Bordoski kupaż

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Amatorzy francuskiego wina wiedzą, że Bordeaux słynie z doskonałych win czerwonych, które powstają jako kompozycja, kupaż kilku odmian, głównie Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc oraz marginalne Petit Verdot, Malbec i Carménère. Wina z lewego brzegu rzeki Garonny, która dzieli region winiarski Bordeaux, z Médoc i Graves cechuje dominanta Cabernet Sauvignon, natomiast w tych z brzegu prawego, Saint Emilion, Pomerol, Fronsac znajdziemy więcej Merlota.

Z wydatną pomocą bordoskich winiarzy słynny kupaż stał się podstawą win najwyższej jakości w innych krajach i regionach. W 1978 roku powstało wspólne przedsięwzięcie pomiędzy Baronem Filipem de Rothschild, właścicielem słynnego Château Mouton Rothschild i winiarnią Roberta Mondavi z Napa Valley w Kalifornii. Założono nowa winnicę w Oakville, a uprawy i produkcji wina doglądał winiarz z Mouton. Tak narodziła się ikona  Kalifornii – wino Opus One.

Pan Baron udał się również do Chile i tam, wspólnie z firmą winiarską Concha y Toro rozpoczął wytwarzanie kolejnego wina doskonałej jakości – Almaviva (nieco zmodyfikowany kupaż , obok Cabernet Sauvignon jest Carménère i marginalnie Petit Verdot). Bordoski kupaż zawędrował także do Toskanii, do win nazywanych super toskanami, których początek znajdujemy w słynnym winie z regionu Bolgheri – Sasiccaia.

Bordoski kupaż z Bułgarii

Próby komponowania wina z klasycznych odmian bordoskich podejmują także winiarze z Bułgarii. Przeglądając ostatnio ofertę win w Lidlu moją uwagę zwróciło wino z Bułgarii i to nie dlatego, że wina z tego kraju należą do moich ulubionych. Mój wzrok przyciągnął napis na etykiecie pod postacią cyklisty – Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc& Marlot. Przecież to jest bordoski kupaż. Kupiłem butelkę – koniecznie trzeba sprawdzić, pomyślałem, jak z bordoską kompozycją poradzili sobie bułgarscy winiarze.

Wino: Tri Cycle, 2016

Kraj: Bułgaria

Producent: Minkov Brothers

Rodzaj: czerwone, wytrawne

Odmiany: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot

OcenaBez tytułu

Butelka z winem Tri Cycle

fot. winnicaprofesora

Wino rozczarowuje

Wino młode o kolorze ciemnej czerwieni, wyraźnym owocowym zapachu, w smaku dość cierpkie i kwaskowate, dalekie od równowagi, tylko dla amatorów mocnych tanin.

Pomimo dobrej ceny – 24,99  PLN , ocena winnicyprofesora jest niska – tylko 3,5/6. Chyba jednak winiarze bułgarscy nie poradzili sobie z uzyskaniem  wina dobrej jakości z bordoskiego kupażu.

Niestety, pomimo poszukiwań nie dotarłem do informacji o proporcjach, w jakich odmiany zostały połączone, o winnicy skąd pochodzą winogrona,  wydajności z hektara, sposobie winifikacji i dojrzewania, czyli o tych elementach, które w dużym stopniu decydują o charakterze i jakości wina.

Do wina raczej już nie powrócę.

Może po wielu latach i wysiłkach bułgarski producent osiągnie poziom porównywalny do jakościowych win z Bordeaux, tak jak stało się to ze słynnym super toskanem Sassicaia, które przez lata było jedynie winem miejscowym, konsumowanym głównie przez właścicieli winnicy i ich gości, a międzynarodowe uznanie zdobyło po znacznej poprawie jakości.

O tym jak i z jakich winogron powstaje wino, porady praktyczne oraz fascynująca historię wina znajdziecie w książce Przewodnik po świeci wina, pięknie ilustrowanej książce o winie dla początkujących i bardziej zaawansowanych miłośników wina. Możecie ją nabyć w partnerskim sklepie Lifetasty.eu.

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.