Wine Spectator TOP 100 2021

Wine Spectator TOP 100 2021 - jakie wina się na niej znalazły? Lista powstaje na podstawie przeglądu i ocen ekspertów...

Znane czasopisma winiarskie – takie jak Wine Enthusiast, Decanter, Wine Advocate czy Wine Spectator – prezentują i oceniają wina z całego świata. Przynajmniej raz w roku ogłaszają listę rankingową najlepszych win. Właśnie Wine Spectator, jeden z czołowych, amerykańskich magazynów poświęconych winu, opublikował listę TOP 100 najlepszych win na świecie w 2021 roku (Wine Spectator TOP 100 – 2021). Lista powstaje na podstawie przeglądu i ocen  ekspertów czasopisma w ostatnich 12 miesiącach.

Skala ocen wina Wine Spectator TOP 100 2021

Najbardziej popularna jest 100-punktowa skala ocen wina, wylansowana przez Roberta Parkera, słynnego, amerykańskiego eksperta wina. Taką skalą ocen posługują się także czołowe czasopisma winiarskie w ocenie prezentowanych win i tworzeniu list rankingowych.

Ogólnie wina, które otrzymują powyżej 90/100 punktów są uznawane prze ekspertów jako wyróżniające się, najwyższej jakości i najczęściej także ceny. Win naprawdę wyjątkowych – z oceną 100 punktów – jest niewiele. We Francji stosuje się 20-punktową skalę ocen wina, nawiązującą do skali ocen szkolnych. I tak, wino dobre oceniane jest na 14-15 punktów, bardzo dobre 16-18 pkt., a powyżej 18 pkt. otrzymuje wino wybitne.

Wine Spectator TOP 100 2021

W czołowej dziesiątce cztery wina pochodzą z Francji, trzy z Bordeaux i jedno z Doliny Rodanu, trzy z USA, dwa z Włoch oraz jedno z Hiszpanii Wybrałem kilka win z pierwszej dziesiątki:

1) Dominus Estate Napa Valley 2018, ocena 97/100, cena 269 USD.

Dominus Estat leży w Napa Valley w Kalifornii, natomiast wyróżnione wino pochodzi z historycznej winnicy Napanook Vineyard założonej w 1833 roku. Winnica obsadzona jest odmianami bordoskimi, które dojrzewają w sprzyjającym mikroklimacie, pod wpływem bryzy z San Pablo Bay. Rezultatem jest doskonałe wino.

2) Château Pichon Longueville Lalande – Pauillac 2018, ocena 98/100, cena 198 USD.

Wielkie Wino – Grand Cru Château Pichon Longueville Lalande z regionu Pauillac w Bordeaux, zaliczone do drugiej klasy, historycznej, prestiżowej klasyfikacji z 1855 roku –  pochodzi ze starych winorośli, w smaku cechuje się aromatami ciemnych owoców i nutami przypraw. Może dojrzewać nawet 40 lat. Kupaż Cabernet Sauvignon 78% i Merlot 22%

3) Louis Latour – Corton-Charlemagne, 2018, ocena 95/100 cna 200 USD.

Corton-Charlemagne, Grand Cru to jedno z najlepszych, białych, burgundzkich win z firmy winiarskiej Louis Latour. Powstaje na 10,9 hektarach winnicy obsadzonej odmianą Chardonnay o średnim wieku 30 lat.  

4) Cavallotto – Barolo Bricco Boschis, 2017 ocena 95/100 cena 90USD.

Słynne Barolo z Piemontu, wino wytwarzane przez rodzinna firmę Cavallotto. Długa, trzytygodniowa maceracja, a potem ponad trzy lata dojrzewania w beczkach z dębu słoweńskiego sprawiają, że powstaje doskonałe, charakterystyczne wino o bukiecie suszonych owoców, lukrecji i solidnej budowie tanin. Nabiera gładkości po wielu latach.

5) Salvestrin – Cabernet Sauvignon St. Helena Dr. Crane Vineyard, 2018, ocean 95/100 cena 80 USD.

W 1858 roku dr. George Belden Crane założył winnicę niedaleko miasta Santa Helena w Kalifornii. Obecnie winnica należy do Beckstoffer Vineyards i jest obsadzona odmianami francuskimi Cabernet Sauvignon, Petit Verdot i Cabernet Franc. Powstaje tutaj jedno z najlepszych, czerwonych win w kalifornijskiej Napa Valley.

6) Château de Nalys – Châteauneuf-du-Pape, 2018, ocena 95/100, cena 105 USD.

Château de Nalys należy obecnie do rodziny Guigal. Jest to wyjątkowa posiadłość winiarska leżąca w centrum południowej części Doliny Rodanu, w słynnym regionie Châteauneuf-du-Pape – naprzeciw dawnego Pałacu Papieży. Wina powstają z winogron uprawianych na trzech działkach  posiadłości: “Nalys” “le Bois Sénéchal” and “La Crau” . Wino jest kompozycją Grenache, Syrah i Mourvèdre

Więcej o systemach ocen wina i ekspertach dowiesz się z książki “Przewodnik po Świecie Wina”

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

winnica wspiera fundację Fundacja People4People (P4P)

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY