Najlepsze winnice 2021 roku

Co roku The World’s Best Vineyards ogłasza listę najlepszych winnic na świecie - TOP 50.

Co roku The World’s Best Vineyards ogłasza listę najlepszych winnic na świecie – TOP 50. Winnice, gdzie goście mogą degustować doskonałe wina, wzbogacić swoją wiedzę o uprawie winorośli i procesie winifikacji. Mogą także smakować wyborne dania w restauracjach i podziwiać pejzaże, zaliczane do światowego dziedzictwa UNESCO. Jakie są najlepsze winnice 2021?

Najlepsze winnice w 2021.

Najlepsze winnice 2021 według kontynentów:

  • Ameryka Południowa – Zuccardi, Argentyna, Valle de Uco.
  • Europa – Marqués de Riscal, Hiszpania, Rioja.
  • Ameryka Północna – Robert Mondavi Winery, Kalifornia USA.
  • Australia/Nowa Zelandia Graggy Range, Nowa Zelandia.
  • Afryka Creation, Południowa Afryka.
  • Azja – Karam Wines, Liban.

W pierwszej dziesiątce wyróżnionych winnic znalazło się pięć z Ameryki Południowej (Argentyna dwie, Chile dwie oraz Urugwaj) cztery z Europy (Hiszpania dwie, Francja, Włochy), jedna z Afryki Południowej.

1. Najlepsze winnice 2021: Zuccardi – Uco Valle – Argentyna

Najlepsze winnice 2021 - Bodegas Zuccardi.
Bodegas Zuccardi – winiarnia, piwniczka z winami, restauracja.

Argentyńska winiarnia rodziny Zuccardi z Uco Valle w regionie Mendoza zajęła – podobnie jak w rankingu 2020 – pierwsze miejsce w rankingu. Położona na wysokości 1 100 m.n.p.m w podregionie Paraje Altamira należy do trzeciej generacji winiarzy Zuccardi. Wybudowano ją z miejscowego kamienia i piasku. Piwniczkę z winami oraz restaurację Piedra Infinita ulokowano w kopule. Goście mają możliwość skosztowania wyjątkowych win z odmiany Malbec, z kamienistych winnic położonych na dużej wysokości w Dolinie Uco.

2. Najlepsze winnice 2021: Marqués de Riscal – Rioja – Hiszpania

Marqués de Riscal, winiarnia, hotel, restauracja.

Jedna z największych, hiszpańskich firm winiarskich z regionu Rioja. Częścią winiarni jest budynek futurystycznego hotelu, pokryty tytanowym dachem. Mieszczą się w nim 43 pokoje,  spa-winoterapia oraz sale konferencyjne. Goście mogą zwiedzić historyczną piwnicę, gdzie spoczywa ponad osiem milionów butelek wina z każdego rocznika – począwszy od 1862 roku. Wyjątkowe miejsce dopełnia restauracja, wyróżniona gwiazdką Michelina.

3. Najlepsze winnice 2021: Château Margaux – BordeauxFrancja

Château Margaux.

Château Margaux w bordoskim regionie Médoc nazywany jest – nie bez przyczyny –  “Wersalem z Médoc”. Posiadłość sięga korzeniami XII wieku, lecz sama budowla, dzieło Ludwika Combes, powstała w XIX wieku. Wino Château Margaux, to słynne, jedno z czterech, Premier Grand Cru klasyfikacji z 1855 roku. Powstaje tutaj także doskonałe drugie wino – Pavillion Rouge.

4. Najlepsze winnice 2021: Bodegas Garzón – Urugwaj

Bodegas Garzón – winiarnia, hotel, restauracja.

Wysokie miejsce zajęła Bodegas Garzón z Urugwaju. Posiadłość, położona w miejscowości Maldonado, niedaleko Punta del Este, składa się z luksusowego hotelu, winiarni i restauracji na 120 miejsc. Specjalnością serwowaną gościom jest czerwone wino z typowej dla Urugwaju odmiany Tannat oraz białe Albariño, z winnic położonych w pobliżu oceanu. Goście mogą liczyć na inne atrakcje, przejażdżki konne, pikniki, a nawet lot balonem.    

5.Bodegas Montes – Colchagua Valle – Chile

Najlepsze winnice 2021 - Bodegas Montes.
Bodegas Montes – winiarnia, restauracja.

Winnice Bodegas Montes położone są w prestiżowym regionie winiarskim Colchagua Valle. Budynek winiarni powstał w 2004 roku zgodnie z zasadami feng shui. Otoczony 400 hektarowym obszarem, gdzie winnice przeplatają się z lasami, tworzy wspaniałe warunki dla enoturystyki. Restauracją dowodzi Argentyńczyk serwując regionalne dania i oczywiście doskonałe wina.

6. Antinori – Toskania – Włochy

Antinori – winiarnia, restauracja, kolekcja dzieł sztuki.

Otwarta winiarnia Antinori została wybudowana z miejscowych materiałów. Antinori, to słynny, włoski producent, którego korzenie sięgają XIV wieku. Znany z doskonałych win Chianti Classico oraz z Supertoskanów – Tiganello i Solaia. Winiarnia projektu Marco Cosmonti składa się z trzech poziomów, w większości podziemnych. Na dachu ulokowana jest restauracja, a odwiedzający ma także możliwość zobaczyć kolekcję dzieł sztuki rodziny Antinori.

7. Catena Zapata – Mendoza – Argentyna

Najlepsze winnice 2021 - Catena Zapata.
Catena Zapata – winiarnia.

Utworzona w 1902 roku, rodzinna Bodega Catena Zapata jest w Argentynie pionierem w uprawie odmiany Malbec w winnicach regionu Mendoza, położonych na dużych wysokościach w dolinach Andów. Historyczna Viñedo Adrianna leży na wysokości prawie 1800 m.n.p.m. Wina Catena są kompozycją winogron z kilku winnic, a nawet mniejszych parcel. Kupaż winogron Malbec z rożnych terroir i wysokości pozwala stworzyć doskonale zrównoważone i oryginalne wino. Wprawdzie wina Catena są najczęściej konsumowane na bieżąco, to mają duży potencjał dojrzewania i mogą leżakować aż do 20 lat.

8. Vik – Valle de Cachapoal – Chile

Najlepsze winnice 2021 - Chille.
Vik – winiarnia, spa.

Kolejną, wyróżnioną winiarnią z chilijskiego regionu Valle de Cachapoal jest Vik. Obok budynku winiarni ulokowano spa. Winiarnia położona jest w posiadłości około 4500 hektarów winnic, lasów, tras spacerowych i rowerowych. Hotelowa restauracja oferuje doskonałe wina czerwone z odmian Cabernet Sauvignon i Carmenère, a także oryginalne wino różowe powstałe jako kupaż Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Syrah.

9. González Byass – Bodegas Tío Pepe Jerez-Xeres-Sherry – Andaluzja – Hiszpania

Najlepsze winnice 2021 - Gonzales Byass.
González Byass – beczki z dojrzewającym winem Jerez/Sherry

Bodegę założył w 1841 roku González Byass i – na cześć wujka Joe – nadał jej nazwę Tio Pepe. Białe, wytrawne wino Fino dało początek całej gamie win Jerez, a także brandy, wermutów i dojrzewającego octu. Wszystko dojrzewa w piwnicach w Jerez de la Frontera.

10. Creation – Walker Bay – Afryka Południowa

Najlepsze winnice 2021 -  Walker Bay..
Walker Bay.

Posiadłość winiarska Hemel-en Aarde, co można przetłumaczyć jako „niebo i ziemia” leży kilka kilometrów od oceanu. Świeży klimat jest idealny dla uprawy odmian Chardonnay i Pinot Noir. Miejsce odkrył szwajcarski winiarz JC Martin i razem z żoną Carolyn założył winnicę, która dzisiaj ma 50 hektarów. Bryza z niedalekiego oceanu nawadnia winorośle, położone na wysokości 290 m.n.p.m, dając winogronom dobra kwasowość, a winom świeżość. Wino premium dojrzewające w beczkach jest nalewane do numerowanych butelek.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Oliwia

    Bardzo ciekawy artykuł, jak i cały blog 😀

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY