimalnych ilościach, między 15-40 mg na litr. Niekiedy, w najlepszych latach, udaje się winifikacja bez udziału siarki. Zebrane dokładnie winogrona umieszcza się w otwartych zbiornikach. Stosuje się winifikację grawitacyjną lub bezwładnościowo poprzez ciśnienia gazu. W fermentacji uczestniczą tylko naturalne drożdże miejscowe.
Wina dojrzewają 14-18 miesięcy w beczkach, w starach – podziemnych piwnicach pochodzących z XIII wieku. Podczas dojrzewania rzadko odciąga się i próbuje wino z beczki, chroniąc je przed tlenem. Wina są butelkowane bez filtracji. Sekret doskonałej jakości wina kryje się – m.in. – w sposobie pionowego wyciskania winogron, które pozwala na umiarkowane wydobywanie tanin, a także zbieranie całych kiści z jagodami wysokiej jakości.
W efekcie wina są wspaniałe, głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające i aksamitne w smaku, oddające wiernie cechy każdego terroir i rocznika. Rocznie produkuje się około 50 000 butelek, z czego 60% jest eksportowane. Wina Domaine Chandon są w karcie najlepszych restauracji z gwiazdkami Michelina.
Najlepszym winem Domaine Chandon de Briailles, najwyższej w Burgundii klasy Grand Cru, jest Corton Bressandes, pochodzące z niewielkiej winnicy w gminie Aloxe-Corton.
autor.
Wino Domaine Chandon de Briailles Corton Bressandes Grand Cru 2018
Kraj i region: Francja, Burgundia – Côtes de Beaune – Aloxe Corton AOC.
Producent: Domaine Chandon de Briailles.
Rodzaj i odmiana : czerwone, wytrawne, odmiana Pinot Noir.
Ocena: 94/100.
Klasyczny burgund, w 100% Pinot Noir, pochodzi z niewielkiej winnicy 1.12 ha, z czterech parcel położonych w połowie wzgórza, o glebie kamienisto – glinianej, terroir charakterystyczny dla AOC Corton, winorośle mają średnio 35 lat
W winie dominują aromaty owoców leśnych z nutami kwiatowymi; wino jest dobrze zbudowane, eleganckie, świeże, finezyjne, dojrzałe taniny, doskonała równowaga i długi finisz; z wiekiem bukiet zapachowy i smaki rozwijają się – apogeum osiąga po około 10-12 latach.
Ten post ma jeden komentarz
Pingback: Chardonnay z Burgundii - Côte Chalonnaise | Winnica Profesora