Region winiarski Dolina Loary (Valée de la Loire) jest drugim – po Bordeaux – obszarem winnic we Francji. O ile Bordeaux słynie z win czerwonych – to Dolina Loary jest znana przede wszystkim z doskonałych win białych, takich jak Pouilly Fumé, Sancerre, które powstają z odmiany Sauvignon Blanc oraz wino Muscadet z odmiany Melon de Bourgogne.
W ramach Doliny Loary wyróżnia się cztery główne regiony winiarskie:
- Nantes,
- Anjou,
- Touraine
- Centre.
Wino Muscadet AOC
Jednym z najważniejszych, białych win z Regionu Doliny Loary jest wytrawne Muscadet, wytwarzane z odmiany Melon B – Melon de Bourgogne w winnicach położonych na południe od miasta Nantes. W 1936 roku Muscadet uzyskał oznaczenie pochodzenia AOC- Appellation d’ Origine Contrôlée. Winnice zajmują około 13 000 hektarów przeznaczonych wyłącznie dla produkcji wina białego.
Wino Muscadet ma cztery oznaczenia pochodzenia AOC:
- Muscadet Sèvre et Maine,
- Muscadet Côtes de Grandieu,
- Muscadet Coteaux de la Liore
- oraz ogólnie Muscadet.
Sèvre et Maine – główny obszar wina
Na obszarze 8 800 hektarów, na południowy – wschód od Nantes, przecinane dwiema rzekami Sèvre i Maine, rozciągają się winnice gdzie powstaje wino oznaczone jako Muscadet Sèvre et Maine. Stąd pochodzi ponad 70% produkcji wina Muscadet. Prawie połowa wina jest wytwarzana metodą Sur Lie (na osadzie), nadającą mu pewne cechy wina musującego (delikatne bąbelki).
Sur Lie – na czym polega?
Metoda produkcji wina Muscadet nazywana Sur Lie (na osadzie) polega na tym, że wino ma kontakt z osadem obumarłych drożdży, jaki utworzył się na dnie i ściankach beczki. Metodę odkryto przypadkowo na początku XX wieku. Winiarze z okolic Nantes przechowywali dla siebie beczki z najlepszym winem aby uświetniać rodzinne uroczystości. Ponieważ wina nie czerpano przez dłuższy czas, w beczce osadzały się resztki drożdży z fermentacji nadając winu szczególny charakter, świeżość w ustach i szeroki bukiet zapachowy.
Wino pozostaje przez jedną zimę w beczce lub zbiorniku z osadami drożdży z fermentacji i jest nalewane do butelek na wiosnę lub jesienią następnego roku. W napełnionym do butelki winie może pozostawić niewielka ilość dwutlenku węgla zaznaczając musujące bąbelki. Zawartość alkoholu w winie Muscadet nie powinna przekraczać 12%.
Butelka wina Muscadet ma charakterystyczny kształt, zbliżony do butelki typu burgundzkiego, oraz wygrawerowane na szkle napisy: Muscadet na dole butelki oraz Sur Lie na górze – o ile wino było produkowane właśnie tą metodą.
Wino Muscadet z Domaine de la Bretonnière
Rodzinna posiadłość winiarska Domaine de la Bretonnière słynie z białych win Muscadet. Na obszarze 25 hektarów, na gliniastej glebie, z winogron Melon de Bourgogne powstają doskonałe, wytrawne wina białe Muscadet. Roczna produkcja sięga 65 000 butelek.
Specjalny proces winifikacji odbywa się w betonowych zbiornikach, wkopanych w ziemię. Wszystkie wina wytwarzane są metodą Sur Lie, na osadzie z drożdży, co nadaje im charakterystyczny aromat i smak. Obok win podstawowych, w niewielkiej winnicy o powierzchni jednego hektara, powstaje Muscadet wyjątkowej jakości – Clos du Patis d’ Enfer.
Wino: Muscadet, 2018.
Kraj i region: Francja, Dolina Loary, Sevre et Maine AOP.
Producent: Domaine de la Bretonnière.
Rodzaj, odmiana: białe, wytrawne, metoda Sur Lie, odmiana Melon de Bourgogne.
Ocena:
Wino ma charakterystyczny, owocowy i kwiatowy bukiet zapachowy, jest dobrze zrównoważone smakowo, o delikatnej kwasowości z nieznacznie wyczuwalnymi musującymi bąbelkami.
Wino może leżakować do 5 lat nie tracąc swoich walorów. Podawać schłodzone, w temperaturze 8-9 C. Idealne wino do owoców morza i dań z ryb.
Ocena konsumentów z degustacji w restauracji Tusieje:
Ogólna 4,6/5, w tym zapach 4,7/5, smak 4,5/5. Wino dostępne w sklepach – winnica.pl – i gwarantuję jego oryginalność.
Wino Muscadet i Muscat – o co chodzi?
Wprawdzie obydwie nazwy są bardzo podobne, to jednak wina są zupełnie różne. O ile Muscadet jest winem wytrawnym, to Muscat, wytwarzany z winogron o takiej samej nazwie, jest naturalnie słodkim winem deserowym. Jak np. francuski Muscat de Rivesaltes z regionu Rousillion, lub musującym, jak np. włoskie Moscato d’ Asti.
Szukając dobrego wina Muscadet z regionu Doliny Loary – powinniśmy zwracać uwagę, czy na etykiecie znajdziemy informację, że – niezależnie od nazwy producenta – wino posiada:
- jedno z trzech oznaczeń pochodzenia: Muscadet Sèvre et Maine, Muscadet Côtes de Grandieu lub Muscadet Coteaux de la Liore;
- oraz czy na dole butelki znajduje się wygrawerowany napis Muscadet , a na górze napis Sur Lie, wskazujący na specjalną metodę produkcji wina.
Ten post ma jeden komentarz
Pingback: Wino na Wielkanocny stół - jak wybrać? | Winnica Profesora