Wielkie Wina z Burgundii – Corton Grand Cru z Domaine Chandon de Briailles

Burgundia - obok Bordeaux - to najbardziej prestiżowy region winiarski na świecie, gdzie powstają znakomite Grands Crus (Wielkie Wina). Warto poznać niektóre z nich i oczywiście spróbować.

Burgundia – obok Bordeaux – to najbardziej prestiżowy region winiarski na świecie, gdzie powstają znakomite Grands Crus (Wielkie Wina). Warto poznać niektóre z nich i oczywiście spróbować. Z mojej piwniczki wybrałem trzy z nich – przedstawię je w kolejnych wpisach. Zacznę od wina z Domaine Chandon de Briailles, następnie:

  • Vigne de l’ Enfant Jesus;
  • na końcu Romanée Saint Vivant  Les Quatre Journaux.

Domaine Chandon de Briailles

Domaine Chandon de Briailles to wyjątkowa winnica w burgundzkim regionie Côte de Beaune. Położona w Savigny-Lès-Beaune, jest w całości uprawiana metodą biodynamiczną. Powstają tu doskonałe wina, głownie czerwone, zdobywające wysokie uznanie wśród ekspertów i konsumentów w wielu krajach – także w Polsce.

Tak wygląda Domaine Chandon.
Siedziba Domaine Chandon de Briailles w Savigny Les Beaune, fot. Bien Public.

Rodzinna tradycja

Domaine Chandon de Briailles – położona w Savigny-Lès-Beaune, kilka kilometrów na północ od Beaune – od 1834 roku należy do tej samej rodziny, obecnie do Hrabiego i Hrabiny Aymard-Claude de Nicolay. Od roku 2001 posiadłością zarządzają ich dzieci, Claude i François.

Właściciele - Domaine Chandon.
Claude i Francois de Nicolay zarządzają Domaine Chandon de Briailles.

Za sprawy handlowe i personalne odpowiada Francois, który skończył szkołą handlową i zajmował się w Paryżu dystrybucją wina. Natomiast Claude, z wykształcenia enolog, zajmuje się głownie produkcją wina.

„(ponadto…) mamy dobrą ekipę dwunastu pracowników, osób współpracujących z zaangażowaniem ze sobą, niektórzy od ponad 20 lat.”

wyjaśnia François de Nicolay.

Winnica BIO

Winnice posiadłości, położone w gminach Savigny-Lès-Beaune, Pernand-Vergelesses i Aloxe-Corton, liczą obecnie 14 hektarów. Już w 2005 roku rozpoczęto uprawę biodynamiczną, choć certyfikat uzyskano dopiero w 2011 roku.

 „To pozwoliło odnaleźć oryginalność każdego terroir podczas winifikacji. Biodynamika uwydatnia to, co zawarte jest w winogronach/”

mówi François de Nicolay.
Domaine Chandon.
Winnice Domaine Chandon de Briailles.

80% winnic obrabianych jest przy pomocy czerech koni. W winnicy nie używa się siarki, jedynie niewielkich ilości miedzi – średnio 1-2 kg/ha rocznie. Jako dodatek wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego. Oryginalnym składnikiem, który zamiast siarki spełnia rolę ochronną przed chorobami, jest rozpuszczone w wodzie tłuste mleko, którym spryskuje się winorośle. Jest to jednak pracochłonne, bowiem opryski trzeba robić po każdym opadzie deszczu.

Naturalna winifikacja

Wprawdzie w procesie winifikacji używa się siarki – SO2 – lecz w minimalnych ilościach, między 15-40 mg na litr. Niekiedy, w najlepszych latach, udaje się winifikacja bez udziału siarki. Zebrane dokładnie winogrona umieszcza się w otwartych zbiornikach. Stosuje się winifikację grawitacyjną lub bezwładnościowo poprzez ciśnienia gazu. W fermentacji uczestniczą tylko naturalne drożdże miejscowe.

Domaine Chandon.
Wino Domaine Chandon de Briailles dojrzewające w cysterskich piwnicach z XIII wieku.

Wina dojrzewają 14-18 miesięcy w beczkach, w starach – podziemnych piwnicach pochodzących z XIII wieku. Podczas dojrzewania rzadko odciąga się i próbuje wino z beczki, chroniąc je przed tlenem. Wina są butelkowane bez filtracji. Sekret doskonałej jakości wina kryje się – m.in. – w sposobie pionowego wyciskania winogron, które pozwala na umiarkowane wydobywanie tanin, a także zbieranie całych kiści z jagodami wysokiej jakości.

W efekcie wina są wspaniałe, głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające i aksamitne w smaku, oddające wiernie cechy każdego terroir i rocznika. Rocznie produkuje się około 50 000 butelek, z czego 60% jest eksportowane. Wina Domaine Chandon są w karcie najlepszych restauracji z gwiazdkami Michelina.

Najlepszym winem Domaine Chandon de Briailles, najwyższej w Burgundii klasy Grand Cru, jest Corton Bressandes, pochodzące z niewielkiej winnicy w gminie Aloxe-Corton.

autor.

Wino Domaine Chandon de Briailles Corton Bressandes Grand Cru 2018

Kraj i region: Francja, Burgundia – Côtes de Beaune – Aloxe Corton AOC.

Producent: Domaine Chandon de Briailles.

Rodzaj i odmiana : czerwone, wytrawne, odmiana Pinot Noir.

Ocena: 94/100.

Klasyczny burgund, w 100% Pinot Noir, pochodzi z niewielkiej winnicy 1.12 ha, z czterech parcel położonych w połowie wzgórza, o glebie kamienisto – glinianej, terroir charakterystyczny dla AOC Corton, winorośle mają średnio 35 lat

W winie dominują aromaty owoców leśnych z nutami kwiatowymi; wino jest dobrze zbudowane, eleganckie, świeże, finezyjne, dojrzałe taniny, doskonała równowaga i długi finisz; z wiekiem bukiet zapachowy i smaki rozwijają się – apogeum osiąga po około 10-12 latach.

Oceny ekspertów na Wine Searcher: średnia 94/100, w tym Wine Spectator 93/100, La Revue du Vin de France 18,5/20.

Więcej o Domaine Chandon, regionie i winach Burgundii dowiesz się z filmiku:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY