Camino Nuevo – wino z Ribera del Duero

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Ribera del Duero jest znanym na świcie, hiszpańskim regionem winiarskim, gdzie powstają znakomite wina czerwone, młode i dojrzewające, wytwarzane z winogron odmiany Tempranillo. Jednym z regionalnych producentów jest Bodegas Pagos del Rey, należący do największego w Hiszpanii producenta wina Felix Solis. Wino Camino Nuevo (Nowa Droga) jest jedną z marek tej firmy winiarskiej.

 Bodegas Pagos del Rey

Pagos del Rey  wchodzi w skład dużej grupy, firmy rodzinnej Felix Solis, jednej z największych, hiszpańskich firm winiarskich. W skład grupy Félix Solis Avantis  wchodzą firmy Félix Solís SL w Castilla-La Mancha oraz Pagos del Rey posiadające winnice w północnych regionach winiarskich Hiszpanii – Ribera del Duero, Rioja, Rueda i Toro.

Bodegas del Rey

Winnica i winiarnia Pagos del Rey

W roku 2002 zbudowano nowoczesną winiarnię wyposażoną w pojemne zbiorniki na wino ze stali nierdzewnej stanowiące ważny element technologii produkcji wina. W Ribera del Duero winnice zajmują 70 hektarów. Ponadto firma kupuje winogrona od 450 winiarzy z regionu.

Bodegas del Rey beczki z winem

Beczki z winem w Bodegas Pagos del Rey

W regionie Ribera del Duero firma produkuje wina czerwone, młode oraz dojrzewające – crianza, reserva i gran reserva, wytwarzane głównie z odmiany Tempranillo. Do najbardziej znanych marek należą Altos de Tamarón oraz Condado de Oriza.

Więcej o regionie Ribera del Duero czytaj w dziale Regiony winiarskie.

***

Wino czerwone Camino Nuevo

Kraj pochodzenia: Hiszpania

Region winiarski: Ribera del Duero DO (Denominación de Origen)

Producent: Pagos del Rey

Rodzaj wina: czerwone wytrawne z odmiany Tempranillo, dojrzewające- reserva

Ocena:

45

Camino Nuevo (Nowa Droga) jest winem dojrzewającym, które leżakowało w dębowych beczkach przynajmniej rok, a kolejne dwa lata w butelkach. Winogrona Tempranillo, dojrzewające w stosunkowo surowych warunkach klimatycznych nadają winu wyrazisty smak, podobnie jak wszystkim  winom czerwonym z Ribera del Duero. W aromatach można wyczuć przyprawy. Wino jest stosunkowo dobrze zrównoważone, o stonowanych taninach i nieznacznych, beczkowych smakach wanilii.

Wysoką ocenę Winnicy Profesora  4/6 wino uzyskuje dzięki świetnej relacji jakości do ceny.

Butelkę Camino Nuevo można kupić w Lidlu za 24 PLN, co w przypadku wina reserva z Rebera del Duero jest ceną bardzo korzystną. W sklepach specjalistycznych wino młode z tego regionu kosztuje ponad 40 PLN, a ceny win dojrzewających zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za butelkę. Ponadto Camino Nuevo z rocznika 2013 może z powodzeniem leżakować jeszcze 2-3 lata w piwniczce, nabierając większej gładkości.

Wskazówki

Oznaczenia crianza, reserva i gran reserva hiszpańskich win dojrzewających są ściśle regulowane przepisami – Ustawą o winnicy i winie z 2003 roku (Ley de la viña y del vino). Przepisy określają ile miesięcy wino powinno dojrzewać w dębowych beczkach oraz w butelkach – crianza 2 lata w tym  rok w beczce, reserva 3 lata, w tym minimum 1 rok w beczce, gran reserva 5 lat, w tym minimum rok w beczce. Jedynie producenci stosujący się do tych zasad mają prawo umieszczać na swoich winach odpowiednie oznaczenia.

Dojrzewanie w dębowej beczce podnosi jakość wina, nadaje mu równowagę smakową, łagodne taniny, pełne aromaty. Niestety, beczki są kosztowne. Ponadto, trzeba dysponować dużą powierzchnią klimatyzowanych pomieszczeń do składowania beczek. Dodatkowo, do produkcji wina dojrzewającego wykorzystuje się najlepsze, odpowiednio wyselekcjonowane winogrona. Wszystko to podnosi koszty produkcji, które trzeba ponosić na bieżąco, podczas gdy na przychody ze sprzedaży czeka się niekiedy wiele lat. Sprawia to, że ceny win dojrzewających są wysokie. Na szczęście, konsument otrzymuje w zamian rekompensatę w wysokiej jakości wina.

Uwaga: także na etykietach win z innych krajów, np. z Chile , Argentyny, Włoch, Francji możemy spotkać napisy : reserva, riserva, reserva special, reserve familial, itp. Nie ma to jednak nic wspólnego z oznaczeniami win hiszpańskich i najczęściej jest zabiegiem marketingowym, mającym na celu przekonanie konsumenta, że oferuje się mu specjalne wino.

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY