Piękna etykieta wina Château Mouton Rothschild

Olafur Eliasson autorem etykiety Château Mouton Rothschild 2019. Przyglądamy się tej niecodziennej, pięknej etykiecie.

Etykiety na butelce wina spełniają wiele funkcji. Przede wszystkim zawierają wiele informacji o winie – kraju pochodzenia, regionie gdzie powstało, producencie, odmianie winogron, pojemności, zawartości alkoholu i wiele innych. Formy graficzne etykiet są zróżnicowane – od prostych do bardziej wyrafinowanych.

Château Mouton Rothschild

Wyjątkowe są etykiety Château Mouton Rothschild, które jest nie tylko bordoskim Wielkim Winem – Grand Cru – lecz jako jedyne ozdabia etykiety swoich win dziełami światowej sławy artystów.

Tradycję zapraszania sławnych artystów do ozdabiania każdego rocznika wina zapoczątkował w 1945 roku Filip de Rothschild. Etykiety ozdabiali tacy artyści jak Picasso, Dali, Chagall, Warhol i wielu innych. Niektórzy spędzali czas w Château, gdzie w specjalnym pokoju wystawione są wszystkie wykonane przez artystów etykiety.

Olafur Eliasson autorem etykiety Château Mouton Rothschild 2019

Etykietę zatytułowaną Solar Iris of Mouton zaprojektował Duński artysta Olafur Eliasson, które opisuje ją jako:

“Mapę wszystkich wschodów i zachodów słońca jakie w ciągu roku miały miejsce w Château Mouton Rothschild”.

Olafur Eliasson.

Artysta nawiązuje w swoim dziele do koncepcji i filozofii terroir:

Przedstawienie każdej godziny, światło dzienne i noc, które kierują się na dojrzewające winogrona jest znakiem winnicy, mówi nam o warunkach w jakich rośnie winorośl i o bliskim związku miedzy winem i jego miejscem…. Próbując wino łączymy się z miejscowym środowiskiem, ze słońcem i szczególną  pogodą, z porami roku i naświetleniem miejsca. Wino, widoczne w środku etykiety przez podobny do oka okular, mieści w sobie złote słońce, ziemię i niebo; to jest miejscowe lecz równocześnie nosi ślad niebiańskiego”.

Artystą i jego pracami interesował się od dawna Julien de Beaumarchais de Rothschild, współwłaściciel:

Jego wspaniała wystawa w Wersalu w 2016 roku była dla mnie decydującym momentem, i pomyślałem, że kiedyś Olafur Eliasson będzie, jeśli zechce, jednym z artystów Château Mouton Rothschild. Jego sztuka skupia się na tym co istotne, i co potrafił uchwycić dla Mouton Rothschild – czas, następowanie pór roku oraz słońce, w centrum wszystkiego, i umieścić na grafice”.

Picture of prof. Marek Rekowski

prof. Marek Rekowski

Zostaw swój komentarz!

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY