Podobno wino znano już 6000 lat temu w Gruzji. Właściwie w wykopaliskach odkryto obecność kwasu winowego, głównego składnika winogron, co może wskazywać bardziej na obecność dzikich winorośli aniżeli wina. Dopiero znacznie później pojawia się vitis vinifera, winorośl która jest podstawą wina, jakie dzisiaj znamy.
Na pewno winem raczyli się starożytni Grecy i Rzymianie. W średniowieczu winnice zakładają zakonnicy, a kolebką winiarstwa jest Francja, zwłaszcza Burgundia, gdzie w klasztorach cystersów w Citeaux i benedyktynów w Cluny powstają dobre, jak na tamte czasy, wina. Stolicą wina był Paryż, który w XV wieku liczył pond 200 000 mieszkańców, a wino było podstawowym napojem. Konsumpcja wina per capita była ogromna, sięgająca setek litrów rocznie. W kolejnych wiekach winiarstwo europejskie rozwija się bardzo szybko. Niestety, złoty okres wina kończy zaraza.
Dalszy ciąg historii wina nastąpi …..
Zapraszam do oglądania wykładu Historia wina-część I , jaki wygłosiłem dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Nagranie składa się z dwóch części – część druga wkrótce.
Warto również zajrzeć do książki Przewodnik po świecie wina, gdzie historii wina poświęcono sporo miejsca. Książkę możesz zakupić TUTAJ.
Więcej o odkryciach wina sprzed tysięcy lat na blogu:
Wino sprzed 2000 lat odkryto w chińskim grobowcu
Scientists Find 5,000-Year-Old Wine