Wino lepsze od złota – inwestycje

W 2021 roku inwestycje w najlepsze wina (Fine Wine) okazały się bardziej rentowne aniżeli akcje na wielu giełdach czy nawet złoto.

W 2021 roku inwestycje w najlepsze wina (Fine Wine) okazały się bardziej rentowne aniżeli akcje na wielu giełdach czy złoto. Index cen stu dobrych win na rynku wtórnym Live-Ex Fine Wine 100 wzrósł w ubiegłym roku o prawie 21%, podczas gdy indeks cen akcji na giełdzie londyńskiej FTSE powiększył się tylko o 9,5%, amerykański Dow Jones o 14,4%, a złoto… spadło o 3,82 %.

Obroty na rynku dobrych win wynoszą – po przeliczeniu – ponad 2,1 miliarda złotych.

autor.
Inwestycje w wino lepsze niż w złoto?
W 2021 roku ceny złota spadły o prawie 4%, podczas gdy 100 najlepszych win wzrosły o prawie 21%.

Szampan i burgundy liderami wzrostu cen – inwestycje

W 2021 roku pobite zostały rekordy cenowe na wtórnym rynku najlepszych win (Fine Wine). Indeks Liv-Ex Fine Wine 100 zawierający ceny 100 win o największych obrotach handlowych przekroczył szczyt z ubiegłej dekady, a Liv-Ex Fine Wine 1000 wzrastał nieustanie już od 18 miesięcy.

Do liderów cenowych należy zaliczyć wina z Szampanii oraz Burgundii, które osiągnęły szczytowe udziały w rynku. Niewielki spadek udziału odnotowały bordoskie Grands Crus, choć ich ceny także wzrosły.

Ceny szampana Liv-ex Champagne 50 zwiększyły się w ciągu roku o 26%  i 67% w pięciu latach. Natomiast indeks cen win burgundzkich Liv-ex Burgundy 150 wzrósł w 2021 roku ponad  24%, a w ciągu ostatnich pięcie lat ponad 87%. Skromniejsze wzrosty, w granicach 9%, odnotowały wina bordoskie.

Inwestycje w wino - wyniki.
Indeks.

Przyczyny

Analitycy Liv-ex zwracają uwagę na kilka przyczyn tych zjawisk. Niskie, prawie zerowe, stopy procentowe kierowały zakumulowane podczas zamknięcia gospodarek i konsumentów w 2020 oszczędności do alternatywnych inwestycji – między innymi – w wino. Zjawisko to nie ustało po poluzowaniu obostrzeń.

Ważnym wydarzeniem było wycofanie przez USA nałożonych ceł na import wina z UE, co zaowocowało powrotem na rynek inwestorów i importerów amerykańskich, napędzając popyt na wina z Bordeaux i Burgundii. Równocześnie rynek ulegał dywersyfikacji – wzrastał udział win z Doliny Rodanu, Kalifornii, Włoch. Po raz pierwszy pojawiły się na rynku wina z takich krajów jak Liban, Austria czy Armenia.

Pomimo niepewności co do rozwoju pandemii w przyszłości, inwestorzy, kolekcjonerzy, poszukiwacze oryginalnych win mają ciągle pozytywne oczekiwania kontynuacji wzrostów na rynku win. Choć mogą powrócić obostrzenia fiskalne i monetarne, które zakłócą rynek.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY