Regiony winiarskie Francji

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Bordeaux – Cru Bourgeois z regionu Médoc

Médoc to symbol najlepszych win czerwonych z Francji. Winnice położone na północ od miasta Bordeaux rozciągają się wzdłuż lewego brzegu rzeki Dordogne. Producenci (châteaux) z wyznaczonych obszarów winiarskich oznaczają swoje wina pochodzeniem AOC – Appelation d’Origine Contrôlée:  Médoc, Haut-Médoc, Listrac, Moulis, Saint-Estèphe, Paulliac, Margaux oraz Saint-Julien.

Medoc mapka Lefigarovin

Źródło: Le Figarovin

Klasyfikacje wina z regionu Médoc.

Zanim powstały oficjalne klasyfikacje wina bordoscy handlowcy i konsumenci od wieków  rozróżniali wino w zależności od tego, czy wytwarzali je chłopi na wsi, czy też mieszkańcy miast i miasteczek oraz rzemieślnicy. W ten sposób wino określano jako „wino chłopskie” – cru des paysans , „wino mieszczan” – cru des bourgeois  lub „wino rzemieślnicze” – cru artisans.  Historyczne oznaczenia wina obowiązują do dzisiaj, choć obecnie podlegają określonym regulacjom, głównie w celu zagwarantowania im wysokiego poziomu jakości.

Obecnie w regionie winiarskim Médoc stosowane są oficjalnie trzy klasyfikacje. Najbardziej prestiżowa jest klasyfikacja Grands Crus (Wielkich Win ) z 1855 roku. Piętro niżej znajdują się wina oznaczone jako Cru Bourgeois (Wino Mieszczańskie) a na trzecim poziomie znajdziemy Cru Artisans (Wino Rzemieślnicze)

Cru Bourgeois logo

 Wino Mieszczańskie

Często na butelkach wina z regionu Médoc,  poniżej nazwy châteaux, można spotkać napis Cru Bourgeois. Oznaczenie to ma bardzo długą historię i pochodzi z czasów, kiedy Bordeaux znajdowało pod panowaniem Anglii. Kiedy w 1154 roku Eleonora Akwitańska poślubiła Henryka II Plantageneta, miasto zostało związane z koroną angielską na prawie 300 lat. Związki z wyspiarzami okazały się bardzo korzystne dla rozwoju miasta i regionu, zwłaszcza dzięki rozwojowi handlu winem. Rozbudowywano port i zaplecze magazynowe, skąd transporty wina trafiały do Anglii oraz innych krajów.

Mieszkańcy Bordeaux , mieszczanie, otrzymywali liczne przywileje, m.in. ulgi podatkowe ze sprzedaży wina wytwarzanego w swoich winnicach. W XV wieku wielu mieszczan wzbogaciło się na handlu winem, a zarobione pieniądze przeznaczano m.in. na zakup najlepszych w regionie parcel ziemi, gdzie zakładano winnice. Pochodzące z nich wino określano  mianem  Cru Bourgeois (Wina Mieszczańskiego).

Chociaż Rewolucja Francuska zniosła przywileje mieszczaństwa bordoskiego, Cru Bourgeois nie znikają. W XX wieku wina zdobywają liczne rynki zagraniczne, zwłaszcza w Niemczech i Rosji. 

Winnice Chateau Haut-Marbuzet

Winnice Château Haut – Marbuzet

Obecnie ponad 250 châteaux oznacza swoje wina jako Cru Bourgeaois, produkując średnio 28 milionów butelek rocznie, co stanowi około 30 % produkcji wina w Médoc. Najwięcej producentów Cru Bourgeois pochodzi z regionów AOC Médoc i Haut-Médoc (w sumie 191 châteaux).

W winnicy Chateau Siran

W winnicy Château Siran

Chateau Siran - leżakujące beczki z winaem

Château Siran – leżakujące beczki z winem

Winnice Chateau Phelin-Segur

Winnice Château Phélan-Ségur

Wina z dziewięciu châteaux uznawane są za nadzwyczajneCru Bourgeois exceptionnel

Od lewej: AOC Saint-Estèphe, AOC Moulis en Médoc, AOC Saint-Estèphe

Od lewej: AOC Margaux, AOC Margaux, AOC Moulis-en-Médoc

 

 

winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

Gaudium Marqués de Cáceres

Gaudium to wielkie, eleganckie wino.

Domaine Chandon de Briailles

Głębokie, złożone, finezyjne, czyste, urzekające.

Alargo Assyrtiko Crete

Wyśmienite, oryginalne wino. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

Dafnios Liatiko Dafnes

Oryginalne wino, wysoka ocena. Dostępne w specjalistycznym sklepie Vininova.

szukaj

youtube

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.

Podoba Ci się to, co czytasz?

Dostawaj powiadomienia o nowych wpisach prosto na skrzynkę.