Godello z Monterrei

Po czerwonym Mencía z Bierzo kolej na wino białe - Godello. Pochodzące z niewielkiego obszaru winiarskiego Monterrei.

Po czerwonym Mencía z Bierzo kolej na wino białe. Pochodzące z niewielkiego obszaru winiarskiego Monterrei, jednego z pięciu regionów Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W winnicach dominują odmiany białe – znana Albariño i rzadka, miejscowa Godello.

Monterrei królestwo białych win

Monterrei to jeden z mniejszych regionów winiarskich Galicji, położony w jej południowo-wschodniej części przy granicy z Portugalią. Powierzchnia winnic sięga 600 hektarów, na których wino wytwarza 25 producentów (Bodegas).

Region Monterrei, Wine Enthousiast.

Winnice rozciągają się w dolinie rzeki Tamega – dopływie Duoro. Podstrefy regionu Ledeira de Monterrei oraz Val de Monterrei różnią gleby – od granitowych do wapiennych, co nadaje winom charakterystyczne cechy. Klimat jest gorący i suchy w lecie i chłodny zimą. W okresie dojrzewania winogron występują duże różnice temperatur między dniem i nocą.

Tutaj powstaje wino Godello.
Winnice wokół Castillo de Monterrei, Cata de Vino.

W uprawie przeważają odmiany białe, głównie Godello (50% winnic) oraz w mniejszej ilości Doña Blanca i Albariño. Wina białe ze starych odmian mają blady, żółty kolor oraz aromaty dojrzałych owoców. W smaku są świeże i owocowe. Niewielka kwasowość równoważy alkohol o zawartości 12-12,5%. W końcówce wyczuwalna jest delikatna goryczka.

Wina czerwone powstają z odmiany Mencía (21% winnic). Odznaczają się silnym zapachem  leśnych i czerwonych owoców (truskawka, malina). W smaku zrównoważone z delikatną kwasowością.

Zgodnie z przepisami wino białe z Monterrei musi zawierać przynajmniej 60% preferowanych odmian – omawiane wino, Doña Blanca lub Treixadura oraz 40% innych dozwolonych odmian. Podobnie czerwone Monterrei musi zawierać 60% odmiany Mencía lub Merenzao

Godello z Monterrei – długo zapomniane

Bardzo długo odmiana była przez winiarzy zapomniana. Dopiero na przełomie lat 1970/80 odrodziła się w winnicach Galicji – na północnym zachodzie Hiszpanii.

Godello. winogrona.
Winogrona Godello, Wikipedia.

Winogrona Godello wcześnie dojrzewają i lubią suche miejsca. Jagody osiągają wysoki poziom cukru, równoważony mineralną kwasowością. Z Godello powstają wytrawne wina białe, głównie w Valdeorras, największym regionie gdzie są uprawiane. Ponadto znajdziemy ją w regionach sąsiednich – Monterrei, Ribera Sacra, Ribeiro oraz Bierzo. Godello nadaje winu zapachy owocowe, jabłka i gruszki, oraz owoców cytrusowych. Wino ma charakterystyczne nuty mineralne. Jest także wytwarzane jako  crianza, dojrzewające w beczkach.

Bodega Benito Santos

Benito Santos jest uznawany za pioniera winiarstwa w Galicji. Winnice położone są w regionie Rías Baixas, słynących z uprawy i wina Albariño. Winorośle mają od 60 do 80 lat, gęstość uprawy jest wyjątkowo mała – 500 krzewów na hektar.

Winnice Benito Santos.

Spośród ośmiu wytwarzanych win sześć to Albariño. W celu dywersyfikacji produkcji do posiadłości włączono winnicę w regionie Monterrei obsadzoną odmianą.

Wino Benito Santos, Godello, 2019.

Kraj i region: Hiszpania, Monterrei.

Producent: Bodega Benito Santos.

Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne, 100% Godello.

Degustacja Godello.
Godello Degustacja.
Degustacja Godello.
Godello degustacja.

Przejrzysty, kolor jasno-żółty, bogaty bukiet zapachów owocowych, w smaku łagodne, delikatna kwasowość, na początku wrażenie wina półwytrawnego, nuty mineralnej goryczki na finiszu.

Ocena konsumentów restauracji Tusieje – 4,5/5.

Godello do… chińskich warzyw

Wino doskonale dopełnia smak chińskich warzyw z patelni. Można wzbogacić danie, dodać ugotowany ryż, usmażone i przyprawione kawałki fileta z kurczaka – doprawić ciemnym sosem sojowym.

Do czego jeść Godello?
Świetne do chińskich warzyw.

Wina Benito Santos są dostępne w sklepach Vininova.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY