Kajmad – oryginalne wino z Węgier

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

KAJMAD – oryginalne wino z Węgier

Kraj pochodzenia: Węgry

Region winiarski: Szekszárdi

Producent: Twickel

Rodzaj wina: czerwone wytrawne z odmiany Cabernet Franc

Ocena: 

45

Są trzy powody, dla których warto spróbować wino Kajmad. Po pierwsze, odmiana Cabernet Franc, z której wino powstało oraz region na południu Węgier, gdzie dojrzewały winogrona, nadają winu niepowtarzalny smak i aromat. Po drugie, wino w Lidlu oferowane jest za bardzo korzystną cenę 22 PLN/butelka. I po trzecie, wino otrzymuje wysoką ocenę Winnicy Profesora – 4/6.

Na Węgrzech uprawa odmiany Cabernet Franc stała się popularna pod koniec XX wieku, zwłaszcza w regionach na południowym zachodzie kraju, takich jak Villány oraz Szekszárd, gdzie warunki klimatyczne są sprzyjające dla rozwoju tej odmiany winogron. Węgierski Cabernet Franc jest lekki, ma mało tanin. Bukiet aromatów kształtują nuty przypraw i czerwonych owoców. Wino dojrzewa przez 12 do 18 miesięcy w beczkach z węgierskiego dębu, choć elementy beczki w winie są delikatne. Potencjał starzenia wina sięga 10 lat. Wszystkie te cechy posiada oceniane wino Kajmád. Wino z rocznika 2012 można z  degustować na bieżąco. Dodatkowo kupione butelki mogą z powodzeniem leżakować jeszcze przez 3-4 lata.

 

Cabernet- Franc 

Cabernet Franc, podobnie jak inne, klasyczne odmiany czerwone, pochodzi z Francji. Dzisiaj jest uprawiany w wielu krajach, m.in. na Węgrzech.

Cabernet Franc

Źródło: paradisereceud.com

Aromaty: czerwone owoce (truskawka, czereśnia, malina) i czarne (czarna porzeczka) o zmiennej intensywności w zależności od dojrzałości winogrona, z elementami kwiatowymi (fiołek).

Wino z Cabernet-Franc jest przyjemne w piciu, zawiera niedużo tanin i cierpkości . Dlatego często jest dodawany do Cabernet Sauvignon i Merlot, wzmacniając owocowość i łagodząc taniny wina.

Więcej o węgierskich winach czytaj w Regiony winiarskie Węgier

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Pszemo

    Potencjal starzenia siega na 100% 12 lat. Wczoraj rocznik 2012 zdegustowany. Piekny Cabernet Franc. Zacny i mocny Wegrzyn. 2 lata temu w wieku 10 lat juz bylo swietne, ale po kolejnych 2 w wieku 12 lat, to jest bajka. Szkoda, ze ostatnia butelka to byla. Gdybym znal e-mail, przeslalbym zdjecia. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY