Czy wiesz, że…najstarsze wino w beczce ma ponad 500 lat!

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Najstarsze wino w beczce spoczywa od ponad pięciu wieków w podziemiach dawnego szpitala w Strasbourgu – Hospices de Strasbourg.

Najstarsze białe wino w beczce

Alzackie białe wino wytrawne jest najstarszym na świecie winem spoczywającym w  dębowej beczce. W piwnicach Hospices de Strasbourg, w 450 litrowej beczce, wino leżakuje od 1472 roku.

Wino, mające ponad 540 lat cały czas zachowuje swoje właściwości. Dotychczas było serwowane tylko trzy razy. Po raz pierwszy w roku 1576 z okazji podpisania umowy o wzajemnej pomocy pomiędzy Strasbourgiem i Zurichem. Po raz drugi, kiedy w roku 1718 kładziono kamień węgielny pod budowę cywilnego szpitala (Hospices). Wreszcie po raz trzeci wino mógł skosztować w 1944 roku generał Leclerc, celebrując wyzwolenie miasta Strasburga.

Niestety, czas robi swoje i część wina wyparowała z beczki . Dlatego postanowiono  „przeprowadzić” wino do nowej beczki. Jej wykonanie, zgodne z tradycyjną, jajowatą formą powierzono najlepszym bednarzom we Francji – Xavier Gouraud i Jean-Marie Blanchard z firmy Radaux w departamencie Charente-Maritime.

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.