W średniowieczu mistrzami w uprawie winorośli i wytwarzaniu wina byli zakonnicy – zwłaszcza Benedyktyni i Cystersi. Ich klasztory znajdowały się w całej Europie. Na początku XII wieku Cystersi zbudowali klasztor w Austrii i wokół niego zakładali winnice i produkowali wino do celów religijnych oraz konsumpcyjnych. Dlaczego Austria?
Austria – kraj białych win
W Austrii winnice obejmują obszar 45 000 hektarów, z których rocznie wytwarza się średnio 2,5 miliona hektolitrów wina. W tym:
- 80% stanowią wina białe;
- 20% czerwone.
Austriacy konsumują większość wyprodukowanego wina – 2,3 miliona hektolitrów. W uprawie dominuje austriacka odmiana Grüner Veltliner, która zajmuje 14 600 hektarów winnic, a w dalszej kolejności Riesling i Sauvignon Blanc. Spośród odmian czerwonych czołowe miejsce zajmuje Zweigelt – 6300 ha. Jest to hybryda, stworzona na początku XX wieku przez Profesora Zweigelta.
Cały obszar winiarski podzielony jest na trzy duże regiony winiarskie, w ramach których wyodrębnione są mniejsze, oznaczone jak DAC:
- Niederosterreich – Dolna Austria;
- Burgenland;
- Steiermark – Styria;
- Wiedeń jako osobny region.
Największym regionem jest Dolna Austria, słynąca z win białych Grüner Veltliner i Riesling. Natomiast w Burgenland, drugim co do wielkości regionie winiarskim, dominują wina czerwone Zweigelt.
Wskazówka:
Oznaczenie DAC – Districtus Austriae Controllatus (Kontrolowany Dystrykt Austrii) jest obowiązującym skrótem przyznawanym austriackim winom jakościowym Qualitatswein, które są typowe dla danego regionu.
autor.
Kamptal DAC – Austria
Kamptal, to niewielki, prestiżowy region winiarski położony w Dolnej Austrii – wokół miasta Langenlois. Winnice, około 3800 hektarów, rozłożone są tarasowo na nasłonecznionych zboczach doliny rzeki Kamp, dopływu Dunaju. Mikroklimat cechują znaczne wahania temperatury między dniem i nocą, co wpływa na kwasowość winogron i wina.
Z racji charakterystycznych cech Kamptal jest wydzielony jako region winiarski DAC. Powstają tutaj doskonałe, bogate w aromaty i smaki przypraw wina z odmian Grüner Veltliner i Riesling.
Grüner Veltliner i Riesling z Kamptal
Wino Grüner Veltliner z regionu Kamptal, podobnie jak z sąsiednich Wachau i Kremstal, jest bardziej złożone, dobrze zbudowane w stosunku do wina z innych regionów. W smaku ma więcej przypraw i wymaga kilku lat w butelce, aby osiągnąć optymalna dojrzałość. Większość winiarzy wykorzystuje do fermentacji i starzenia wina stalowe zbiorniki lub duże, dębowe beczki. Niektórzy stosują także beczki mniejsze. Z czasem wino łagodnieje, nabiera miodowych nut i złocistego koloru.
Natomiast Riesling, zwłaszcza młody, ma jasny kolor, niekiedy ze złocistymi refleksami – w zależności skąd pochodzi. Aromaty cytrusowe, nuty przypraw, w smaku średnia i lekka budowa, spora kwasowość, równoważona dozami cukru resztkowego. Dlatego dobry Riesling ma charakter wina półwytrawnego.
Strome tarasy w północnej części Kamptal są szczególnie korzystnym miejscem dla uprawy Rieslinga, zwłaszcza działki Heiligenstein w pobliżu miasta Zöbing, z których pochodzi jeden z najlepszych Rieslingów w Austrii. Gruner Veltliner lepiej się czuje na niższych terenach, gdzie lessowe i gliniaste gleby sprzyjają powstawaniu wina bardziej skoncentrowanego.
Wina z DAC Kamptal muszą mieć minimalnie 11,5% alkoholu, a te osiągające 12% mogą oznaczać na etykiecie miejscowość gdzie znajduje się winnica i skąd wino pochodzi. Wino przekraczające 12,5% może mieć na etykiecie nie tylko nazwę miejscowości lecz także nazwę pojedynczej winnicy. Te z 13% i więcej mają nazwę DAC Reserve.
Najbardziej prestiżowe miejsca, parcele winnic, np. Heiligenstein, Gaisberg czy Lamm uznawane są za Erste Lagen – Premier Cru – Pierwsze Wino.
autor.
Erste Lagen – Austria
W 1992 roku winiarze z Kamptal i sąsiedniego Kremstal założyli stowarzyszenie ÖTW – Österreichische Traditionsweingüter (Association of Traditional Wine Estates Austria) i nawiązując do koncepcji terroir i burgundzkich Premier Cru ustanowili klasę win Erste Lagen – Pierwsze Wino. Wino oznaczone jako Erste Lagen pochodzi z najlepszych, pojedynczych winnic (działek). Inicjatorem klasyfikacji był Michael Moosbruger ze Schloss Gobelsburg , obecny prezydent stowarzyszenia.
W regionie naddunajskim Kamptal, Kremstal, Wagram i Triensthal tytułem Erste Lage wyróżniono 53 winnice, a po dołączeniu winiarzy z regionu wiedeńskiego i Carnuntum liczba wzrosła do 81. Oznaczenie Erste Lagen w formie symbolu 1ÖTW umieszczane jest obok nazwy winnicy (działki), miejsca pochodzenia wina, na czołowej etykiecie, niekiedy także wygrawerowane na szyjce butelki.
Wskazówka:
Termin Lage w języku niemieckim oznacza m.in. miejsce winnicy. W Austrii synonimem Lage jest Ried (e) i zgodnie z przepisami musi poprzedzać nazwę winnicy umieszczaną na etykiecie wina.
autor.
Schloss Gobelsburg – Austria
Winnice Schloss Gobelsburg sięgają tradycją początku XII wieku, kiedy w regionie Kamptal swój klasztor założyli Cystersi i zaczęli uprawiać winorośl i wytwarzać wino.
Zamek otaczają jedne z najstarszych winnic w Austrii, a każda działka ma szczególne cechy – mikroklimat, skład gleby. Od nasłonecznionych tarasów Zöbinger Heiligenstein i Gaisberg do nizinnych wokół Gobelsburg, przystosowanych do wymogów każdej odmiany winogron. W Schloss Gobelsburg powstają głównie wina białe Grüner Veltliner i Riesling, w tym prestiżowe Erste Lagen. Mniejszą część produkcji stanowią wina czerwone, zwłaszcza Zweigelt.
Najlepsze wina powstają w czterech winnicach sklasyfikowanych jako Erste Lage:
- RIED HEILIGENSTEIN – ÖTW Erste Lage, Riesling.
Teren w okolicach miasteczka Zöbing ma unikalną budowę geologiczną – piaskowiec, muły, piaskowiec kwarcowy i osady organiczne. W niektórych miejscach tarasów winorośle Rieslinga są bardzo stare.
- RIED GAISBERG – ÖTW Erste Lage, Riesling.
W tej najbardziej na wschód wysuniętej winnicy Riesling dojrzewa na glebie łupkowej, skalnego kruszywa i miki.
- RIED LAMM – ÖTW Erste Lage, Grüner Veltliner.
Winnica o doskonałym, południowym położeniu sprzyja dojrzewaniu winogron, natomiast wino dojrzewa w tradycyjnych drewnianych kadziach z drewna z miejscowych lasów z Manhartsberg, osiągając moc i elegancję.
- RIED GRUB – ÖTW Erste Lage, Grüner Veltliner.
Winnica położona wyżej , zwrócona na południe. Gleba składa się z lessów i pozostałości z epoki kamienia.
Charakter win Schloss Gobelsburg tworzą również beczki z drewna z miejscowych lasów Manhartsberg, które cechami różnią się od beczek z dębu francuskiego czy amerykańskiego.
Schloss Gobelsburg Ried Grub, 1 ÖTW, 2019.
Kraj i region: Austria, region Kamptal DAC.
Producent: Schloss Gobelsburg.
Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne, odmiana Grüner Veltliner.
Ocena 4,8/5.
Przejrzysty, zielonkawy kolor, bogaty, owocowy bukiet aromatów z dominacją jabłka, w ustach dobrze zrównoważone, łagodna kwasowość, na finiszu posmak jabłka oraz nieznaczne nuty mineralne, dające wrażenie delikatnych bąbelków, wino świeże, eleganckie, jedno z najlepszych z tej odmiany
Bardzo wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,8/5.
autor.
Schloss Gobelsburg Ried Heiligenstein 1ÖTW, 2019 Riesling
Kraj i region: Austria, region Kamptal DAC.
Producent: Schloss Gobelsburg.
Rodzaj i odmiana: białe, wytrawne, odmiana Riesling.
Ocena 4,7/5.
Kolor jasnej zieleni, bogaty, owocowy bukiet zapachowy z dominacją cytryny i limonki, w smaku zrównoważone z delikatna kwasowością, wyczuwalną na finiszu, nieznaczne nuty słodyczy cukru resztkowego oraz mineralne, wino świeże, eleganckie
Wysoka ocena Winnicy Profesora – 4,7/5.
autor.
Ten post ma 2 komentarzy
Pingback: Jakie wino na prezent? Zniżka od Winnicy | Winnica Profesora
Pingback: Białe wino na lato - jakie wybrać? | Winnica Profesora