Wino lepsze od złota – inwestycje

W 2021 roku inwestycje w najlepsze wina (Fine Wine) okazały się bardziej rentowne aniżeli akcje na wielu giełdach czy nawet złoto.

W 2021 roku inwestycje w najlepsze wina (Fine Wine) okazały się bardziej rentowne aniżeli akcje na wielu giełdach czy złoto. Index cen stu dobrych win na rynku wtórnym Live-Ex Fine Wine 100 wzrósł w ubiegłym roku o prawie 21%, podczas gdy indeks cen akcji na giełdzie londyńskiej FTSE powiększył się tylko o 9,5%, amerykański Dow Jones o 14,4%, a złoto… spadło o 3,82 %.

Obroty na rynku dobrych win wynoszą – po przeliczeniu – ponad 2,1 miliarda złotych.

autor.
Inwestycje w wino lepsze niż w złoto?
W 2021 roku ceny złota spadły o prawie 4%, podczas gdy 100 najlepszych win wzrosły o prawie 21%.

Szampan i burgundy liderami wzrostu cen – inwestycje

W 2021 roku pobite zostały rekordy cenowe na wtórnym rynku najlepszych win (Fine Wine). Indeks Liv-Ex Fine Wine 100 zawierający ceny 100 win o największych obrotach handlowych przekroczył szczyt z ubiegłej dekady, a Liv-Ex Fine Wine 1000 wzrastał nieustanie już od 18 miesięcy.

Do liderów cenowych należy zaliczyć wina z Szampanii oraz Burgundii, które osiągnęły szczytowe udziały w rynku. Niewielki spadek udziału odnotowały bordoskie Grands Crus, choć ich ceny także wzrosły.

Ceny szampana Liv-ex Champagne 50 zwiększyły się w ciągu roku o 26%  i 67% w pięciu latach. Natomiast indeks cen win burgundzkich Liv-ex Burgundy 150 wzrósł w 2021 roku ponad  24%, a w ciągu ostatnich pięcie lat ponad 87%. Skromniejsze wzrosty, w granicach 9%, odnotowały wina bordoskie.

Inwestycje w wino - wyniki.
Indeks.

Przyczyny

Analitycy Liv-ex zwracają uwagę na kilka przyczyn tych zjawisk. Niskie, prawie zerowe, stopy procentowe kierowały zakumulowane podczas zamknięcia gospodarek i konsumentów w 2020 oszczędności do alternatywnych inwestycji – między innymi – w wino. Zjawisko to nie ustało po poluzowaniu obostrzeń.

Ważnym wydarzeniem było wycofanie przez USA nałożonych ceł na import wina z UE, co zaowocowało powrotem na rynek inwestorów i importerów amerykańskich, napędzając popyt na wina z Bordeaux i Burgundii. Równocześnie rynek ulegał dywersyfikacji – wzrastał udział win z Doliny Rodanu, Kalifornii, Włoch. Po raz pierwszy pojawiły się na rynku wina z takich krajów jak Liban, Austria czy Armenia.

Pomimo niepewności co do rozwoju pandemii w przyszłości, inwestorzy, kolekcjonerzy, poszukiwacze oryginalnych win mają ciągle pozytywne oczekiwania kontynuacji wzrostów na rynku win. Choć mogą powrócić obostrzenia fiskalne i monetarne, które zakłócą rynek.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

Wesprzyj moją pracę!

Zapisz się do newslettera!

Partnerzy bloga

Kim jest autor bloga?

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

Książka dla miłośników wina!

Winnica Profesora - książka.

Wina dla konesera...

Szukasz czegoś?