Muscadet z Doliny Loary – Sèvre et Maine AOC

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Ponad 70% całej produkcji wina Muscadet pochodzi z obszaru winiarskiego Sèvre et Maine. Na obszarze 8 800 hektarów , na południowy – wschód od Nantes, przecinane dwiema rzekami Sèvre i Maine, rozciagaja się winnice, z których pochodzi wino oznaczone jako Muscadet Sèvre et Maine.

Sevre et Maine AOC

Źródło: vinhosemaisvinhos.com

Rocznie produkuje się około 420 000 hektolitrow wina, tym około 45% wina wytwarzanego metodą Sur Lie, nadającą winu budowę, owocowe aromaty i odczucie kwasowości pochodzacej z naturalnej obecności dwutlenku węgla.

Więcej o regionie Dolina Loary, metodzie Sur Lie czytaj w dziale: Regiony Winiarskie

***

Wino białe Muscadet Domaine de Beaurepaire, 2014

Kraj Pochodzenia: Francja

Region winiarski: Dolina Loary (Valée de la Loire), Muscadet  Sèvre et Maine AOC

Producent: Domaine de Beaurepaire

Rodzaj wina: białe wytrawne z odmiany Melon B, produkowane metodą Sur Lie

Ocena:

45

Oceniane wino pochodzi z rodzinnej winnicy Domaine de Beaurepaire. Wino ma charakterystyczny, owocowy bukiet zapachowy, jest dobrze zrównoważone smakowo, o delikatnej kwasowości z nieznacznie wyczuwalnymi musującymi bąbelkami.

Wino może leżakować do 5 lat nie tracąc swoich walorów. Podawać schłodzone, w temperaturze 8-9 C. Wino zdobyło uznanie ekspertów redagujących przewodnik po winach Gilbert&Gaillard, uzyskując wyróżnienie złotym medalem. Ocena Winnicy Profesora 4/6 jest także wysoka, zwłaszcza z racji doskonałej relacji jakości do ceny.

 

Prezentowane wino znalazłem w Lidlu za niezwykle atrakcyjną cenę 18 PLN za butelkę. W sklepach specjalistycznych za Muscadet od innych producentów trzeba zapłacić około 40 PLN za butelkę. Tak więc, jeśli jeszcze to wino w Lidlu spotkacie, warto zakupić dodatkowo 2-3 butelki i przechowywać w ciemnym, w miarę chłodnym miejscu.

Lidl zamawiając ogromne ilości wina bezpośrednio u producenta uzyskuje bardzo korzystne ceny, które może oferować także konsumentom. Dlatego od czasu do czasu można spotkać w sklepach Lidla bardzo dobre wina o stosunkowo niskich cenach. Niestety, nie ma pewności, że wino danego producenta jeszcze kiedyś pojawi się na półkach.

Winnica Profesora będzie wybierać i oceniać wina o korzystnej relacji jakości do ceny, jakie będą pojawiać się w sieci sklepów Lidla.

Wskazówki

Muscadet i Muscat. Wprawdzie obydwie nazwy  są bardzo podobne, to jednak wina są zupełnie różne. O ile Muscadet jest winem wytrawnym, to Muscat, wytwarzany z winogron o takiej samej nazwie, jest naturalnie słodkim winem deserowym, jak np. francuski Muscat de Rivesaltes z regionu Rousillion, lub musującym, jak np. włoskie Moscato d’Asti.

Szukając dobrego wina Muscadet z regionu Doliny Loary powinniśmy zwracać uwagę, czy na etykiecie znajdziemy informację, że niezależnie od nazwy producenta, wino posiada:

– jedno z trzech oznaczeń pochodzenia: Muscadet  Sèvre  et Maine, Muscadet Côtes de Grandieu  lub Muscadet Coteaux de la Liore 

– oraz czy na dole butelki znajduje się wygrawerowany napis Muscadet , a na górze napis Sur Lie, wskazujący na specjalną metodę produkcji wina.

 

 

 

 

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY