Bordoski kupaż

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Amatorzy francuskiego wina wiedzą, że Bordeaux słynie z doskonałych win czerwonych, które powstają jako kompozycja, kupaż kilku odmian, głównie Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc oraz marginalne Petit Verdot, Malbec i Carménère. Wina z lewego brzegu rzeki Garonny, która dzieli region winiarski Bordeaux, z Médoc i Graves cechuje dominanta Cabernet Sauvignon, natomiast w tych z brzegu prawego, Saint Emilion, Pomerol, Fronsac znajdziemy więcej Merlota.

Z wydatną pomocą bordoskich winiarzy słynny kupaż stał się podstawą win najwyższej jakości w innych krajach i regionach. W 1978 roku powstało wspólne przedsięwzięcie pomiędzy Baronem Filipem de Rothschild, właścicielem słynnego Château Mouton Rothschild i winiarnią Roberta Mondavi z Napa Valley w Kalifornii. Założono nowa winnicę w Oakville, a uprawy i produkcji wina doglądał winiarz z Mouton. Tak narodziła się ikona  Kalifornii – wino Opus One.

Pan Baron udał się również do Chile i tam, wspólnie z firmą winiarską Concha y Toro rozpoczął wytwarzanie kolejnego wina doskonałej jakości – Almaviva (nieco zmodyfikowany kupaż , obok Cabernet Sauvignon jest Carménère i marginalnie Petit Verdot). Bordoski kupaż zawędrował także do Toskanii, do win nazywanych super toskanami, których początek znajdujemy w słynnym winie z regionu Bolgheri – Sasiccaia.

Bordoski kupaż z Bułgarii

Próby komponowania wina z klasycznych odmian bordoskich podejmują także winiarze z Bułgarii. Przeglądając ostatnio ofertę win w Lidlu moją uwagę zwróciło wino z Bułgarii i to nie dlatego, że wina z tego kraju należą do moich ulubionych. Mój wzrok przyciągnął napis na etykiecie pod postacią cyklisty – Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc& Marlot. Przecież to jest bordoski kupaż. Kupiłem butelkę – koniecznie trzeba sprawdzić, pomyślałem, jak z bordoską kompozycją poradzili sobie bułgarscy winiarze.

Wino: Tri Cycle, 2016

Kraj: Bułgaria

Producent: Minkov Brothers

Rodzaj: czerwone, wytrawne

Odmiany: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot

OcenaBez tytułu

Butelka z winem Tri Cycle

fot. winnicaprofesora

Wino rozczarowuje

Wino młode o kolorze ciemnej czerwieni, wyraźnym owocowym zapachu, w smaku dość cierpkie i kwaskowate, dalekie od równowagi, tylko dla amatorów mocnych tanin.

Pomimo dobrej ceny – 24,99  PLN , ocena winnicyprofesora jest niska – tylko 3,5/6. Chyba jednak winiarze bułgarscy nie poradzili sobie z uzyskaniem  wina dobrej jakości z bordoskiego kupażu.

Niestety, pomimo poszukiwań nie dotarłem do informacji o proporcjach, w jakich odmiany zostały połączone, o winnicy skąd pochodzą winogrona,  wydajności z hektara, sposobie winifikacji i dojrzewania, czyli o tych elementach, które w dużym stopniu decydują o charakterze i jakości wina.

Do wina raczej już nie powrócę.

Może po wielu latach i wysiłkach bułgarski producent osiągnie poziom porównywalny do jakościowych win z Bordeaux, tak jak stało się to ze słynnym super toskanem Sassicaia, które przez lata było jedynie winem miejscowym, konsumowanym głównie przez właścicieli winnicy i ich gości, a międzynarodowe uznanie zdobyło po znacznej poprawie jakości.

O tym jak i z jakich winogron powstaje wino, porady praktyczne oraz fascynująca historię wina znajdziecie w książce Przewodnik po świeci wina, pięknie ilustrowanej książce o winie dla początkujących i bardziej zaawansowanych miłośników wina. Możecie ją nabyć w partnerskim sklepie Lifetasty.eu.

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.