Co wspólnego z winem mają kaczki, owce, psy, nietoperze…

Zwierzęta w winnicy wykonują wiele pożytecznych prac. Pomagając winiarzowi w prowadzeniu przyjaznej dla środowiska produkcji wina.

Zwierzęta w winnicy wykonują wiele pożytecznych prac. Pomagając winiarzowi w prowadzeniu przyjaznej dla środowiska produkcji wina. Chronią winogrona przed szkodnikami i chorobami, użyźniają glebę, ograniczają stosowanie środków chemicznych, polują na gryzonie i wiele, wiele innych…

Biegające kaczki – zwierzęta w winnicy

Niecodzienne sceny rozgrywają się każdego ranka w winnicach Vergenoegd – niedaleko Stellenbosch w Południowej Afryce. 1600 kaczek robi niesamowity wrzask, czkając na otwarcie zagrody oddzielającej je od winnicy – po czym wszystkie pędzą do winnicy na śniadanie.

Zwierzęta w winnicy - kaczki!
Kaczki wyruszają do winnicy | Vergenoegt.com

Od 1820 roku winnica Vergenoegd jest posiadłością rodzinną. W 1984 roku sprowadzono sześć kaczek Biegusa Indyjskiego, aby zjadały robaki w ogrodzie. Następnie zaczęto je hodować i „zatrudniać” do pracy w winnicy.

Winnica została wyróżniona przez obrońców środowiska za wykorzystywanie w winnicy kaczek – zamiast środków chemicznych – do tępienia szkodników. Takich jak ślimaki i różnego rodzaju robaki. Parada kaczek maszerujących do pracy w winnicy także atrakcją turystyczną.

Zwierzęta w winnicy - kaczki!
Żerujące kaczki w winnicy | twitter.com

Obecny właściciel nadal korzysta z kaczek do kontrolowania robaków w winnicy. Niestety, jest to metoda bardziej kosztowna aniżeli stosowanie pestycydów. Kaczki kosztują więcej niż środki konwencjonalne, lecz jest to działanie przyjazne dla środowiska. Środki chemiczne gromadzą się w ziemi i tam zabijają szkodliwe robaki. Natomiast kaczki żywią się nimi i przy okazji użyźniają winnicę. Danzil Matthys – opiekun kaczek – tak się do nich przywiązał, że zrezygnował z jedzenia kaczego mięsa.

Popularność, jaką zdobyły kaczki w winiarskim świecie wykorzystano w celach marketingowych. Nazwę i sylwetkę biegającej kaczki umieszczono na etykiecie win wytwarzanych w winnicy Vergenoegd.

Zwierzęta w winnicy, wino z kaczką.
Biegus indyjski w nazwie i na etykiecie wina Vergenoegd | materiały prasowe.

Biegus indyjski – kaczka z winnicy

Kaczka Biegus indyjski pochodzi z wysp Malajskich. W Indiach znana jest od 500 lat. Ma spionizowaną, smukłą i długą sylwetkę.

Zwierzęta w winnicy - kaczki!
Sylwetka Biegusa indyjskiego, rynek rolny | materiały prasowe.

Nogi są przesunięte do tyłu i szeroko rozstawione, dzięki czemu kaczki bardzo sprawnie poruszają się po ziemi, mają żywy temperament, są bardzo ruchliwe, biegają w charakterystyczny sposób. Mają duży apetyt i…  zjadają prawie wszystko.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY