Dolina Loary – Regiony winiarskie Francji

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Region winiarski Dolina Loary (Valée de la Lore)

Loara to nie tylko najdłuższa, ponad 1000 kilometrowa rzeka we Francji. To także ogromne obszary dorzecza, przekraczające 120 000 kilometrów kwadratowych, gdzie na łagodnie opadających w kierunku rzeki i jej dopływów terenach rozłożyły się winnice, zajmujące ponad 64 000 hektarów. Poranne opary rzeki otulają winorośle tworząc niepowtarzalny mikroklimat, kształtując smaki i aromaty jakie winiarze wydobywają z winogron.

Winnice Doliny Loary

Region winiarski Dolina Loary (Valée de la Loire) jest drugim, po Bordeaux, obszarem winnic we Francji. O ile Bordaux słynie ze znakomitych wina czerwonych, to Dolina Loary jest znana przede wszystkim z win białych, takich jak Muscadet, Pouilly Fumé czy Sancerre.

Dolina Loary - mapa

źródło: Le figaro vin

Produkcja wina białego sięga około 2 miliony, a czerwonego 1,5 miliona hektolitrów rocznie, przy czym aż 81% jest oznaczane świadectwem pochodzenia AOC – Appellatiion d’Origine Contrôlée (Kontrolowane Oznaczenie Pochodzenia).

Winnice Doliny Loary 1

Winnice Doliny Loary, źródło: vinvaldeloire.fr

W ramach Doliny Loary można wyróżnić cztery główne regiony winiarskie: Nantes, Anjou, Touraine oraz Centre. W sumie aż 52 obszary mają prawo oznaczać swoje wina świadectwem pochodzenia AOC. Najstarsze, z 1936 roku, to AOC Sancerre, Muscadet, Quincy i Vouvray, nieco późniejsze AOC Saumur i Anjou oraz AOC Saumur Puy Notre Dame z 2009 roku.

Winnice Doliny Loary 2

Winnice Doliny Loary, źródło: vinvaldeloire.fr

 

Wina czerwone

AOC Saumur-Champigny, Chinon, Bourgeuil, Anjou

Wina czerwone są wytwarzane głównie z odmiany Cabernet Franc. Są to wina o nutach owocowych, lekko kwaskowate, świeże w ustach, o sporej zawartości tanin i mniejszej alkoholu. Generalnie wina te pije się jako młode, choć niektóre mogą leżakować ponad 10 lat.

Wina białe

AOC Vouvray, Montlouis, Anjou, Saumur

Wina powstają z odmian Chenin i Sauvignon. Wina mają dobrą kwasowość, a w zapachach można wyczuć kwiat lipy. Nie są to wina, które od razu oczarowują, lecz dobrane do odpowiednich dań (ryb w sosie śmietanowym, owoce morza, pieczony drób, ser kozi) będą docenione. Najlepsze roczniki mogą leżakować 10 lat.

AOC Muscadet , Sancerre oraz Poully Fumé.

Muscadet jest produkowany na zachodzie regionu, w okolicach Nantes z odmiany Melon B. Wino cechuje świetna kwasowość i stosunkowo niewielka zawartość alkoholu. Z kolei wina Sancerre i Pouilly Fumé odróżniają się od innych tym, że są wytwarzane ze szczepu Sauvignon, który nadaje im wyraźną owocowość, dość łatwą do rozpoznania. Wino świetnie spełnia rolę aperitifu, doskonale pasuje do wędzonych ryb, pieczonego drobiu, ryb w sosie śmietanowym, ryb słodkowodnych (pstrąg), kozich serów. Niektóre, dobre wina mogą leżakować około 10 lat.

 

Warto również wspomnieć o  półsłodkich, lekkich i łatwych w konsumpcji winach różowych z Anjou. Tradycyjna odmiana Grolleau, z której powstaje AOC Rosé d’Anjou,  nadaje mu oryginalny smak i zapach.

Muscadet  AOC

Niewątpliwie najbardziej znanym w Polsce winem z Regionu Doliny Loary jest białe wino wytrawne Muscadet, wytwarzane z odmiany Melon B – Melon de Bourgogne w winnicach położonych na południe od miasta Nantes. W 1936 roku Muscadet uzyskał oznaczenie pochodzenia AOC. Winnice zajmują około 13 000 hektarów przeznaczonych wyłacznie dla produkcji wina białego, położonych głównie w południowej części departamentu Loire-Atlantique oraz w kilku gminach departamentów Vandée i Maine et Loire.

Melon de Bourgogne  |                                   Muscadet

Winnice gdzie powstaje wino Muscadet mają cztery oznaczenia pochodzenia:

Muscadet  Sèvre  et Maine AOC

Muscadet Côtes de Grandieu AOC

Muscadet Coteaux de la Liore AOC

oraz ogólnie  Muscadet  AOC

Muscadet jest winem wytrawnym o zapachach owocowych i kwiatowych. Prawie połowa wina Muscadet jest wytwarzana metodą sur lie ( na osadzie), nadającą mu pewne cechy wina musującego (delikatne bąbelki).  Wino doskonale towarzyszy owocom morza i daniom z ryb.

Sur Lie

Metoda produkcji wina Muscadet nazywana Sur Lie (na osadzie) polega na tym,że wino ma kontakt z osadem obumarłych drożdży, jaki utworzył się na dnie beczki. Metodę odkryto przypadkowo na początku XX wieku. Winiarze z okolic Nantes przechowywali dla siebie baczki z najlepszym winem aby uświetniać rodzinne uroczystości. Ponieważ wina nie czerpano przez dluższy czas, w beczce osadzały się resztki drożdży z fermentacji nadając winu szczególny charakter, świeżość w ustach i szeroki bukiet zapachowy.

Osad drożdży w beczce

Osad z drożdży w beczce, źródło: Wikipedia.

Do nazwy pochodzenia dodje się ozanczanie Sur Lie. Wino pozostaje przez jedną zimę w becze lub zbiorniku z osadami drożdży z fermentacji i jest nalewane do butelek na wiosnę lub jesienią następnegpo roku.

Muscadet może występować także jako wino młode, udostępniane do sprzedaży już w trzeci czwartek listopada, podobnie jak Beaujolais Nouveau. W napełnionym do butelki winie może pozostawać niewielka ilość dwutlenku węgla zaznaczając musujące bąbelki. Zawartość alkoholu w winie Muscadet nie powinna przekraczać 12%.

Butelka wina Muscadet ma charakterystyczny kształt, zbliżony do butelki typu burgundzkiego, oraz wygrawerowane na szkle napisy: Muscadet na dole butelki oraz Sur Lie na górze, o ile wino było produkowane właśnie tą metodą.

Na rynku w Polsce

O ile wina czerwone z regionu Doliny Loary nie są w Polsce powszechnie dostępne, o tyle wina białe, zwłaszcza Muscadet, różowe z Anjou, a nawet Pouilly Fumé możemy spotkać częściej na sklepowych półkach, zwłaszcza w sklepach specjalistycznych.

 

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Iwo CP

    Chwała temu, kto opanuje regiony oraz zasady Kontrolowanego Oznaczenia Pochodzenia we Francji… Hiszpania przy tym to pryszcz… 😉

    1. Marek

      Faktycznie,systemy klasyfikacji wina we Francji mogą przyprawić amatora wina o ból głowy. Jest ponad 470 oznaczeń pochodzenia AOC/AOP (regiony, podregiony, gminy, miejscowości) plus tysiące producentów i rodzajów win. Tylko w AOC Burdeaux jest około 7000 producentów win (chateaux) i kilka systemów klasyfikacji – Grands Crus z 1855 roku, crus bourgeois (wino mieszczańskie), crus artesans (wino rzemieślnicze) dla Regionu Medoc oraz inna klasyfikacja dla Saint Emilion. Zupełnie inaczej są klasyfikowane wina w Burgundii. Wprawdzie w innych krajach Starego Świata wina, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Niemcy klasyfikacje są mniej skomplikowane, lecz i tak konsument nie ma łatwo. Np,we Włoszech mamy : 73 oznaczenia najwyższej jakości DOCG, 323 DOC i 118 win regionalnych IGT.
      Orientowanie się w tym szumie informacyjnym jest trudne. Dlatego celem Winnicy Profesora jest m.in.prezentowanie w stosunkowo prosty sposób regionów i producentów omawianych win.
      Inna kwestia – cieszę się, że używasz określenia Kontrolowane Oznaczenie Pochodzenia.Wiele osób, także importerów wina w Polsce stosuje termin apelacja. Jest to nieuprawniona kalka z języka francuskiego. W języku polskim apelacja oznacza odwołanie się od wyroku do wyższej instancji, co oczywiście nie ma nic wspólnego z pochodzeniem wina. Podobnie, gdyby kalkować do polskiego określenie z hiszpańskiego lub włoskiego Denominacion de Origen jako denominacja, co oznacza po polsku zmianę skali pieniądza.

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY