Ojcze nasz z Bazylikaty – Włochy, Bazylikata

Amatorzy wina kojarzą Włochy. Jednak bardzo często niewielu słyszało o regionie Bazylikata. Opowiadam dlaczego warto o nim wiedzieć...

Amatorzy wina włoskiego doskonale znają Chianti z Toskanii, Barolo z Piemontu, Primitivo z Apulii czy Nero d’ Avola z Sycylii. Natomiast niewielu słyszało o regionie Bazylikata i próbowało oryginalnego wina z miejscowej odmiany Aglianico. Warto je poznać i ocenić wyjątkowe walory jakie posiada.

Region winiarski Bazylikata (z włoskiego – Basilicata)

Bazylikata (wł. Basilicata) to region winiarski na południu Włoch – mało znany amatorom wina. Obszar regionu jest górzysty z licznymi dolinami, w tym z wygasłym wulkanem Monte Vulture. Winnice zajmują około 2000 hektarów. Obsadzone są głównie miejscową, czerwoną odmianą Aglianico – zwłaszcza Aglianico del Vulture. Większość win z niewielkiej produkcji około 80 mln litrów rocznie, to wina o oznaczeniu regionalnym IGT – Indicazione Geografica Tipica.

Region Bazylikata.
Winnice w regionie Bazylikata.

Cztery wina mają oznaczenie DOC:

  • Aglianico del Vulture,
  • Grottino di Roccanova,
  • Matrna,
  • Terrve dell’ Alta Val d’ Agri.

Jest też oraz DOCG – Aglianico del Vulture Superiore. W regionie powstają też dobre wina białe z odmian Moscato i Malvasia.

Aglianico odmiana winogron z Bazylikaty

Region Bazylikata.
Winogrona Aglianico del Vulture | Italybroad

Aglianico jest uważane za szlachetną odmianę czerwoną południowych Włoch. Znana była już w średniowieczu. Winogrona Aglianico lubią ciepłą pogodę, dojrzewają późno i dają aromaty czekolady i śliwki. W celu utrzymania jakości wina, winiarze stosują zabiegi zmniejszające wydajność. Z Aglianico powstaje wino o solidnej budowie, zdecydowanych taninach i kwasowości oraz zdolnością do długiego dojrzewania. Najlepsze wino pochodzi z winnic położonych wokół wygasłego wulkanu Monte Vulture. W sąsiedniej Kampanii Aglianico komponuje się z Cabernet Sauvignon i Merlotem jako IGT – Indicazione Geografica Tipica

Aglianico del Vulture

Jedynym winem w regionie z najwyższym, jakościowym oznaczeniem DOC – Denominazione di Origine Controllata – jest Aglianico del Vulture, wytwarzane z odmiany Aglianico na wulkanicznych zboczach wygasłego wulkanu Monte Vulture.

Region Bazylikata.
Monte Vulture | Wikipedia.

Typowe Aglianico del Vulture jest aromatyczne i dobrze zbudowane. Młode ma dużo tanin i jest silnie skoncentrowane, zwłaszcza kiedy deszczowa pogoda zmusza winiarzy do wcześniejszych zbiorów. Po kilku latach dojrzewania taniny łagodnieją , a zapachy nabierają wyrazistości. Wino ma wówczas nuty mineralne, przypraw czarnych owoców i ciemnej czekolady, jest dobrze zrównoważone.

Wino: Paternoster Don Anselmo, Aglianico del Vulture DOC, 2013 (Bazylikata)

Kraj i region: Włochy, Bazylikata.

Producent: Tommasi Viticolori.

Odmiana: Aglianico del Vulture.

Ocena: 4,8/5.

Kolor ciemny, prawie czarny z rubinowym brzegiem na dysku, bogaty aromat ciemnych owoców, nuty przypraw, doskonała równowaga tanin, kwasowości i alkoholu, długi finisz, świetne wino. Bogate aromaty sprawiają, że wino pasuje do dań z jagnięciny, drobiu w sosie paprykowym.

Ocena Winnicy Profesora  – 4,8/5.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY