Wine Spectator TOP 100 2021

Wine Spectator TOP 100 2021 - jakie wina się na niej znalazły? Lista powstaje na podstawie przeglądu i ocen ekspertów...

Znane czasopisma winiarskie – takie jak Wine Enthusiast, Decanter, Wine Advocate czy Wine Spectator – prezentują i oceniają wina z całego świata. Przynajmniej raz w roku ogłaszają listę rankingową najlepszych win. Właśnie Wine Spectator, jeden z czołowych, amerykańskich magazynów poświęconych winu, opublikował listę TOP 100 najlepszych win na świecie w 2021 roku (Wine Spectator TOP 100 – 2021). Lista powstaje na podstawie przeglądu i ocen  ekspertów czasopisma w ostatnich 12 miesiącach.

Skala ocen wina Wine Spectator TOP 100 2021

Najbardziej popularna jest 100-punktowa skala ocen wina, wylansowana przez Roberta Parkera, słynnego, amerykańskiego eksperta wina. Taką skalą ocen posługują się także czołowe czasopisma winiarskie w ocenie prezentowanych win i tworzeniu list rankingowych.

Ogólnie wina, które otrzymują powyżej 90/100 punktów są uznawane prze ekspertów jako wyróżniające się, najwyższej jakości i najczęściej także ceny. Win naprawdę wyjątkowych – z oceną 100 punktów – jest niewiele. We Francji stosuje się 20-punktową skalę ocen wina, nawiązującą do skali ocen szkolnych. I tak, wino dobre oceniane jest na 14-15 punktów, bardzo dobre 16-18 pkt., a powyżej 18 pkt. otrzymuje wino wybitne.

Wine Spectator TOP 100 2021

W czołowej dziesiątce cztery wina pochodzą z Francji, trzy z Bordeaux i jedno z Doliny Rodanu, trzy z USA, dwa z Włoch oraz jedno z Hiszpanii Wybrałem kilka win z pierwszej dziesiątki:

1) Dominus Estate Napa Valley 2018, ocena 97/100, cena 269 USD.

Dominus Estat leży w Napa Valley w Kalifornii, natomiast wyróżnione wino pochodzi z historycznej winnicy Napanook Vineyard założonej w 1833 roku. Winnica obsadzona jest odmianami bordoskimi, które dojrzewają w sprzyjającym mikroklimacie, pod wpływem bryzy z San Pablo Bay. Rezultatem jest doskonałe wino.

2) Château Pichon Longueville Lalande – Pauillac 2018, ocena 98/100, cena 198 USD.

Wielkie Wino – Grand Cru Château Pichon Longueville Lalande z regionu Pauillac w Bordeaux, zaliczone do drugiej klasy, historycznej, prestiżowej klasyfikacji z 1855 roku –  pochodzi ze starych winorośli, w smaku cechuje się aromatami ciemnych owoców i nutami przypraw. Może dojrzewać nawet 40 lat. Kupaż Cabernet Sauvignon 78% i Merlot 22%

3) Louis Latour – Corton-Charlemagne, 2018, ocena 95/100 cna 200 USD.

Corton-Charlemagne, Grand Cru to jedno z najlepszych, białych, burgundzkich win z firmy winiarskiej Louis Latour. Powstaje na 10,9 hektarach winnicy obsadzonej odmianą Chardonnay o średnim wieku 30 lat.  

4) Cavallotto – Barolo Bricco Boschis, 2017 ocena 95/100 cena 90USD.

Słynne Barolo z Piemontu, wino wytwarzane przez rodzinna firmę Cavallotto. Długa, trzytygodniowa maceracja, a potem ponad trzy lata dojrzewania w beczkach z dębu słoweńskiego sprawiają, że powstaje doskonałe, charakterystyczne wino o bukiecie suszonych owoców, lukrecji i solidnej budowie tanin. Nabiera gładkości po wielu latach.

5) Salvestrin – Cabernet Sauvignon St. Helena Dr. Crane Vineyard, 2018, ocean 95/100 cena 80 USD.

W 1858 roku dr. George Belden Crane założył winnicę niedaleko miasta Santa Helena w Kalifornii. Obecnie winnica należy do Beckstoffer Vineyards i jest obsadzona odmianami francuskimi Cabernet Sauvignon, Petit Verdot i Cabernet Franc. Powstaje tutaj jedno z najlepszych, czerwonych win w kalifornijskiej Napa Valley.

6) Château de Nalys – Châteauneuf-du-Pape, 2018, ocena 95/100, cena 105 USD.

Château de Nalys należy obecnie do rodziny Guigal. Jest to wyjątkowa posiadłość winiarska leżąca w centrum południowej części Doliny Rodanu, w słynnym regionie Châteauneuf-du-Pape – naprzeciw dawnego Pałacu Papieży. Wina powstają z winogron uprawianych na trzech działkach  posiadłości: “Nalys” “le Bois Sénéchal” and “La Crau” . Wino jest kompozycją Grenache, Syrah i Mourvèdre

Więcej o systemach ocen wina i ekspertach dowiesz się z książki “Przewodnik po Świecie Wina”

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY