Co wspólnego z winem mają kaczki, owce, psy, nietoperze…

Zwierzęta w winnicy wykonują wiele pożytecznych prac. Pomagając winiarzowi w prowadzeniu przyjaznej dla środowiska produkcji wina.

Zwierzęta w winnicy wykonują wiele pożytecznych prac. Pomagając winiarzowi w prowadzeniu przyjaznej dla środowiska produkcji wina. Chronią winogrona przed szkodnikami i chorobami, użyźniają glebę, ograniczają stosowanie środków chemicznych, polują na gryzonie i wiele, wiele innych…

Biegające kaczki – zwierzęta w winnicy

Niecodzienne sceny rozgrywają się każdego ranka w winnicach Vergenoegd – niedaleko Stellenbosch w Południowej Afryce. 1600 kaczek robi niesamowity wrzask, czkając na otwarcie zagrody oddzielającej je od winnicy – po czym wszystkie pędzą do winnicy na śniadanie.

Zwierzęta w winnicy - kaczki!
Kaczki wyruszają do winnicy | Vergenoegt.com

Od 1820 roku winnica Vergenoegd jest posiadłością rodzinną. W 1984 roku sprowadzono sześć kaczek Biegusa Indyjskiego, aby zjadały robaki w ogrodzie. Następnie zaczęto je hodować i „zatrudniać” do pracy w winnicy.

Winnica została wyróżniona przez obrońców środowiska za wykorzystywanie w winnicy kaczek – zamiast środków chemicznych – do tępienia szkodników. Takich jak ślimaki i różnego rodzaju robaki. Parada kaczek maszerujących do pracy w winnicy także atrakcją turystyczną.

Zwierzęta w winnicy - kaczki!
Żerujące kaczki w winnicy | twitter.com

Obecny właściciel nadal korzysta z kaczek do kontrolowania robaków w winnicy. Niestety, jest to metoda bardziej kosztowna aniżeli stosowanie pestycydów. Kaczki kosztują więcej niż środki konwencjonalne, lecz jest to działanie przyjazne dla środowiska. Środki chemiczne gromadzą się w ziemi i tam zabijają szkodliwe robaki. Natomiast kaczki żywią się nimi i przy okazji użyźniają winnicę. Danzil Matthys – opiekun kaczek – tak się do nich przywiązał, że zrezygnował z jedzenia kaczego mięsa.

Popularność, jaką zdobyły kaczki w winiarskim świecie wykorzystano w celach marketingowych. Nazwę i sylwetkę biegającej kaczki umieszczono na etykiecie win wytwarzanych w winnicy Vergenoegd.

Zwierzęta w winnicy, wino z kaczką.
Biegus indyjski w nazwie i na etykiecie wina Vergenoegd | materiały prasowe.

Biegus indyjski – kaczka z winnicy

Kaczka Biegus indyjski pochodzi z wysp Malajskich. W Indiach znana jest od 500 lat. Ma spionizowaną, smukłą i długą sylwetkę.

Zwierzęta w winnicy - kaczki!
Sylwetka Biegusa indyjskiego, rynek rolny | materiały prasowe.

Nogi są przesunięte do tyłu i szeroko rozstawione, dzięki czemu kaczki bardzo sprawnie poruszają się po ziemi, mają żywy temperament, są bardzo ruchliwe, biegają w charakterystyczny sposób. Mają duży apetyt i…  zjadają prawie wszystko.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY