Charytatywne aukcje wina – burgundzka tradycja

Podobnie jak w Bordeaux - wino stało się ważnym źródłem bogactwa mieszkańców Burgundii. Duży udział miały w tym aukcje wina.

Historia burgundzkiego winiarstwa sięga starożytności. Jednakże dopiero w średniowieczu, mnisi zakonów cystersów z Citeaux i benedyktynów z Cluny rozwijali uprawę winorośli i produkcję wina. Tworząc tym podwaliny dla rozkwitu winiarstwa we Francji i w całej Europie. Podobnie jak w Bordeaux – wino stało się ważnym źródłem bogactwa mieszkańców Burgundii. Duży udział miały w tym aukcje wina.

Aukcje wina z Burgundii – geneza

Obszar 26 000 hektarów winnic Burgundii podzielony jest na charakterystyczne regiony:

  • Chablis, wysunięty najdalej na północ, w okolicach miasta Auxerre,  słynie z win białych, powstających z odmiany Chardonnay.
  • Côte des Nuits rozciąga się w kierunku południowym, począwszy od stolicy Burgundii – Dijon, aż do miejscowości Beaune. Tutaj, na bazie winogron Pinot Noir, powstają znakomite wina czerwone, takie jak Gevrey-Chambertin, Nuits-Saint-Georges, Morey-Saint-Georges, Vosne –Rmonaée, Vougeot, Fixin i wiele innych.
  • Côte de Beaune obejmuje winnice położone na łagodnych pagórkach wokół miejscowości Beaune, szczycące się renomą wielkich i drogich win białych, takich jak na przykład Corton –Charlemengne, Montrachet, Chassagne-Montrachet, Meursault oraz świetnych win czerwonych Pommard czy Volnay.
  • Côte Chalonnaise oraz Mâconnais to podregiony położone najbardziej na południu, w kierunku miast Chalon-sur-Saône i dalej Mâcon. Pierwszy z nich znany jest z owocowych win czerwonych, zwłaszcza ze znakomitych  Mercurey, natomiast w Mâconnais powstają wysokiej jakości wina białe, takie jak Saint-Véran oraz Pouilly-Fuissé i Pouilly – Loché.
Miasteczko Nuits- Saint- Georges otoczone winnicami

Charytatywne aukcje wina w Burgundii – tradycja

W Burgundii tradycja aukcji wina na cele charytatywne sięga XVIII wieku. W 1794 roku odbyła się pierwsza licytacja wina Hospices de Beaune, przeznaczona na zasilenie funduszy szpitala oraz inne cele charytatywne. Zdecydowanie młodszą , powołaną 60 lat temu, jest aukcja win pochodzących z winnic należących do innego szpitala – Hospices  w Nuits-Saint-Georges.

Szpital Hospices de Nuits – Saint Georges

Szpital Hospices de Nuits -Saint Georges powstał w 1633 roku, jako miejsce dla chorych na trąd, później także dla rannych w wojnach żołnierzy, chorych na gruźlice i inne choroby. Obecnie dysponuje 132 łóżkami i przeznaczony jest głównie dla osób starszych.

Tutaj odbywają się aukcje wina.
Szpital – Hospices w Nuits- Saint- Georges

Szpital otrzymywał od wielu osób darowizny, m.in. w postaci winnic. Obecnie ma 12,4 hektarów winnic – prestiżowych działek w Nuits-Saint Georges, Vosne-Romanée i Gevrey-Chambertin. Obsadzonych głównie Pinot Noir i w niewielkiej ilości Chardonnay, w tym 1er Cru oraz Village.  

Charytatywne aukcje wina – aukcja wina Hospices Nuits-Saint-Georges

Aukcja wina Hospices de Nuits St Georges jest drugą,  po słynnej aukcji Hospices de Beaune, charytatywną  aukcją w Burgundii. Każdego roku w marcu na aukcję wystawione jest ponad 100 beczek wina . Większość przychodów ze sprzedaży zasila fundusz szpitala, a środki ze sprzedaży jednej beczki przeznaczone są na określony cel charytatywny. Każda beczka mieści około 300 butelek wina.

Aukcje wina - wino na aukcję.
Beczki z winem Hospices de Saint-Georges

Tegoroczna, 6-0ta aukcja wina Hospices de Nuits-Saint-Georges pobiła wszelkie rekordy, zarówno pod względem zainteresowanych, jak i wartości sprzedaży wina z rocznika 2020.

Aukcja wina jaka odbyła się 14 marca w słynnym, historycznym Château du Clos de Vougeot osiągnęła ze sprzedaży wina prawie 2 miliony euro, co jest rekordem dotychczasowych aukcji dla Hospices de Nuits.

Aukcje wina - Nuits-Saint-Georges.
Jedna z aukcji win Hospices de Nuits-Saint – Georges

Hitem aukcji było wino 1er Cru Les Saint Georges Cuvée Georges Faiveley, którego beczka osiągnęła cenę 32 000 euro. Beczkę Premier Cru Les Saint Georges na cele charytatywne kupił Eric Orsenna, francuski pisarz i polityk – za rekordową cenę 49 380 euro. Kwotę przeznaczono na badania naukowe w Instytucie Pasteura.

Przemawiając na podsumowaniu aukcji, Eric Orsenna – Ambasador Instytutu Pasteura – powiedział:

 Jestem zaszczycony, że mogłem być sponsorem 60tej Aukcji Charytatywnej Nuits-Saint-Georges, wspomagając program badań rozwijany w Instytucie Pasteura

Eric Orsenna
Aukcje wina - 60. Nuits-Saint-Georges.
Beczka wina kupiona na aukcji dla Instytutu Pasteura -pierwszy po prawej sponsor Eric Orsenna.

Z oferowanych 112 beczek najwięcej zakupiły znane, burgundzkie domy handlowe:

  • Maison Bichot – 16 beczek; 
  • Maison Delaunay- 13 beczek.

Ocenia się, że rocznik wina 2020 był nadzwyczajny. Z suchym i słonecznym okresem dojrzewania – może jest to najlepszy rocznik, jaki wyprodukowano w Hospices. Wina białe są owocowe i aromatyczne, o dobrej kwasowości i równowadze. Z kolei idealne nasłonecznienie i ciepło w okresie dojrzewania winogron – przyczyniły się do powstania skoncentrowanych, lecz lekkich win czerwonych.

Rocznik 2020 burgundzkich win oceniany jest wysoko (fot BIVB).

Więcej o regionie winiarskim i winach Burgundii dowiesz się z filmu:

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY