Amancaya – wino zakochanej Indianki

Recenzja wina Amancaya - którego nazwa nawiązuje do legendy o zakochanej Indiance. Harmonijna równowaga argentyńskiej i francuskiej tradycji.
Amancaya - wino zakochanej Indianki

Wspólne przedsięwzięcie między Domaines Barons de Rotschild (Lafite) i rodziną Catena – powstało w 1999 roku. Celem było stworzenie wina łączącego dwie kultury winiarskie – Francji i Argentyny. Kultury Malbeca i Cabernet Sauvignon. Mowa o szczególnym winie – Amancaya.

Wino Amancaya

Wspólną firmę winiarską Bodegas CARO zlokalizowano w argentyńskim regionie Mendoza. Pierwsze wino powstało w 2000 roku, a trzy lata później kolejne wino – Amancaya. Oparte na harmonijnej równowadze najlepszej, argentyńskiej i francuskiej tradycji winiarskiej i charakterystycznych odmianach – Malbec i Cabernet Sauvignon.

Amancaya - winnice.
Winnice Bodegas CARO w regionie Mendoza.

Wino:  Amancaya 2009.

Kraj, region: Argentyna, region Mendoza.

Producent: Domaines Barons de Rotschild (Lafite) i Nocolas Catena.

Rodzaj : czerwone, wytrawne, kupaż Malbec, Cabernet Sauvignon.

Ocena wina Amancaya.
OCENA

Kolor ciemnej czekolady, aromat głęboki czerwonych owoców z nutami przypraw, wino krzepkie (14,5%), budowa solidna, doskonale zrównoważona, eleganckie, łagodne taniny osiągnięte przez 11 lat dojrzewania. Niezwykle udany kupaż bordoskiego Cabernet Sauvignon i argentyńskiego Malbeca. Wspaniałe wino zasługujące na najwyższą ocenę – 4,8/5

Nazwa wina nawiązuje do przepięknego kwiatu rosnącego w Andach, owianego romantyczną legendą o zakochanej Indiance Amancaya. Kwiat Amancaya wraz z następującym napisem zdobi etykietę wina:

The native indian women of Mendoza used Amancaya flower of the Andes to decorate their hair in the Spring.

Legenda o zakochanej Indiance, cudownym kwiecie i andyjskim kondorze

Legenda opowiada o czasach, kiedy dzisiejsze tereny argentyńskiej Patagonii zamieszkiwali Indianie Tehuelche.

Piękna dziewczyna o imieniu Amancaya zakochała się z wzajemnością w Quintalu, synu indiańskiego wodza. Płomienną miłość przerwała ciężka choroba Quintala wywołana epidemią jaka nawiedziła dolinę.

Wzruszony jej poświęceniem powiedział, że wskaże drogę i miejsce gdzie znajdzie kwiat. Pod warunkiem, że po  uzdrowieniu ukochanego, ona wróci w góry i ofiaruje kondorowi siebie i swoje serce. Indianka zgodziła się bez wahania. Odnalazła magiczny kwiat, który uzdrowił Quintala. Dziewczyna spełniała obietnicę i powróciła w góry do kondora, który wyrwał jej serce i trzymając w pazurach pofrunął, krążąc ponad regionem Patagonii. Krople krwi z jej serca spadały na żółte kwiaty rosnące na zboczach, barwiąc je w czerwone plamki.

Tak narodziły się przepiękne kwiaty, świadectwo poświęcenia dla miłości i uczciwości

Wino jest dostępne w specjalistycznym sklepie – VININOVA. Jeśli chcesz przejść bezpośrednio to sklepu, kliknij – idź do sklepu.

prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY