Godello z Monterrei

Po czerwonym Mencía z Bierzo kolej na wino białe - Godello. Pochodzące z niewielkiego obszaru winiarskiego Monterrei.

Po czerwonym Mencía z Bierzo kolej na wino białe. Pochodzące z niewielkiego obszaru winiarskiego Monterrei, jednego z pięciu regionów Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W winnicach dominują odmiany białe – znana Albariño i rzadka, miejscowa Godello.

Monterrei królestwo białych win

Monterrei to jeden z mniejszych regionów winiarskich Galicji, położony w jej południowo-wschodniej części przy granicy z Portugalią. Powierzchnia winnic sięga 600 hektarów, na których wino wytwarza 25 producentów (Bodegas).

Region Monterrei, Wine Enthousiast.

Winnice rozciągają się w dolinie rzeki Tamega – dopływie Duoro. Podstrefy regionu Ledeira de Monterrei oraz Val de Monterrei różnią gleby – od granitowych do wapiennych, co nadaje winom charakterystyczne cechy. Klimat jest gorący i suchy w lecie i chłodny zimą. W okresie dojrzewania winogron występują duże różnice temperatur między dniem i nocą.

Tutaj powstaje wino Godello.
Winnice wokół Castillo de Monterrei, Cata de Vino.

W uprawie przeważają odmiany białe, głównie Godello (50% winnic) oraz w mniejszej ilości Doña Blanca i Albariño. Wina białe ze starych odmian mają blady, żółty kolor oraz aromaty dojrzałych owoców. W smaku są świeże i owocowe. Niewielka kwasowość równoważy alkohol o zawartości 12-12,5%. W końcówce wyczuwalna jest delikatna goryczka.

Wina czerwone powstają z odmiany Mencía (21% winnic). Odznaczają się silnym zapachem  leśnych i czerwonych owoców (truskawka, malina). W smaku zrównoważone z delikatną kwasowością.

Zgodnie z przepisami wino białe z Monterrei musi zawierać przynajmniej 60% preferowanych odmian – omawiane wino, Doña Blanca lub Treixadura oraz 40% innych dozwolonych odmian. Podobnie czerwone Monterrei musi zawierać 60% odmiany Mencía lub Merenzao

Godello z Monterrei – długo zapomniane

Bardzo długo odmiana była przez winiarzy zapomniana. Dopiero na przełomie lat 1970/80 odrodziła się w winnicach Galicji – na północnym zachodzie Hiszpanii.

Godello. winogrona.
Winogrona Godello, Wikipedia.

Winogrona Godello wcześnie dojrzewają i lubią suche miejsca. Jagody osiągają wysoki poziom cukru, równoważony mineralną kwasowością. Z Godello powstają wytrawne wina białe, głównie w Valdeorras, największym regionie gdzie są uprawiane. Ponadto znajdziemy ją w regionach sąsiednich – Monterrei, Ribera Sacra, Ribeiro oraz Bierzo. Godello nadaje winu zapachy owocowe, jabłka i gruszki, oraz owoców cytrusowych. Wino ma charakterystyczne nuty mineralne. Jest także wytwarzane jako  crianza, dojrzewające w beczkach.

Bodega Benito Santos

Benito Santos jest uznawany za pioniera winiarstwa w Galicji. Winnice położone są w regionie Rías Baixas, słynących z uprawy i wina Albariño. Winorośle mają od 60 do 80 lat, gęstość uprawy jest wyjątkowo mała – 500 krzewów na hektar.

Winnice Benito Santos.

Spośród ośmiu wytwarzanych win sześć to Albariño. W celu dywersyfikacji produkcji do posiadłości włączono winnicę w regionie Monterrei obsadzoną odmianą.

Wino Benito Santos, Godello, 2019.

Kraj i region: Hiszpania, Monterrei.

Producent: Bodega Benito Santos.

Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne, 100% Godello.

Degustacja Godello.
Godello Degustacja.
Degustacja Godello.
Godello degustacja.

Przejrzysty, kolor jasno-żółty, bogaty bukiet zapachów owocowych, w smaku łagodne, delikatna kwasowość, na początku wrażenie wina półwytrawnego, nuty mineralnej goryczki na finiszu.

Ocena konsumentów restauracji Tusieje – 4,5/5.

Godello do… chińskich warzyw

Wino doskonale dopełnia smak chińskich warzyw z patelni. Można wzbogacić danie, dodać ugotowany ryż, usmażone i przyprawione kawałki fileta z kurczaka – doprawić ciemnym sosem sojowym.

Do czego jeść Godello?
Świetne do chińskich warzyw.

Wina Benito Santos są dostępne w sklepach Vininova.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY