Amatorzy francuskiego wina wiedzą, że Bordeaux słynie z doskonałych win czerwonych, które powstają jako kompozycja, kupaż kilku odmian, głównie Cabernet Sauvignon, Merlot i Cabernet Franc oraz marginalne Petit Verdot, Malbec i Carménère. Wina z lewego brzegu rzeki Garonny, która dzieli region winiarski Bordeaux, z Médoc i Graves cechuje dominanta Cabernet Sauvignon, natomiast w tych z brzegu prawego, Saint Emilion, Pomerol, Fronsac znajdziemy więcej Merlota.
Z wydatną pomocą bordoskich winiarzy słynny kupaż stał się podstawą win najwyższej jakości w innych krajach i regionach. W 1978 roku powstało wspólne przedsięwzięcie pomiędzy Baronem Filipem de Rothschild, właścicielem słynnego Château Mouton Rothschild i winiarnią Roberta Mondavi z Napa Valley w Kalifornii. Założono nowa winnicę w Oakville, a uprawy i produkcji wina doglądał winiarz z Mouton. Tak narodziła się ikona Kalifornii – wino Opus One.
Pan Baron udał się również do Chile i tam, wspólnie z firmą winiarską Concha y Toro rozpoczął wytwarzanie kolejnego wina doskonałej jakości – Almaviva (nieco zmodyfikowany kupaż , obok Cabernet Sauvignon jest Carménère i marginalnie Petit Verdot). Bordoski kupaż zawędrował także do Toskanii, do win nazywanych super toskanami, których początek znajdujemy w słynnym winie z regionu Bolgheri – Sasiccaia.
Bordoski kupaż z Bułgarii
Próby komponowania wina z klasycznych odmian bordoskich podejmują także winiarze z Bułgarii. Przeglądając ostatnio ofertę win w Lidlu moją uwagę zwróciło wino z Bułgarii i to nie dlatego, że wina z tego kraju należą do moich ulubionych. Mój wzrok przyciągnął napis na etykiecie pod postacią cyklisty – Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc& Marlot. Przecież to jest bordoski kupaż. Kupiłem butelkę – koniecznie trzeba sprawdzić, pomyślałem, jak z bordoską kompozycją poradzili sobie bułgarscy winiarze.
Wino: Tri Cycle, 2016
Kraj: Bułgaria
Producent: Minkov Brothers
Rodzaj: czerwone, wytrawne
Odmiany: Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot
Ocena
fot. winnicaprofesora
Wino rozczarowuje
Wino młode o kolorze ciemnej czerwieni, wyraźnym owocowym zapachu, w smaku dość cierpkie i kwaskowate, dalekie od równowagi, tylko dla amatorów mocnych tanin.
Pomimo dobrej ceny – 24,99 PLN , ocena winnicyprofesora jest niska – tylko 3,5/6. Chyba jednak winiarze bułgarscy nie poradzili sobie z uzyskaniem wina dobrej jakości z bordoskiego kupażu.
Niestety, pomimo poszukiwań nie dotarłem do informacji o proporcjach, w jakich odmiany zostały połączone, o winnicy skąd pochodzą winogrona, wydajności z hektara, sposobie winifikacji i dojrzewania, czyli o tych elementach, które w dużym stopniu decydują o charakterze i jakości wina.
Do wina raczej już nie powrócę.
Może po wielu latach i wysiłkach bułgarski producent osiągnie poziom porównywalny do jakościowych win z Bordeaux, tak jak stało się to ze słynnym super toskanem Sassicaia, które przez lata było jedynie winem miejscowym, konsumowanym głównie przez właścicieli winnicy i ich gości, a międzynarodowe uznanie zdobyło po znacznej poprawie jakości.
O tym jak i z jakich winogron powstaje wino, porady praktyczne oraz fascynująca historię wina znajdziecie w książce Przewodnik po świeci wina, pięknie ilustrowanej książce o winie dla początkujących i bardziej zaawansowanych miłośników wina. Możecie ją nabyć w partnerskim sklepie Lifetasty.eu.