Najlepszy Malbec na świecie pochodzi z Argentyny

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Dwa słowa są symbolem argentyńskiego winiarstwa – Mendoza i Malbec. Mendoza to największy obszar winiarski, z którego pochodzi większość krajowej produkcji wina. Natomiast Malbec, to dominująca odmiana czerwonych winogron, z której argentyńscy winiarze wyczarowują wyśmienite wina. Połowę eksportu argentyńskiego wina stanowi Malbec.

Regiony winiarskie Argentyny mapa

Regiony winiarskie Argentyny, wikipedia

Niedawno zakończyły się prestiżowe targi wina Vinexpo w Bordeaux , w których uczestniczyło 1800 producentów  z całego świata.

W konkursie Les Citedelles du Vin, który towarzyszy targom, najlepszym winem na świecie z odmiany Malbec zostało Trapiche Terroir Series Malbec 2015 – Finca Coletto. Bodega Trapiche wchodzi w skład Grupo Peñaflor, największej firmy winiarskiej w Argentynie i dziewiątej wśród największych na świecie.

Wino Trapiche 1

Według oceny ekspertów wino ma aromaty dojrzałych owoców z dominantą czarnej porzeczki i nutami białego pieprzu i lukrecji, w smaku świeże, taniny delikatne i pyszne, dobra kwasowość dająca odczucie owocowości i soczystości z delikatna nutą mineralną.

Za sukcesem stoi Daniel Pi, enolog grupy Peñaflor, właściciel bodegi Trapiche. Wino pochodzi z winnicy Coletto położonej w regionie Mendoza, ze starych 60-letnich winorośli.

Wino Trapiche Malbec winnica

Winnica Coletto w EL Peral,Tupugato, skąd pochodzi wyróżnione wino, fot Grupo Pañaflor

Nie wiem, czy nagrodzone wino jest dostępne w Polsce. Na pewno można spróbować wina Malbec z bodegi Trapiche z innych winnic i roczników, dostępnych m.in. w sieci Tesco po umiarkowanej cenie 27 PLN butelka.

Wino Trapiche Malbec butelka 2

Degustowane wino Trapiche Malbec  jest młode, z 2018 roku.

Kolor ma charakterystyczny, niezbyt głębokiej czerwieni z wyraźną, różową otoczką na dysku. Aromat zdecydowany ,owocowy, zwłaszcza czarnej porzeczki. W smaku jeszcze nie do końca zrównoważone, zbyt młode, na początku atakuje kubki smakowe, lecz potem łagodnieje.

Wino smakowałem do zapiekanego w panierce sera Camembert  z dodatkiem słodkiej konfitury z żurawiny – dobrana para!

Camembert i wino 2

Więcej o odmianach winogron i winach znajdziesz w książce Przewodnik po świecie wina. Książkę  możesz nabyć w partnerskim sklepie online Lifetasty.eu, do końca tego weekendu 19.05 z rabatem 10% – wystarczy wpisać kod WAKACJE2019 >>PRZEJDŹ DO SKLEPU<<

Przewodnik po świecie wina Książka o winie
Przewodnik po świecie wina

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.