Amatorzy wina włoskiego doskonale znają Chianti z Toskanii, Barolo z Piemontu, Primitivo z Apulii czy Nero d’ Avola z Sycylii. Natomiast niewielu słyszało o regionie Bazylikata i próbowało oryginalnego wina z miejscowej odmiany Aglianico. Warto je poznać i ocenić wyjątkowe walory jakie posiada.
Region winiarski Bazylikata (z włoskiego – Basilicata)
Bazylikata (wł. Basilicata) to region winiarski na południu Włoch – mało znany amatorom wina. Obszar regionu jest górzysty z licznymi dolinami, w tym z wygasłym wulkanem Monte Vulture. Winnice zajmują około 2000 hektarów. Obsadzone są głównie miejscową, czerwoną odmianą Aglianico – zwłaszcza Aglianico del Vulture. Większość win z niewielkiej produkcji około 80 mln litrów rocznie, to wina o oznaczeniu regionalnym IGT – Indicazione Geografica Tipica.
Cztery wina mają oznaczenie DOC:
- Aglianico del Vulture,
- Grottino di Roccanova,
- Matrna,
- Terrve dell’ Alta Val d’ Agri.
Jest też oraz DOCG – Aglianico del Vulture Superiore. W regionie powstają też dobre wina białe z odmian Moscato i Malvasia.
Aglianico odmiana winogron z Bazylikaty
Aglianico jest uważane za szlachetną odmianę czerwoną południowych Włoch. Znana była już w średniowieczu. Winogrona Aglianico lubią ciepłą pogodę, dojrzewają późno i dają aromaty czekolady i śliwki. W celu utrzymania jakości wina, winiarze stosują zabiegi zmniejszające wydajność. Z Aglianico powstaje wino o solidnej budowie, zdecydowanych taninach i kwasowości oraz zdolnością do długiego dojrzewania. Najlepsze wino pochodzi z winnic położonych wokół wygasłego wulkanu Monte Vulture. W sąsiedniej Kampanii Aglianico komponuje się z Cabernet Sauvignon i Merlotem jako IGT – Indicazione Geografica Tipica
Aglianico del Vulture
Jedynym winem w regionie z najwyższym, jakościowym oznaczeniem DOC – Denominazione di Origine Controllata – jest Aglianico del Vulture, wytwarzane z odmiany Aglianico na wulkanicznych zboczach wygasłego wulkanu Monte Vulture.
Typowe Aglianico del Vulture jest aromatyczne i dobrze zbudowane. Młode ma dużo tanin i jest silnie skoncentrowane, zwłaszcza kiedy deszczowa pogoda zmusza winiarzy do wcześniejszych zbiorów. Po kilku latach dojrzewania taniny łagodnieją , a zapachy nabierają wyrazistości. Wino ma wówczas nuty mineralne, przypraw czarnych owoców i ciemnej czekolady, jest dobrze zrównoważone.
Wino: Paternoster Don Anselmo, Aglianico del Vulture DOC, 2013 (Bazylikata)
Kraj i region: Włochy, Bazylikata.
Producent: Tommasi Viticolori.
Odmiana: Aglianico del Vulture.
Ocena: 4,8/5.
Kolor ciemny, prawie czarny z rubinowym brzegiem na dysku, bogaty aromat ciemnych owoców, nuty przypraw, doskonała równowaga tanin, kwasowości i alkoholu, długi finisz, świetne wino. Bogate aromaty sprawiają, że wino pasuje do dań z jagnięciny, drobiu w sosie paprykowym.
Ten post ma jeden komentarz
Pingback: Jakie wino pili starożytni Rzymianie? | Winnica Profesora