Regiony winiarskie Francji

Sprawdź, o czym jest dzisiejszy wpis...

Bordeaux – Cru Bourgeois z regionu Médoc

Médoc to symbol najlepszych win czerwonych z Francji. Winnice położone na północ od miasta Bordeaux rozciągają się wzdłuż lewego brzegu rzeki Dordogne. Producenci (châteaux) z wyznaczonych obszarów winiarskich oznaczają swoje wina pochodzeniem AOC – Appelation d’Origine Contrôlée:  Médoc, Haut-Médoc, Listrac, Moulis, Saint-Estèphe, Paulliac, Margaux oraz Saint-Julien.

Medoc mapka Lefigarovin

Źródło: Le Figarovin

Klasyfikacje wina z regionu Médoc.

Zanim powstały oficjalne klasyfikacje wina bordoscy handlowcy i konsumenci od wieków  rozróżniali wino w zależności od tego, czy wytwarzali je chłopi na wsi, czy też mieszkańcy miast i miasteczek oraz rzemieślnicy. W ten sposób wino określano jako „wino chłopskie” – cru des paysans , „wino mieszczan” – cru des bourgeois  lub „wino rzemieślnicze” – cru artisans.  Historyczne oznaczenia wina obowiązują do dzisiaj, choć obecnie podlegają określonym regulacjom, głównie w celu zagwarantowania im wysokiego poziomu jakości.

Obecnie w regionie winiarskim Médoc stosowane są oficjalnie trzy klasyfikacje. Najbardziej prestiżowa jest klasyfikacja Grands Crus (Wielkich Win ) z 1855 roku. Piętro niżej znajdują się wina oznaczone jako Cru Bourgeois (Wino Mieszczańskie) a na trzecim poziomie znajdziemy Cru Artisans (Wino Rzemieślnicze)

Cru Bourgeois logo

 Wino Mieszczańskie

Często na butelkach wina z regionu Médoc,  poniżej nazwy châteaux, można spotkać napis Cru Bourgeois. Oznaczenie to ma bardzo długą historię i pochodzi z czasów, kiedy Bordeaux znajdowało pod panowaniem Anglii. Kiedy w 1154 roku Eleonora Akwitańska poślubiła Henryka II Plantageneta, miasto zostało związane z koroną angielską na prawie 300 lat. Związki z wyspiarzami okazały się bardzo korzystne dla rozwoju miasta i regionu, zwłaszcza dzięki rozwojowi handlu winem. Rozbudowywano port i zaplecze magazynowe, skąd transporty wina trafiały do Anglii oraz innych krajów.

Mieszkańcy Bordeaux , mieszczanie, otrzymywali liczne przywileje, m.in. ulgi podatkowe ze sprzedaży wina wytwarzanego w swoich winnicach. W XV wieku wielu mieszczan wzbogaciło się na handlu winem, a zarobione pieniądze przeznaczano m.in. na zakup najlepszych w regionie parcel ziemi, gdzie zakładano winnice. Pochodzące z nich wino określano  mianem  Cru Bourgeois (Wina Mieszczańskiego).

Chociaż Rewolucja Francuska zniosła przywileje mieszczaństwa bordoskiego, Cru Bourgeois nie znikają. W XX wieku wina zdobywają liczne rynki zagraniczne, zwłaszcza w Niemczech i Rosji. 

Winnice Chateau Haut-Marbuzet

Winnice Château Haut – Marbuzet

Obecnie ponad 250 châteaux oznacza swoje wina jako Cru Bourgeaois, produkując średnio 28 milionów butelek rocznie, co stanowi około 30 % produkcji wina w Médoc. Najwięcej producentów Cru Bourgeois pochodzi z regionów AOC Médoc i Haut-Médoc (w sumie 191 châteaux).

W winnicy Chateau Siran

W winnicy Château Siran

Chateau Siran - leżakujące beczki z winaem

Château Siran – leżakujące beczki z winem

Winnice Chateau Phelin-Segur

Winnice Château Phélan-Ségur

Wina z dziewięciu châteaux uznawane są za nadzwyczajneCru Bourgeois exceptionnel

Od lewej: AOC Saint-Estèphe, AOC Moulis en Médoc, AOC Saint-Estèphe

Od lewej: AOC Margaux, AOC Margaux, AOC Moulis-en-Médoc

 

 

Picture of winnicaprofesora

winnicaprofesora

Zostaw swój komentarz!

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

wesprzyj moją pracę!

newsletter

partnerzy

autor

Winnica Profesora - autor, prof. Marek Rekowski.

prof. Marek Rekowski

Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli. Amator i znawca wina, autor książek Światowe rynki wina oraz Przewodnik po świecie wina i wykładów z zakresu ekonomii wina. Popularyzator wiedzy o winie.

dla miłośników wina

Winnica Profesora - książka.

Sprawdź mój przewodnik!

Książka "Przewodnik po świecie wina" adresowana jest do początkujących i nieco bardziej zaawansowanych amatorów wina.

wino dla konesera

szukaj

ostatnie wpisy

kategorie

NEWSLETTER

Zapisz się i dostawaj informacje o nowych wpisach.

KIM JESTEM
Marek Rekowski, profesor ekonomii, wieloletni wykładowca mikroekonomii i koniunktury gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, visiting professor na uniwersytetach francuskich w Saint Etienne, Dijon, Orleanie, ESCP Business School w Paryżu oraz hiszpańskich w Madrycie, Pamplonie i Sevilli.
WSPARCIE MOJEJ PRACY