Różowe wino Pana Jana

W swojej, niewielkiej winnicy - w Brzezinach koło Łodzi - Jean Thierry Smolis wytwarza także wino różowe. Degustuję różowe wino Pana Jana.

Klasyczne wino różowe powstaje z czerwonych winogron. Jeśli wyciskany sok pozostaje tylko chwilę w kontakcie ze skórką – w której zawarte są barwniki – wówczas wino ma kolor bladego, jasnego różu i w zapachu i smaku bardziej przypomina wino białe. Natomiast kiedy skórki winogron maceruje się dłużej – podobnie jak przy produkcji wina czerwonego – wtedy wino nabiera bardziej intensywnego koloru różowego i pewnych cech wina czerwonego. Jedną z takich cech może być na przykład niewielka zawartość tanin. Jakie jest różowe wino Pana Jana?

Wyjątkiem jest różowy szampan. Aby otrzymać kolor różowy – do wina białego dodaje się nieco czerwonego z dopuszczalnych do uprawy w Szampanii Pinot Noir lub Pinot Meunier.

Odcienie wina różowego.

Różowe wino Pana Jana – wino musujące

O białym winie musującym Pana Jana pisałem niedawno na blogu (tutaj). W swojej, niewielkiej winnicy – w Brzezinach koło Łodzi – Jean Thierry Smolis wytwarza także wino różowe. Wino powstaje jako kompozycja trzech odmian:

  • białych Seyval Blanc, Chardonnay;
  • czerwonej Pinot Meunier.

Różowe wino Pana Jana – degustacja

W przeciwieństwie do większości producentów szampana – Jean Thierry Smolis miesza sok z białych i czerwonych winogron przed fermentacją. Każda z odmian dodaje do wina swoje cechy – Seyval Blanc dodaje żółte odcienie koloru oraz świeże, cytrusowe nuty owocowe, Chardonnay nadaje delikatności i słodyczy, a Pinot Meunier owocowe nuty czerwonych owoców i śliwki oraz kolor ciemnej czerwieni.

Wino: Jean Thierry Smolis Rose

Kraj I region: Polska, Brzeziny koło Łodzi.

Producent: Winnica Smolis Jan Smolis.

Rodzaj: musujące, wytrawne (zawartość cukru 12-17g/l), metoda tradycyjna.

Odmiany: Seyval Blanc (około 50%), Pinot Meunier (około 40%) i Chardonnay (około 10%).

Ocena 4,5/5.

Kolor wina oddaje barwy odmian winogron, z których powstało: pomarańczowo-łososiowy od Seyval Blanc z odcieniami śliwkowego od Pinot Meunier. Bogaty, owocowy bukiet zapachowy- śliwka. W smaku pełne, lekko kwaskowate z delikatną nutą słodyczy – jaką nadaje cukier resztkowy (12-17g/l). Trochę wyczuwalny alkohol. Bąbelki przyjemne na języku – nie za dużo, nie za mało.

Wysoka ocena  Winnicy Profesora 4,5/5.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.