Czy wiesz, że…najstarsze wino w beczce ma ponad 500 lat!

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Najstarsze wino w beczce spoczywa od ponad pięciu wieków w podziemiach dawnego szpitala w Strasbourgu – Hospices de Strasbourg.

Najstarsze białe wino w beczce

Alzackie białe wino wytrawne jest najstarszym na świecie winem spoczywającym w  dębowej beczce. W piwnicach Hospices de Strasbourg, w 450 litrowej beczce, wino leżakuje od 1472 roku.

Wino, mające ponad 540 lat cały czas zachowuje swoje właściwości. Dotychczas było serwowane tylko trzy razy. Po raz pierwszy w roku 1576 z okazji podpisania umowy o wzajemnej pomocy pomiędzy Strasbourgiem i Zurichem. Po raz drugi, kiedy w roku 1718 kładziono kamień węgielny pod budowę cywilnego szpitala (Hospices). Wreszcie po raz trzeci wino mógł skosztować w 1944 roku generał Leclerc, celebrując wyzwolenie miasta Strasburga.

Niestety, czas robi swoje i część wina wyparowała z beczki . Dlatego postanowiono  „przeprowadzić” wino do nowej beczki. Jej wykonanie, zgodne z tradycyjną, jajowatą formą powierzono najlepszym bednarzom we Francji – Xavier Gouraud i Jean-Marie Blanchard z firmy Radaux w departamencie Charente-Maritime.

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY