Kolejne cru z Beaujolais

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Tym razem ocenie zostało poddane wino z Brouilly, największego regionu winiarskiego Beaujolais. Kiedy odwiedzałem Beaulolais, zatrzymałem się na kilka dni w niewielkiej miejscowości Le Perreon, skąd wyruszałem na poznawanie winnic i win królestwa odmiany Gamay. W hotelu znajdowała się piwnica z winami, gdzie można było smakować miejscowe wino , nalewane z beczki. Tam, po raz pierwszy spróbowałem wina Brouilly. Niestety, nie byłem zachwycony, być może dlatego, że serwowane wino było zbyt młode.

Ostatnio powróciłem do win z Beaujolais, a to za sprawą ciekawej oferty crus de Beaujolais jaką przygotował Lidl. Niedawno prezentowałem wino Moulin à Vent oraz Morgon. Teraz kolej na Brouilly. Zachęcam do spróbowania i porównania Brouilly z Moulin à Vent i zrozumienia jakie znaczenia dla charakteru wina ma miejsce skąd pochodzi, czyli tzw. terroir. Warto też zajrzeć do materiału na blogu: Regiony winiarskie Francji – najlepsze wina z Beaujolais.

 

Brouilly, La Croix des Celestines, 2016

Region: Beaujolais, Appellation d’Origine Protegée

Odmiana: Gamay

Rodzaj wina: czerwone, wytrawne

Cena: 24,99 Lidl

Ocena:

45

 

Wino ma wszystkie charakterystyczne cechy dla odmiany Gamay, jasny kolor rubinowy, owocowy bukiet zapachowy oraz stosunkowo łagodny smak. Równowagę smakową zakłócają w pewnym stopniu niewielka kwasowość oraz goryczka tanin. Spośród ocenianych poprzednio crus de Beaujolais, wino Bruilly osiąga notę najniższą – 3,5 za jakość plus 0,5 za korzystną cenę 24,99 PLN.

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY