Pinot Noir z Navarry

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Zawsze jestem ciekaw wina z tej samej odmiany, lecz pochodzącego z innego kraju i regionu winiarskiego. Pinot Noir przywołuje momentalnie Burgundię i jej znakomite wina czerwone powstające z tej odmiany. Także w Nowej Zelandii, w regionie Central Otago, Pinot Noir znalazł sprzyjające warunki do rozwoju.

Ostatnio zwróciło moją uwagę wino Pinot Noir z hiszpańskiej Navarry. Nieczęsto na takie wino można trafić, bowiem uprawa tej odmiany jest w Hiszpanii wyjątkiem. Tym bardziej ucieszyła mnie butelka z Bodegas Castillo Monjardin ,  ze starej 30- letniej winnicy El Cerezo (Wiśniowe drzewo), położonej u podnóża Pirenejów, na wysokości 650 m.n.p.m.

castillo monjardin winnice

Castillo Monjardin i otoczony winnicami

Wino: Castillo Monjardin 2016

Kraj: Hiszpania

Region: DO Navarra

Odmiana: 100% Pinot Noir

Rodzaj: czerwone, wytrawne

Ocena3,5

castillo monjardin butelka

castillio monjardin etykieta

Wino ma delikatny, rubinowy kolor, elegancką, intensywną paletę aromatyczną z nutami przypraw, zdecydowaną budowę, jest dobrze zrównoważone, ma delikatne taniny, w smaku czerwone owoce, dojrzewając 9 miesięcy w dębowych beczkach dostarcza nuty waniliowe. Solidną budowę wspiera 13,5% zawartość alkoholu.

Wino oceniam na 4,5/6 , czyli lepiej aniżeli Pinot Noir z Nowej Zelandii. Jednak moje preferencje pozostają niezmiennie przy burgundach.

Do dań lekkich, sałat, wędzonych ryb, serów

O winie Pinot Noir z Central Otago:Wino z Nowej Zelandii

O regionie winiarskim Navarry: Wino z Navarry

Więcej o Pinot Noir i innych odmianach znajdziesz w książce Przewodnik po świecie wina  – możesz go zamówić tutaj 

Książka Pinot Noir 1

 

Picture of Marek Rekowski

Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY