Queirón Reserva – dla amatorów wina długiego dojrzewania

W rodzinnej firmie Bodegas Queirón z Rioja - w miejscowości Quel - powstaje szczególne wino dojrzewające - Queirón Reserva.

W rodzinnej firmie winiarskiej Bodegas Queirón z Rioja – w miejscowości Quel – powstaje szczególne wino dojrzewające – Queirón Reserva. Wino jest kompozycją dwóch, charakterystycznych dla winnic regionu Rioja odmian – Tempranillo i Graciano. Zanim trafi do konsumenta dojrzewa przez pięć lat w dębowych beczkach i  butelce.

Queirón Reserva z winnic La Pasada i El Pozo

Reserva jest esencją wina Queirón. Winogrona pochodzą z dwóch najlepszych winnic w Quel, położonych wysoko na stromych zboczach gór Yerga:

  • La Pasada z Tempranillo;
  • El Pozo z Graciano.

Tempranillo z La Pasada

Winnica La Pasada to centrum Tempranillo. 40-letnie winorośle rosną na wysokości 760 m.n.p.m. Kamienie otoczaki na piaskowo gliniastej glebie tworzą doskonałe warunki dla rozwoju winorośli. Dodatkowo, wpływ klimatu gór Sierra de Cantabria oraz ciepłego – śródziemnomorskiego – tworzą oryginalny terroir. Strome zbocza umożliwiają swobodny przepływ powietrza zapobiegając chorobom oraz schładzając winogrona podczas letnich upałów. Dlatego wino osiąga łagodne taniny i dobrą  równowagę.

Graciano z El Pozo

Z niewielkiej winnicy El Pozo pochodzą winogrona Graciano, tradycyjnej i bardzo rzadkiej odmiany winorośli w regionie Rioja. Graciano w winie Queirón Reserva ma niewielki udział – dodając do niego świeżość, kwasowość i wzbogacając kolor wina.

Queirón Reserva jest kompozycją Tempranillo i Graciano i pochodzi z doskonałego rocznika 2011

Rok 2011 był dla winiarzy z Rioja doskonały – ciepła wiosna i lato, nieliczne burze i ulewy. Winorośle nie atakowały choroby, a winogrona – przy skromnej wydajności – osiągnęły wysoką jakość. Dobra pogoda w czasie zbiorów pozwoliła na dokładną selekcję  najlepszych winogron Tempranillo z winnicy La Pasada.

Zanim winogrona trafiły do winifikacji były przez 24 godziny schładzane w temperaturze do 4C. Po wstępnej maceracji następowała długa 18 – dniowa fermentacja w kontrolowanej temperaturze 22C i 26C. Wino dojrzewało w stałej temperaturze i wilgotności w podziemnych piwnicach przez 24 miesiące, w beczkach składających się w 70%  z drobnoziarnistego dębu francuskiego i 30% amerykańskiego o różnym stopniu wypalenia klepek. W rezultacie wino nabrało złożoności aromatycznej i smakowej. Po rozlaniu do butelek Queirón Reserva dojrzewało w nich jeszcze 3 lata.

Tutaj leżakuje Queirón Reserva.
Wino Queirón dojrzewa w podziemnej grocie.

Wino: Queirón Reserva 2011.

Kraj i region: Hiszpania, Rioja.

Producent: Bodegas Queirón.

Rodzaj i odmiany: czerwone, wytrawne, kupaż Tempranillo i Graciano.

Ocena: 4,7/5

Queirón Reserva z oceną 4,7 na 9.

Wino o bogatym, intensywnym, owocowym bukiecie zapachowym z nutami beczki. Taniny wygładzone długim dojrzewaniem w beczce. Kupaż z Graciano dodaje do wina wyczuwalną kwasowość i świeżość. Wino o dużym potencjale dojrzewania.

Wysoka ocena Winnicy Profesora 4,7/5.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.