Muscadet z Doliny Loary – Sèvre et Maine AOC

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Ponad 70% całej produkcji wina Muscadet pochodzi z obszaru winiarskiego Sèvre et Maine. Na obszarze 8 800 hektarów , na południowy – wschód od Nantes, przecinane dwiema rzekami Sèvre i Maine, rozciagaja się winnice, z których pochodzi wino oznaczone jako Muscadet Sèvre et Maine.

Sevre et Maine AOC

Źródło: vinhosemaisvinhos.com

Rocznie produkuje się około 420 000 hektolitrow wina, tym około 45% wina wytwarzanego metodą Sur Lie, nadającą winu budowę, owocowe aromaty i odczucie kwasowości pochodzacej z naturalnej obecności dwutlenku węgla.

Więcej o regionie Dolina Loary, metodzie Sur Lie czytaj w dziale: Regiony Winiarskie

***

Wino białe Muscadet Domaine de Beaurepaire, 2014

Kraj Pochodzenia: Francja

Region winiarski: Dolina Loary (Valée de la Loire), Muscadet  Sèvre et Maine AOC

Producent: Domaine de Beaurepaire

Rodzaj wina: białe wytrawne z odmiany Melon B, produkowane metodą Sur Lie

Ocena:

45

Oceniane wino pochodzi z rodzinnej winnicy Domaine de Beaurepaire. Wino ma charakterystyczny, owocowy bukiet zapachowy, jest dobrze zrównoważone smakowo, o delikatnej kwasowości z nieznacznie wyczuwalnymi musującymi bąbelkami.

Wino może leżakować do 5 lat nie tracąc swoich walorów. Podawać schłodzone, w temperaturze 8-9 C. Wino zdobyło uznanie ekspertów redagujących przewodnik po winach Gilbert&Gaillard, uzyskując wyróżnienie złotym medalem. Ocena Winnicy Profesora 4/6 jest także wysoka, zwłaszcza z racji doskonałej relacji jakości do ceny.

 

Prezentowane wino znalazłem w Lidlu za niezwykle atrakcyjną cenę 18 PLN za butelkę. W sklepach specjalistycznych za Muscadet od innych producentów trzeba zapłacić około 40 PLN za butelkę. Tak więc, jeśli jeszcze to wino w Lidlu spotkacie, warto zakupić dodatkowo 2-3 butelki i przechowywać w ciemnym, w miarę chłodnym miejscu.

Lidl zamawiając ogromne ilości wina bezpośrednio u producenta uzyskuje bardzo korzystne ceny, które może oferować także konsumentom. Dlatego od czasu do czasu można spotkać w sklepach Lidla bardzo dobre wina o stosunkowo niskich cenach. Niestety, nie ma pewności, że wino danego producenta jeszcze kiedyś pojawi się na półkach.

Winnica Profesora będzie wybierać i oceniać wina o korzystnej relacji jakości do ceny, jakie będą pojawiać się w sieci sklepów Lidla.

Wskazówki

Muscadet i Muscat. Wprawdzie obydwie nazwy  są bardzo podobne, to jednak wina są zupełnie różne. O ile Muscadet jest winem wytrawnym, to Muscat, wytwarzany z winogron o takiej samej nazwie, jest naturalnie słodkim winem deserowym, jak np. francuski Muscat de Rivesaltes z regionu Rousillion, lub musującym, jak np. włoskie Moscato d’Asti.

Szukając dobrego wina Muscadet z regionu Doliny Loary powinniśmy zwracać uwagę, czy na etykiecie znajdziemy informację, że niezależnie od nazwy producenta, wino posiada:

– jedno z trzech oznaczeń pochodzenia: Muscadet  Sèvre  et Maine, Muscadet Côtes de Grandieu  lub Muscadet Coteaux de la Liore 

– oraz czy na dole butelki znajduje się wygrawerowany napis Muscadet , a na górze napis Sur Lie, wskazujący na specjalną metodę produkcji wina.

 

 

 

 

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY