Najlepszy Malbec na świecie pochodzi z Argentyny

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Dwa słowa są symbolem argentyńskiego winiarstwa – Mendoza i Malbec. Mendoza to największy obszar winiarski, z którego pochodzi większość krajowej produkcji wina. Natomiast Malbec, to dominująca odmiana czerwonych winogron, z której argentyńscy winiarze wyczarowują wyśmienite wina. Połowę eksportu argentyńskiego wina stanowi Malbec.

Regiony winiarskie Argentyny mapa

Regiony winiarskie Argentyny, wikipedia

Niedawno zakończyły się prestiżowe targi wina Vinexpo w Bordeaux , w których uczestniczyło 1800 producentów  z całego świata.

W konkursie Les Citedelles du Vin, który towarzyszy targom, najlepszym winem na świecie z odmiany Malbec zostało Trapiche Terroir Series Malbec 2015 – Finca Coletto. Bodega Trapiche wchodzi w skład Grupo Peñaflor, największej firmy winiarskiej w Argentynie i dziewiątej wśród największych na świecie.

Wino Trapiche 1

Według oceny ekspertów wino ma aromaty dojrzałych owoców z dominantą czarnej porzeczki i nutami białego pieprzu i lukrecji, w smaku świeże, taniny delikatne i pyszne, dobra kwasowość dająca odczucie owocowości i soczystości z delikatna nutą mineralną.

Za sukcesem stoi Daniel Pi, enolog grupy Peñaflor, właściciel bodegi Trapiche. Wino pochodzi z winnicy Coletto położonej w regionie Mendoza, ze starych 60-letnich winorośli.

Wino Trapiche Malbec winnica

Winnica Coletto w EL Peral,Tupugato, skąd pochodzi wyróżnione wino, fot Grupo Pañaflor

Nie wiem, czy nagrodzone wino jest dostępne w Polsce. Na pewno można spróbować wina Malbec z bodegi Trapiche z innych winnic i roczników, dostępnych m.in. w sieci Tesco po umiarkowanej cenie 27 PLN butelka.

Wino Trapiche Malbec butelka 2

Degustowane wino Trapiche Malbec  jest młode, z 2018 roku.

Kolor ma charakterystyczny, niezbyt głębokiej czerwieni z wyraźną, różową otoczką na dysku. Aromat zdecydowany ,owocowy, zwłaszcza czarnej porzeczki. W smaku jeszcze nie do końca zrównoważone, zbyt młode, na początku atakuje kubki smakowe, lecz potem łagodnieje.

Wino smakowałem do zapiekanego w panierce sera Camembert  z dodatkiem słodkiej konfitury z żurawiny – dobrana para!

Camembert i wino 2

Więcej o odmianach winogron i winach znajdziesz w książce Przewodnik po świecie wina. Książkę  możesz nabyć w partnerskim sklepie online Lifetasty.eu, do końca tego weekendu 19.05 z rabatem 10% – wystarczy wpisać kod WAKACJE2019 >>PRZEJDŹ DO SKLEPU<<

Przewodnik po świecie wina Książka o winie
Przewodnik po świecie wina

ksiażka o winie, znawca wina, przewodnik po świecie wina
Książka o winie
Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY