Fascynująca historia wina

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Podobno wino znano już 6000 lat temu w Gruzji. Właściwie  w wykopaliskach odkryto obecność kwasu winowego, głównego składnika winogron, co może wskazywać bardziej na obecność dzikich winorośli aniżeli wina. Dopiero znacznie później pojawia się vitis vinifera, winorośl która jest podstawą wina, jakie dzisiaj znamy.

Na pewno winem raczyli się starożytni Grecy i Rzymianie. W średniowieczu winnice zakładają zakonnicy, a kolebką winiarstwa jest Francja, zwłaszcza Burgundia, gdzie w klasztorach cystersów w Citeaux i benedyktynów w Cluny powstają dobre, jak na tamte czasy, wina. Stolicą wina był Paryż, który w XV wieku liczył pond 200 000 mieszkańców, a wino było podstawowym napojem. Konsumpcja wina per capita była ogromna, sięgająca setek litrów rocznie. W kolejnych wiekach winiarstwo europejskie rozwija się bardzo szybko. Niestety, złoty okres wina kończy zaraza.

Dalszy ciąg historii wina nastąpi …..

Zapraszam do oglądania wykładu Historia wina-część I  , jaki wygłosiłem dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Nagranie składa się z dwóch części – część druga wkrótce.

 

Warto również zajrzeć do książki Przewodnik po świecie wina, gdzie historii wina poświęcono sporo miejsca. Książkę możesz zakupić TUTAJ.

Książka wino w pałacach książąt i papieży

Więcej o odkryciach wina sprzed tysięcy lat na blogu:

Wino sprzed 2000 lat odkryto w chińskim grobowcu

Scientists Find 5,000-Year-Old Wine

 

 

Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Maison Foucher Les Vieilles Vignes Pouilly-Fume

Doskonałe do dań z białych ryb, drobiu, miękkich serów.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Pisano Tannat RPF

Świetne, oryginalne wino oddające cechy urugwajskiego terroir.

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY

Dziękuję za odwiedziny! Piszę o treściach, które są przeznaczone co do zasady tylko dla osób pełnoletnich.

Moje wpisy czasami mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku, ale nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356). Używam plików cookies w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu: czas trwania wizyty, źródło klikane linki, etc., za pomocą usługi Google Analytics lub Microsoft Clarity. Te dane są anonimowe, nie pozwalają na identyfikację użytkownika i wykorzystuję je wyłącznie w sposób ilościowy.